Türkiye "bazı dinlere karşı daha sınırlayıcı"

  • Konbuyu başlatanbursali68
  • Başlangıç tarihi
B

bursali68

Ziyaretci
Türkiye "bazı dinlere karşı daha sınırlayıcı"

ABD'deki Pew Araştırma Merkezi'nin kamuoyu yoklamasına göre, dünya nüfusunun üçte biri dini inançlarını özgürce yaşamakta güçlük çektikleri ülkelerde hayatlarını sürdürüyor.

14109528.jpg

Pew'in Din ve Kamu Hayatı Forumu'nun araştırmasında, hükümetlerin din konusundaki sınırlamalarının ve dine karşı kamusal düşmanlığın, nüfusun yoğun olduğu bazı ülkelerde 2006 ortalarından 2009 ortalarına kadar arttığı belirtildi.

"Dine Karşı Artan Sınırlamalar" başlıklı raporda, "araştırmanın yapıldığı 3 yıllık dönemde, dinle ilgili şiddetin ve istismarın derecesi arttı" denildi.

Raporda, araştırma kapsamındaki yıllarda dünya nüfusunun sadece üçte birinin, dini hoşgörünün olduğu yerlerde yaşadığının ortaya çıktığı kaydedildi.

Çin, Nijerya, Tayland, Vietnam ve İngiltere'de dini gruplara karşı kamusal düşmanlığın arttığı belirtilen raporda, Mısır ve Fransa'da ise hükümetin sınırlamalarının arttığına dikkat çekildi.

198 ülkeyi kapsayan araştırmada, bazı dinlere karşı daha sınırlayıcı olan ülkeler arasında ise Hindistan, Pakistan, Endonezya, Mısır, İran, Çin, Myanmar, Rusya, Vietnam, Nijerya, Bangladeş ve Türkiye sayıldı.

2009 itibarıyla 101 ülkede insanların dini nedenlerle hükümetlerce öldürüldüğü, fiziksel kötü muameleye maruz kaldığı, gözaltına alındığı, hapsedildiği, evlerinden uzaklaştırıldığı veya mallarına zarar verildiği kaydedildi. Bu ülkelerin sayısının bir önceki yıl ise 91 olduğu belirtildi.

İngiltere, Danimarka, Rusya, İsveç ve Bulgaristan'da dini gerilimin hızla artan Müslüman nüfus üzerinde odaklandığı belirtilen raporda, anti-Semitizm ile Yehova Şahitleri gibi azınlıklara karşı hoşnutsuzluğun da arttığı kaydedildi.

Raporda, dinle ilgili terörist grupların 74 ülkede aktif faaliyet gösterdiği de bildirildi.

Kaynak : Trkiye "baz dinlere kar daha snrlayc" - Hrriyet PLANET
 
Türkiye "bazı dinlere karşı daha sınırlayıcı"

ABD'deki Pew Araştırma Merkezi'nin kamuoyu yoklamasına göre,


Merhaba

Amerika`da Din Ayrımcılığı!

Amerikalıların, Müslümanlar’a karşı ayrımcılık yapıldığini söyleme olasılığı muhtemelen daha fazla.
Son zamanlarda, dinsel benzerlikler ve farklılıklarda yapılan çalışmalarda, Amerikalılar, Amerikada diğer dini gruplara oranla Müslümanların daha çok ayrımcılıkla karşı karşıya kaldıklarını belirttiler.
Ankete katılan gençlerin neredeyse %75’i (18-29) ayrımcılığa en çok Müslümanlar’ın maruz kaldığını düşünürken, 65 yaş üstünün %45’i de aksini düşünüyor. Amerikada Müslümanlardan daha fazla ayrımcılığa uğrayan tek grubun ise sadece eşcinseller ve lezbiyenler olduğu görülüyor. Müslümanlar ve eşcinseller ve lezbiyenlere yapılan ayrımcılık arasında %8 fark olduğu belirtildi.
İlginç bir şekilde, ne zaman İslam ve şiddet hakkında sorulduğunda, Amerikalılar’ın yaklaşık %45’i İslam’in diğer dinlerden daha fazla şiddeti teşvik ettiğine inanmıyorlar. Hatta Cumhuriyetçilerin bile Müslümanlar ve şiddet hakkında olan düşüncelerinde iki yıl öncesine göre %13 bir düşüş olmuştur. Bu durum, eskisine nazaran daha çok Amerikalı’nın bir Müslüman’ı yakından tanıdığı gerçeğinden olabilir. Ankete katılanlar arasında henüz bir Müslüman ile tanışmamış tek grubun, 65 yaş ve üstü olduğu görünmektedir. Bildiğin insanları demonize (şeytanlaştırmak) etmek zordur.
Anket bir de, dört beş yıl öncesine göre şimdi daha çok insanın İslam hakkında daha çok bilgisi olduğuna dikkat çekti. Amerikalıların yarıdan fazlasının, Müslümanlar’ın Tanrı’ya başvurmak için Allah sözcüğunu kullandıklarını ve hemen hemen aynı sayıda insanın da Müslümanların kutsal kitap olarak Qur’an’i kullandıklarını biliyorlar. İnsanların daha az bir kısmı da, her ikisini de biliyor.
Hangi seviyede bir eğitim düzeyinde olunması gerektiği hakkında diğer birçok sorularda olduğu gibi bu soruda da anlaşmazlıklar var. Eğitim dereceleri yüksek olanlar, daha fazla tolerans gösterebilirken, eğitim seviyesi düşük olanlarda bu oran da düşüyor.

Müslümanlara daha çok aşinalığa sahip olanların, Müslümanlar ve İslam’a doğru daha pozitif görüşlere sahip olduklarına inanılıyor. Daha azla aşinaliği olanların ise, daha az pozitif oldukları düşünülüyor. Buna rağmen, nüfusun sadece çeyreğinin yüksek oranda aşinalığa sahip olduğu, yarısının biraz, diğer çeyreğinin ise hiçe yakın yada hiç aşinaliğinin olmadığıdır.
Bu nicel verileri bilmek, Müslüman olmayanların, Amerikalı bir Müslüman’ın günlük yaşamı hakkında biraz daha anlayışlı olmalarına izin verebilir. Ve umut edilir ki, Müslümanlar ve diğerlerinin arasındaki diyaloğun daha fazla gelişmesini cesaretlendirebilir.

Americans are more likely to say there is discrimination against Muslims - Detroit Islamic | Examiner.com

SE Michigan Islamic Examiner
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

bursali68´isimli üyeden Alıntı
Türkiye "bazı dinlere karşı daha sınırlayıcı"

ABD'deki Pew Araştırma Merkezi'nin kamuoyu yoklamasına göre,


clip_image002.jpg

Sevgili mopsy, " vallah billah gazetenin yalancısıyam "....:malesef:

Sağlıcakla kalınız...
 
Üst Alt