• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Türban"özgürlüğü" ....

G

güney

Ziyaretci
"Örtünme"değil,"örtme"özgürlüğü...
Türban...
Yada sıkmabaş..
Ya da tesettür...
Kısacası ve açıkçası kadının"örtülmesi"...
Kadınlar için "örtünme" değil ,erkekler için" örtme" özgürlüğü!!..
"Kapanma "değil,"kapatma" özgürlüğü...
Dincilerin ve türbancıların,kadınların bireysel ve özel yaşamlarındaki özgürlükleriyle yatinmeyip kamu alanlarında,özelliklede ünüversitelerde,kendi kafalarındaki rejimi dayatmak ve yine kendileri yani erkekler için istedikleri"kadını örtme özgürlüğü"....
Evlatlarımızı ve kadınlarımızı nasıl örtüyoruz?
Ne zaman örtüyoruz?
Kim örtüyor?
Bırakın reşit olmayı,daha buluğa bile ermemiş çocuklarımızın beyinlerini nasıl yıkıyoruz?
Erkek egemen feodal kültür nasıl işliyor?
Evet sevgili kadınlar varmı cevabınız?????

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
arkadaşım ben açık gezen bir insanım ama örtülü arkadaşlarıma saygı duyuyorum ve asla bu beyin yıkamak değil eğer (KURAN MEALİNİ) okursan bunun siyasi değil yaratıcının emri olduğunu zaten göreceksin iyi forumlar

onuc13

Tecrübeli
Üye
Türban...
Yada sıkmabaş..
Ya da tesettür...
Kısacası kadının inancından dolayı örtünmeyi tercih etmesi,
bu yaklaşımınıza kısacası "Tahammülsüzlük" diyebilir miyiz ?
"Örtülmesi" ve "örtünmesi" kelimeleri arasında milyon fark vardır.
Sizce özgür düşünceyi savunmak demek, bir başkasının tercihini esaret olarak görmeyi mi gerektirir ?
Kim kapatmış ?
Kimi kapatmış ?
Ne zaman kapatmış ?
Dincilerin ve türbancıların,kadınların bireysel ve özel yaşamlarındaki özgürlükleriyle yatinmeyip kamu alanlarında,özelliklede ünüversitelerde,kendi kafalarındaki rejimi dayatmak ve yine kendileri yani erkekler için istedikleri"kadını örtme özgürlüğü"....
O kadar çok açık kapı bırakmışsınız ki, insan nereden gireceğini şaşırıyor.
"Dinciler ve türbancılar" derken herhalde müslümanları kastediyorsunuz.
kadınların özgürlükleri bireysel ve özel yaşamlarına ilaveten eğitimlerine de engel olmamalı ...
Hem siz özgürlük deyince ne anlıyorsunuz ? Tek boyutlu düşünce tarzı mı ?

Yalnız... "kendi kafalarındaki rejimi dayatma" sözünüz sizde kalsın
!!!... Çünkü ortada böyle bir sıkıntı ve gereksinim yok !!!...

Ne zaman örtüyoruz?
Kim örtüyor?
Müslümanların kadınları ve evlatları, İslamiyeti kabul edip müslümanlığı seçtikten sonra kendi istekleriyle ve hiçbir zorlamayla muhatap olmadan yalnız Allah'ın emri olduğu için örtünürler.
Bırakın reşit olmayı,daha buluğa bile ermemiş çocuklarımızın beyinlerini nasıl yıkıyoruz?
Müslüman olan anne ve babanın çocuklarını küçüklükten itibaren dini, ahlaki terbiyesi üzerinde durması kadar doğal ne olabilir.
Gazetelerdeki, televizyonlardaki, sokaklardaki aşırı kirlilik, ahlaksızlık, saygısızlık, sevgisizliğin ayyuka çıktığı bir dönemde anne ve babanın çocuklarının beyinlerini yıkaması, terbiyesini vermesi, vatana millete yararlı insan konumuna getirmek için çırpınması ne kadar güzeldir değil mi ?
(!!!)

