Türk burjuvazisi G. Afrikalı gibi

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamukla yapılan bir söyleşiye yer veren Alman Die Zeit Gazetesi, ünlü edebiyatçının Türk burjuvası ile ilgili çarpıcı açıklamalarını yayınladı.

Pamuk, Die Zeit muhabiri Michael Thumannın, Kitaplarınızda yönü Avrupaya dönük seküler Türk üst sınıfının yaşadığı ihtişamı ve rezaletleri anlatıyorsunuz. Bu burjuva sınıfının sorunu nedir? şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi: Onların yaşamı benim de yaşamım. Aynı sınıftan, aynı sokaktanız. Alışkanlıklarımız aynı. Aynı dükkandan alış veriş yaparız. Onlarla ilgili sevgi dolu cümleler de yazdım, alay da ettim. Burjuvazi beni öfkelendirir. Havalı olmalarından hoşlanmam. Egoistlikleri ve kendi vatandaşlarından nefret etmelerinden hiç hazzetmem. Laik Türk üst sınıfını askeri müdahaleler de Kürtlere yapılan baskı da rahatsız etmez. Türk kadınlarının bir çoğuna, sadece başörtüsü taktıkları için tepeden bakarlar. Bu tutumları bana, eskiden Güney Afrikada beyazların siyahlara bakışlarını anımsatır.

Orhan Pamuk bir soru üzerine, Türk üst sınıfının son on yıllarda servetlerini üç misli arttırdığına işaret ederek, bu kesimin siyaset alanında ise eski gücünü yitirdiğini söyledi. Pamuk, Akıllı olan gerçeği kabullendi. Saygı edinme konusunda mesafe kaydetmeye başladılar diye konuştu.

hurriyet.com.tr
 
Üst Alt