Türk Ceza Kanunu 216. Madde

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Aşağıdaki , TCK'nun 216. maddesini nasıl anlamalıyız...Örneğin bir inançsız bireyin İNANÇLI bireylere ve inançlara karşı hakaret içeren sözleri bu kapsama girerken , bir inançlı bireyin İNANÇSIZ bireylere ve inançsız düşüncelere karşı hakaret içeren sözleri de bu kapsama girer mi , girmeli mi...?

Daha da somutlaştırayım , örneğin...:

Ateist Bir Bireyin İnançlılara ve İnançlara...: Şizofren , Geri , Sübyancı , Sadist , Kinci...vb.

İnançlı Bir Bireyin İnançsızlara ve Düşüncelerine...: Kafir , Zındık , Bölücü...vb...

Türk Ceza Kanunu 216. Madde

Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama

1. Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

2. Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

3. Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bir hukukçu olsanız kanun maddesi ve örneklere bakarak nasıl karar verebilirdiniz...?

Sağlıcakla kalınız...

Çok güzel bir tartışma konusu...Böyle hukuki konuları okumayı ve yorumlamayı sviyorum.Fakat sözkonusu madde 'sözlü hakaret'' in ilerisindeki boyutla alakalı.Yani eylemsellikle.Sözlü hakaretin eylemsellikle pekiştirilmiş olması halinde ancak ''suç'' kaps***** alınabilir düşüncesi doğurdu bende...

Merhaba

Çok güzel bir tartışma konusu...Böyle hukuki konuları okumayı ve yorumlamayı sviyorum.Fakat sözkonusu madde 'sözlü hakaret'' in ilerisindeki boyutla alakalı.Yani eylemsellikle.Sözlü hakaretin eylemsellikle pekiştirilmiş olması halinde ancak ''suç'' kaps***** alınabilir düşüncesi doğurdu bende...

Basimiza avukat da kesildiniz.
Zaten bir bu vardi yapmadiginiz......

Aslolan hakarettir. Ve ikisi için de geçerlidir. İki taraf için de aynı muameleyi yaparım. (hukukçu olsaydım...)

Üst Alt