Venhar

Üye
Müslümanların kadınları ve evlatları, İslamiyeti kabul edip müslümanlığı seçtikten sonra kendi istekleriyle ve hiçbir zorlamayla muhatap olmadan yalnız Allah'ın emri olduğu için örtünürler.

hakan arkadaşım katılıyorum yazdıklarınıza ...

Venhar

Üye
ama sanırım güney arkadaşımızda konuyu art niyetle açmamıştır ..

s-a-d-e

Amatör
Üye
Açıksası güney arkadaş konuya bakışını tam anlıyamadım??????????
Ve hakan'ın yorumunu okuyunca ekliyecek birşey bulamadım.Kesinlikle sana katılıyorum hakan..

kimyaci

Acemi
Üye
Eyvah ki ne eyvah...İnşallah ahirete bu düşüncelerle göçmezsiniz..Kusura bakmayın ama artık sizin devriniz kapandı..Bunlar da sanırsam son çığlıklarınız galiba.Artık bu ülkede halkın manevi değerlerine uzak olan elit kesiminin iktidarı sona ermiştir..Sizin adınıza üzüldüm açıkçası..Olsun,her ne kadar İslam dışı düşüncelere de sahip olsanız bu ülkenin evladısınız..Birlikte yaşamaayı bilmeliyiz..Ama yok ben müslümanlığa dayanamam diyorsanız Fazıl Say'a yol arkadaşı olabilirsiniz..

erkişi1

Tecrübeli
Üye
Türban...
Yada sıkmabaş..
Ya da tesettür...
Ne zaman örtüyoruz?
Kim örtüyor?
Evet sevgili kadınlar varmı cevabınız?????

Aslında sorunu(zu) bayanlara yöneltmişsiniz ve muhtelif cevaplar var, Ama sizden kaynak belirtmenizi bekledim ve bu yazıyı daha öncede okuyunca, niyet ve mekanıda belli olunca forumda bilinsin istedim. Yazınızın tüm metni ektedir.

Türban 'Özgürlüğü!' ve Sonrası
"Örtünme" değil, "örtme" özgürlüğü...

Türban...

Ya da sıkmabaş...

Ya da tesettür...

Kısacası ve açıkçası kadının "örtülmesi"...

Kadınlar için "örtünme" değil, erkekler için "örtme" özgürlüğü!..

"Kapanma" değil, "kapatma" özgürlüğü!..

Dincilerin ve türbancıların, kadınların bireysel ve özel yaşamlarındaki özgürlükleriyle yetinmeyip kamu alanlarında, özellikle de üniversitelerde, kendi kafalarındaki rejimi dayatmak ve yine kendileri yani erkekler için istedikleri "kadını örtme özgürlüğü!"

Ne zaman örtüyoruz?

Kim örtüyor?

Bırakın reşit olmayı, daha buluğa bile ermemiş çocuklarımızın beyinlerini nasıl yıkıyoruz?

Haber çok tirajlı gazetelerde yayımlanınca kıyamet koptu:

Amerika'da yaşayan Ömer K. , kız kardeşi Zehra 'yı ilkokuldan alıp başını örterek Kuran kursuna yollayan anne-babasına karşı velayet davası açıyor.

Dava Fatih Üçüncü Sulh Hukuk Mahkemesi'nde 4 Mart 2008 günü görülecek.

Olay kamuoyuna yansıyınca, arkasından tamamlayıcı bilgiler de geldi:

Aile, kızlarını okuldan alıp, Fatih'ten ayrılmış, İstanbul dışına gitmiş.

Aslında ilkokul birinci sınıftan itibaren okula yollamaktan vazgeçmişler ama bunu gizlemişler; Amerika'daki ağabeye sahte karneler yollanmış.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, ailenin izini bulamadığı için olayın arkasını kovalamayı bırakmış.

Şu trajediye bakar mısınız:

Bazı aileler, artık kızlarının buluğa ermesini bile beklemeden, daha okul çağında, başlarını örtüyor; üstelik okula da yollamıyor, Kuran kursuna gönderiyor.

Erkek egemen feodal kültürün "örtme" baskısı, o evladımızın sözde "örtünme özgürlüğü" oluyor...

