• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Türkçe Dünyada 5. Dil

Okunuyor :
Türkçe Dünyada 5. Dil

KİRMİZİELMA.05

Tecrübeli
Üye
Türkçe Dünyada 5. Dil
Akalın, 12 milyon KM alanda Türkçe konuşulduğunu ve Türkçe’nin Dünyada 5. sırada olduğunu söyledi.
26 Ekim 2009 Pazartesi 17:03:59

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Haluk Şükrü Akalın, 12 milyon kilometrelik alanda Türkçe konuşulduğunu ve dünya dilleri arasında Türkçe’nin 5. sırada olduğunu söyledi.

Düzce Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Gençlik Merkezinde düzenlenen ve konuşmacı olarak Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Haluk Şükrü Akalın katıldığı panele Vali Bülent Kılınç, Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram ve öğrenciler katıldı.

Konferansta bir konuşma yapan Vali Bülent Kılınç, Türkçe'nin çok yaygın bir dil olduğunu belirterek “Dünyanın hemen hemen her yerinde Türkçe konuşuluyor. Fakat bizim okuma alışkanlığımızda gün geçtikçe kayıp olduğu için Türkçe'mizi unutuyoruz'' dedi.

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Akalın, Türkçe'nin yabancı dillerle birlikte kullanılmasını bazı mizahi örnekler verdi. Kasımpaşalı bir vatandaşın arabasının arkasına ''November Paşalı'' yazması ile başlayan slayt gösterisinde bir çok yabancı dil ile Türkçe arasında kurulmaya çalışılan bağ anlatılmaya çalışıldı.

Akalın, Türkçe'nin yaygın bir dil olduğunu işaret ederek “Türkçe dünya'da kullanılan diller arasında 5. sırada yer alıyor. Ayrıca 12 milyon kilometrelik alanda kullanılan dil Türkçe'dir. Türkçe güçlü ve yaygın bir dildir. ana dilimizi bırakıp yabancı dillerin etkisi altına giriyoruz. Türkçe, güçlü ve kökleri olan bir dildir'' dedi.

Prof. Dr. Akalın, Düzce Belediyesi tarafından tabelalarda ki isim kirliğini ortadan kaldırmak için başlatmış olduğu iş yerlerine Türkçe isim verilmesi kampanyasının çok iyi olduğunu ve bundan dolayı Başkan İsmail Bayram’ı tebrik ederek “Sokaklarda gezdiğimizde tabelalara bakarsak Türkiye’de miyiz yoksa başka bir ülkede bunu anlamak çok zor. Onun için Düzce Belediyesinin bu kampanyasını sonuna kadar destekliyorum” şeklinde konuştu. Konferans soru cevap bölümü ile son buldu.
Düzce Belediyesi
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Türkçeyi düzgün kullandığım söylenemez ama yeni nesil gençlerle aramda kıyaslanamayacak fark olduğu kesin. Zavallılar dili bilmemekten çok salaklığa vurunca, yazdıklarını geçin, yazılarından bile ne olduklarını ele veriyorlar.

Bilmiyorum şu sözü etmeye hakkım var mı ama : Lütfen dilimize sahip çıkalım.
 

mopsy

Emektar
Üye
MERHABA!

Mustafa Kemal Pasa diyor ki;
“Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir.
Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir.
Türk dili, dillerin en zenginlerindendir.
Yeter ki, bu dil şuurla işlensin.
Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti,
Dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.”
 
Üst Alt