• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Türk Kadınına Hakaret Ettiler

Okunuyor :
Türk Kadınına Hakaret Ettiler

mucahid007

Acemi
Üye
Osman Can’ın ödül töreninde kürsüye eşiyle birlikte çıkan Gülnur Can “Sözde modern kadını savunanların kadını silah olarak kullandığını gördük” dediği konuşmasında ‘bel altı’ haberciliği yapanlara etik dersi verdi.

Demokrat Yargı Eşbaşkanı Osman Can’ın eşi Gülnur Can Hürriyet gazetesinin kendisi ve eşi hakkında sürmanşetten yayınladığı habere sert tepki gösterdi. Bayan Can, sorumlular hakkında kendisi ve çocukları adına davalar açacağını belirterek “Kendi adıma kazanırsam alacağım tazminatı kadın derneklerine, çocuklarım adına alacağım tazminatı da hayvan derneklerine bağışlayacağım” dedi. Eşi Osman Can’ın Hukukçular Derneği’nin yılın hukukçusu ödülünü aldığı törene katılarak kürsüye de birlikte çıkan Gülnur Can’ın konuşması “bel altı” haberciliğiyle insanları sindirmeye çalışanlara bir hukuk, insan hakları ve etik dersi gibiydi. Hukuk ödülünü almak için kürsüye eşi ile birlikte çıkan Gülnur Hanım, törenin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

GAYRI AHLAKİ MANŞETİN HEDEFİ EŞİMDİ

“Ankara barosunun avukatları, arkadaşlarım ve gerekse ben, çalışma yapıyoruz. Algılamaya, amaçlarını da öğrenmeye çalışıyoruz. Ben de herhalde ilk kendi savunmamı yapacağım. Kendi adıma ve çocuklarım adına tazminat davası açacağım. Kendi adıma açacağım tazminatı, kadın derneklerine, çocuklarım adına açacağım tazminat davasını da; kazanırsam, kızlarım kedileri çok seviyor, Hayvanları Koruma Derneği’ne bağışlayacağım. Bunu bütün kadınlara karşı bir saldırı olarak görüyorum. Ben çok etkilenmedim. Ama eşim bir çalışma yapıyor ve inanın benden ve çocuklarından ayırdığı vakiti, güzel Türkiyemiz için harcamaya çalışıyor. Eşimin böyle basit, gayri ahlaki bir manşette yer alması, beni sadece üzdü.”

SÖYLEYECEK LAF BULAMIYORUM 

Manşetin hedefinin eşi olmasına rağmen kendisi için asıl önemli olanın bu haberle kadına karşı yapılan saldırı olduğunu belirten Gülnur Can, şunları söyledi: “Sözde modern kadının arkasında olduğunu söyleyen medya, bu haberle kadına karşı bakış açısını da göstermiştir. Demek ki kadın, bir birey olarak değil, bir nesne olarak görülmekte. Ülkesi için bir şeyler yapan insanları alt etmek için bir silah olarak kullanılmakta. Böyle bir zihniyetin ürünü olan haberler karşısında söyleyecek bir şey bulamıyorum. Ama gelecekle ilgili ümitlerim de var. Daha çok şey öğreneceğiz. Hata yaparak, dik durarak öğreneceğiz. Sevmesini, burun kıvırmamasını, ötekileştirmemeyi öğreneceğiz. Beraber yaşamayı öğreneceğiz. Bu olayı sadece bana karşı bir saldırı olarak değil, bütün kadınlara karşı bir saldırı olarak görmekteyim.”

‘GÜLNUR YALNIZCA TAKDİRİ HAKEDİYOR’

Demokrat Yargı Eşbaşkanı Doç. Dr. Osman Can da ödül töreninde yaptığı konuşmada “Bu ödülü verdiğim tüm sıkıntılara rağmen bana destek sunan yaşam arkadaşım eşim ve şahsında onurlu tüm Türk kadınları adına alıyorum” dedi. Sisteme boyun eğmeyen kadınların böyle hoyratça baskılarla karşılaştığını vurgulayan Osman Can, “Kişiliklerinden ve başka şeylerden taviz vermek veya bedel ödemek durumunda kalabiliyorlar. Kadın olmak herhalde kaybetmeye mahkum olmaktır. Başka bir şey değildir. Ama hayır, artık değil. Her özgürlük değerlidir, çok değerlidir. Onurlu duruş, değerlidir ve takdir edilmelidir. Modern görünümlü ilkellikler karşısında özellikle ve özellikle onurlu duruşları takdir etmek ve değerlendirmek gerekir. İrade sahibi, kararlı olan eşim yalnızca takdiri hak ediyor” dedi.

sonhaberler.com
 
Üst Alt