Önce aile:

Dönüm noktalarının ilki, okul çağı.

Bu çağ atlanırsa, ikinci aşama, buluğa erme.

Sonra devlet:

Çocuk İmam hatip okuluna gidiyorsa, devlet eliyle örtme işlemi.

Sonra evlenme:

Evladımızın başı hâlâ açıksa, "Bizim aile muhafazakârdır, babam başı açık gelin istemez" muhabbeti...

Peki, bu işin sonu nereye gidiyor?

Üniversitedeki tesettür özgürlüğü kavgası, İmam hatip okullarındaki örtme uygulamasıyla birlikte ve özellikle ondan sonra yaygınlaştı, güçlendi.

Üniversite kavgası kazanılınca, sıra yargıçlara, savcılara, kaymakamlara, valilere gelecek.

"Siyasal Bilgiler ve Hukuk diplomasını tesettürlü olarak almış olan evlatlarımız niçin yargıç, vali olamasınlar" kavgası başlayacak.

Bu gidişle sıkmabaşlı, hatta çarşaflı savcıların, yargıçların yanında tesettürlü kadın kaymakamlar, valiler dönemine hazır olalım...

Daha sonra neler olabileceğini ise, Irak'a ve Pakistan'a bakarak tahmin edebilirsiniz.

Emre KONGAR

Cumhuriyet,31.12.2007

Bende bu çok uçuk ve saygısız yazıya katılıyormusunuz? Baylar ve Bayanlar desem, haksızmı olurum acaba?

Sayın Kongar ne bu telaş ve feveran nedendir?

G

güney

Ziyaretci
Sevgili erkişi;aslında yazının tümünü yazacaktım fakat arkadaşlar öyle feveran ettiki şimdilik beklemeyi yeğledim.Fakat saolun siz yazdınız.Evet Emre Kongarın yazısı bu.Ben aslında biraz daha bekleyip bu konudaki genel düşünceleri almak istiyorum.Bu konuda (kırılmasınlar)sadece size ve hakan beye cevap verebilirim zira diğerlerinin çok ta olaya hakim olduklarını sanmıyorum.

G

güney

Ziyaretci
Eyvah ki ne eyvah...İnşallah ahirete bu düşüncelerle göçmezsiniz..Kusura bakmayın ama artık sizin devriniz kapandı..Bunlar da sanırsam son çığlıklarınız galiba.Artık bu ülkede halkın manevi değerlerine uzak olan elit kesiminin iktidarı sona ermiştir..Sizin adınıza üzüldüm açıkçası..Olsun,her ne kadar İslam dışı düşüncelere de sahip olsanız bu ülkenin evladısınız..Birlikte yaşamaayı bilmeliyiz..Ama yok ben müslümanlığa dayanamam diyorsanız Fazıl Say'a yol arkadaşı olabilirsiniz..
Öncelikle hoş geldin, ama biraz boş gelmişsin anlaşılan.Benim ahirete nasıl gideceğimin hesabı sadece benimle tanrı arasındadır,o yüzden üzülme güzelim.Bir kere Fazıl Say'ın açıklamalarını okuduysanız ,(zira okumadığınızı anlıyorum) hükümetin tavırlarından ve almış olduğu kararlardan rahatsız...Müslümanlık çok şükürki sizin gibi düşünenlerin tekelinde değil.Tabiki dogal olarak sizler ve sizin gibi düşünenler işin en kolayı olan "dinsiz" yakıştırmasını seçersiniz.Benim burada tartışmak istediğim konuya gelince bunu anlayacak bekraunda sahip olduğunuzu düşünmüyorum...iyi forumlar...

Karakarizma

Kıdemli
Üye
[/COLOR]

Aslında sorunu(zu) bayanlara yöneltmişsiniz ve muhtelif cevaplar var, Ama sizden kaynak belirtmenizi bekledim ve bu yazıyı daha öncede okuyunca, niyet ve mekanıda belli olunca forumda bilinsin istedim. Yazınızın tüm metni ektedir.

Türban 'Özgürlüğü!' ve Sonrası
"Örtünme" değil, "örtme" özgürlüğü...

