• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Türk Milliyetçiliği Sağ'da mı Sol'da mı?

  • Konbuyu başlatan YukseLL
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 2
  • Görüntüleme 8K

Okunuyor :
Türk Milliyetçiliği Sağ'da mı Sol'da mı?

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Türk Milliyetçiliği'nin partisi olarak bilinen mhp özellikle alparslan türkeş zamanında sağcı bir anlayış içinde yapılanmıştır.ancak Türk tarihinde milliyetçilik daha çok solun hatta koministlerin önderliğinde kurumlaşmıştır. Türkiye Kominist Partisi'nin kurucusu Mustafa Suphi ve SSCB'nin devrimci kominist önderlerinden Sultan Galiyev Türkçü Turancı düşüncelerini her fırsatta dile getirmekten geri kalmamışlardır.

Emperyalizme karşı Türk Milleti bir olsun. Milletler eşit olsun söylemi yine sultan galiyeve aittir. Azerbaycan kominist partisinin kurucusu neriman nerimanov da türkçü turancı çizgisini öldürülünceye dek muhafaza etti.

Müslüman Sosyalist Komite'sinin kurucusu tatar Vahidof da Türk yurtlarına uygulanan rus emperyalizmine karşı Turan sosyalist birliğini savunmaktaydı.

ayrıca gaspıralı ismail, ziya gökalp, yusuf akçura da bugünkü anlamda antiemperyalist sol aydınlamacılardan olan türk milliyetçileri arasındaydı. özellikle 1944 milliyetçilik olaylarına kadar türk milliyetçiliği sol ve kominist akımlarla birlikte anılırken, bu tarihten sonra hızla sağa kayarak antikominist bir çizgide yer almıştır. gelenekçi meshepçi din olgusu necip fazıl kısakürek ve ahmet arvasi ile artmış. tutucu ve nakilci nakşibendi anlayışı türk milliyetçileri üzerinde etkin olmuştur. tarikat ve cemaatler din duygularını kullanarak türk milliyetçilerinden kendi saflarına insanları çekme çabası hala sürmektedir. milliyetçiler, tarikat ve cemaat etkisi ile özünde katıksız türk olan ve türk töresini hala en özgün şekilde uygulamaya çabalayan aleviler ile cepheleşmeye varmıştır. bu anlamda maraş ve çorumda alevi türkmenler ile türk milliyetçilerinin karşı karşıya gelmesi acı bilançolara neden olmuştur.

Devlet Bahçeli ile tekrar türk milliyetçiliği atatürkçü/kemalist antiemperyalist çizgiye yaklaşsa da ülkü ocakları hala türk islam sentezcilerinin etkisi altındadır...
memurlar.net
 

enrico

Amatör
Üye
Şurası kesin; Devlet Bahçeli ve bugünkü MHP sol.
Buradaki soldan kasıt elbette dünyadaki sol değildir.
Türkiye'de sol bambaşka bir şeydir. Alemet-i farikası
dinden uzak olmasıdır.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Şurası kesin;
SOL anlayışın milliyetçiliği din, dil, ırk, cins gibi farklılığın ayrımcılığına karşıdır.
Halkların eiştliğiden, paylaşımdan, emekten, emekçiden, ezilenden yanadır ve halkların burjuva tarafından sömürülmemesi için sömürü düzeni olan kapitalizme karşıdır.
Bu bağlamda burjuvazinin egemenliğine karşı, kolektivizmden yana, halkların iktidarı özlemi ve mücadelesi içindedir.

Oysa SAĞ anlayışlı milliyetçilik, din faktörü önemi içinde ırk farklılığını özümser ve bu bağlamda din, dil, ırk, cins gibi farklılığın ayrımcılığına vurgu yapar.
Halkların eşitliğine, paylaşıma, emekçinin ve ezilenin egemenliğine karşıdır ve halkların burjuvazi tarafından sömürülmesi umursamazlığı içinde sömürü düzeni olan kapitalizmden yanadır.
Bu bağlamda burjuvazinin egemenliğine boyun eğer.
Kolektivizme karşıdır ve halkların iktidarını istemez.
 
Üst Alt