Türban...

Ya da sıkmabaş...

Ya da tesettür...

Kısacası ve açıkçası kadının "örtülmesi"...

Kadınlar için "örtünme" değil, erkekler için "örtme" özgürlüğü!..

"Kapanma" değil, "kapatma" özgürlüğü!..

Dincilerin ve türbancıların, kadınların bireysel ve özel yaşamlarındaki özgürlükleriyle yetinmeyip kamu alanlarında, özellikle de üniversitelerde, kendi kafalarındaki rejimi dayatmak ve yine kendileri yani erkekler için istedikleri "kadını örtme özgürlüğü!"

Ne zaman örtüyoruz?

Kim örtüyor?

Bırakın reşit olmayı, daha buluğa bile ermemiş çocuklarımızın beyinlerini nasıl yıkıyoruz?

Haber çok tirajlı gazetelerde yayımlanınca kıyamet koptu:

Amerika'da yaşayan Ömer K. , kız kardeşi Zehra 'yı ilkokuldan alıp başını örterek Kuran kursuna yollayan anne-babasına karşı velayet davası açıyor.

Dava Fatih Üçüncü Sulh Hukuk Mahkemesi'nde 4 Mart 2008 günü görülecek.

Olay kamuoyuna yansıyınca, arkasından tamamlayıcı bilgiler de geldi:

Aile, kızlarını okuldan alıp, Fatih'ten ayrılmış, İstanbul dışına gitmiş.

Aslında ilkokul birinci sınıftan itibaren okula yollamaktan vazgeçmişler ama bunu gizlemişler; Amerika'daki ağabeye sahte karneler yollanmış.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, ailenin izini bulamadığı için olayın arkasını kovalamayı bırakmış.

Şu trajediye bakar mısınız:

Bazı aileler, artık kızlarının buluğa ermesini bile beklemeden, daha okul çağında, başlarını örtüyor; üstelik okula da yollamıyor, Kuran kursuna gönderiyor.

Erkek egemen feodal kültürün "örtme" baskısı, o evladımızın sözde "örtünme özgürlüğü" oluyor...

Önce aile:

Dönüm noktalarının ilki, okul çağı.

Bu çağ atlanırsa, ikinci aşama, buluğa erme.

Sonra devlet:

Çocuk İmam hatip okuluna gidiyorsa, devlet eliyle örtme işlemi.

Sonra evlenme:

Evladımızın başı hâlâ açıksa, "Bizim aile muhafazakârdır, babam başı açık gelin istemez" muhabbeti...

Peki, bu işin sonu nereye gidiyor?

Üniversitedeki tesettür özgürlüğü kavgası, İmam hatip okullarındaki örtme uygulamasıyla birlikte ve özellikle ondan sonra yaygınlaştı, güçlendi.

Üniversite kavgası kazanılınca, sıra yargıçlara, savcılara, kaymakamlara, valilere gelecek.

"Siyasal Bilgiler ve Hukuk diplomasını tesettürlü olarak almış olan evlatlarımız niçin yargıç, vali olamasınlar" kavgası başlayacak.

Bu gidişle sıkmabaşlı, hatta çarşaflı savcıların, yargıçların yanında tesettürlü kadın kaymakamlar, valiler dönemine hazır olalım...

Daha sonra neler olabileceğini ise, Irak'a ve Pakistan'a bakarak tahmin edebilirsiniz.

Emre KONGAR

Cumhuriyet,31.12.2007

Bende bu çok uçuk ve saygısız yazıya katılıyormusunuz? Baylar ve Bayanlar desem, haksızmı olurum acaba?

Sayın Kongar ne bu telaş ve feveran nedendir?

Öncelikle Güney yazının tamamını eklemediği için elbette ki çok sert yorumlar gelebilir idi ve gelmişte.
Bir konu için fikir isteyecekseniz önce yazının tamamını yayınlamak lazım! Neyse ki gördük asıl maksat çok farklı imiş!!!

Tabii birde Sayın Kongar ayağı var üzerine daha çok düşünülmesi gereken.
Görebilem sadece şunu sormak isterim. Kendisi de inanıyormu yazdıklarına.
Ben az çok insan tanıdım ve bu insanlar arasında sadece bir kişi tanıdım maalesef kızını zorla kapatmaya çalışan...
Zaten aslında bir çok üyemiz Üniversited öğrencilerin zorla açılması taraftarı neden peki aynı üyeler bu zorlamaya karşı çıkıyorlar. Zorlama ise bu da zorlama oda zorlama!!!

kimyaci

Acemi
Üye
Öncelikle hoş geldin, ama biraz boş gelmişsin anlaşılan.Benim ahirete nasıl gideceğimin hesabı sadece benimle tanrı arasındadır,o yüzden üzülme güzelim.Bir kere Fazıl Say'ın açıklamalarını okuduysanız ,(zira okumadığınızı anlıyorum) hükümetin tavırlarından ve almış olduğu kararlardan rahatsız...Müslümanlık çok şükürki sizin gibi düşünenlerin tekelinde değil.Tabiki dogal olarak sizler ve sizin gibi düşünenler işin en kolayı olan "dinsiz" yakıştırmasını seçersiniz.Benim burada tartışmak istediğim konuya gelince bunu anlayacak bekraunda sahip olduğunuzu düşünmüyorum...iyi forumlar...
Öncelikle hoşbuldum..

Acaba merak ediyorum siz Fazıl Say'ın açıklamalarının tamamını okudunuz mu?Eğer okuduysanız da'İslamcılar %70 biz %30 olduk,bütün bakanların eşi başörtülü' diye bir cümleye rastladınız mı?Şimdi 'acaba ne zaman %40 oldunuz' sorusunda mı konuya girsem,yoksa simitçi der gibi İslamcı denmesini mi eleştirsem..
Bakın,siz kabul edin ya da etmeyin bu olay sadece siyasi değil,dini hatta pskolojik bir olaydır..Başörtüsü de serbest olduğu takdirde 'elit' diye tabi ettiğim o kendini beğenmiş kesim bütün kalelerini kaybetmiş olacaktır..
Artık yeter,bu milletin sizin gibi statükocu ve anlamsız düşüncelere sahip olan yasakçı zihniyete sabrı kalmadı..Ben sizi bir müslüman olarak uyardım sadece..İşinize gelir ya da gelmez ama örtünenin Kur'an'da yeri vardır.. Başörtüsü gibi kutsal bir olguya sıkmabaş tabirini kullanmanız-ya da bu çirkin tabiri kullanan kişinin yazısını siteye taşımanız-bu toplumun manevi değerlerine ne kadar yakın(!) olduğunuzun açık bir göstergesidir..
Allah sizi ve sizin gibi düşünen herkesi ıslah etsin..Yıllardır Atatürk'ü bu millete dinsiz bir insan olarak göstererek onu halkan koparmaya çalıştınız..Laiklik ilkesini kendi kafanıza göre yorumladınız..Ama artık bu ülkede sizin gibi düşünenlerin son kullanma tarihi geçmiştir..
Selametle..

memedi

Amatör
Üye
Öncelikle hoşbuldum..

Acaba merak ediyorum siz Fazıl Say'ın açıklamalarının tamamını okudunuz mu?Eğer okuduysanız da'İslamcılar %70 biz %30 olduk,bütün bakanların eşi başörtülü' diye bir cümleye rastladınız mı?Şimdi 'acaba ne zaman %40 oldunuz' sorusunda mı konuya girsem,yoksa simitçi der gibi İslamcı denmesini mi eleştirsem..
Bakın,siz kabul edin ya da etmeyin bu olay sadece siyasi değil,dini hatta pskolojik bir olaydır..Başörtüsü de serbest olduğu takdirde 'elit' diye tabi ettiğim o kendini beğenmiş kesim bütün kalelerini kaybetmiş olacaktır..
Artık yeter,bu milletin sizin gibi statükocu ve anlamsız düşüncelere sahip olan yasakçı zihniyete sabrı kalmadı..Ben sizi bir müslüman olarak uyardım sadece..İşinize gelir ya da gelmez ama örtünenin Kur'an'da yeri vardır.. Başörtüsü gibi kutsal bir olguya sıkmabaş tabirini kullanmanız-ya da bu çirkin tabiri kullanan kişinin yazısını siteye taşımanız-bu toplumun manevi değerlerine ne kadar yakın(!) olduğunuzun açık bir göstergesidir..
Allah sizi ve sizin gibi düşünen herkesi ıslah etsin..Yıllardır Atatürk'ü bu millete dinsiz bir insan olarak göstererek onu halkan koparmaya çalıştınız..Laiklik ilkesini kendi kafanıza göre yorumladınız..Ama artık bu ülkede sizin gibi düşünenlerin son kullanma tarihi geçmiştir..
Selametle..
allah rzı olsun kimyacı kardeşim

adania

Amatör
Üye
bence at gozluguyle bakıyosunuz konuya hepımız muslumanız ama bu ulkede kurallar vardır bas ortusu kamusal alanlarda yasaktır neden bunu anlamıyorsunuz gunumuzdekı bı ıranb bı ırak mıolmak ıstıyorsunuz yasak kardesım kamusal alanlard yasak basını ortmeyen musluman degılmı önemlı olan kalbınde hıssetmektır bız cok gorduk hacı hocayı jetskıyle gezenelrı bu ülkede turban yasak kamusalalanlarda anlayın artık

kimyaci

Acemi
Üye
bence at gozluguyle bakıyosunuz konuya hepımız muslumanız ama bu ulkede kurallar vardır bas ortusu kamusal alanlarda yasaktır neden bunu anlamıyorsunuz gunumuzdekı bı ıranb bı ırak mıolmak ıstıyorsunuz yasak kardesım kamusal alanlard yasak basını ortmeyen musluman degılmı önemlı olan kalbınde hıssetmektır bız cok gorduk hacı hocayı jetskıyle gezenelrı bu ülkede turban yasak kamusalalanlarda anlayın artık
Bir müslüman ülkesinde bir müslümanın İslam'ın emrini yerine getirmesinin yasaklanması sizce mantıklı mı?Size sorsam,solcuyum,özgürlükçüyüm derseniz..Bu nasıl bir mantık Allah aşkına..Yazık değil mi başındaki örtü yüzünden okula giremeyen kızlara..Onlar sadece inancının bir gereğini yerine getirmek istiyor...Türkiye'yi yasaklar cenneti haline getiren statükocu zihniyete meydan okumak dururken siz de onların safına geçiyorsunuz..Yazık,çok yazık..
O saçma sapan yasak da en kısa zamanda kalkacak zaten merak etmeyin..

onuc13

Tecrübeli
Üye
bence at gozluguyle bakıyosunuz konuya
İnsanlar, ilgilendiği konulara kendi bakış açısıyla bakarlar.
İnsanlar robot değildir. Hukuki olmayan dayatmalara itiraz etme ve hakkını arama hakkı saklıdır.
"At gözlüğü" tabiri (gerçekleri olduğu gibi değilde kendi anladığı gibi kabul edenler) için kullanılabilir.
hepımız muslumanız
Elbette ki İslam'ın iman hükümlerine inanan ve kabul eden herkes müslümandır.
ama bu ulkede kurallar vardır bas ortusu kamusal alanlarda yasaktır neden bunu anlamıyorsunuz
Uygulama hukuki olmadığı gibi, yasaklayıcı bir madde de yok !...
Tamamen keyfi ve anti bir uygulama.
Ayrıca İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine de ters bir uygulama...

yasak kardesım kamusal alanlard yasak
Böyle bir fikri benimseyip te, özgürlük şarkıları söylemek... !!!!
basını ortmeyen musluman degılmı
Başını örtmeyen kadın, İnkar etmedikten sonra, alaya almadıktan sonra ve basite almadıktan sonra elbette müslümandır. Bunlar örtülüler için de geçerlidir.
önemlı olan kalbınde hıssetmektır
Hayır kardeşim hayır...
Bu fikir tamamen size ait ve sizi ilgilendirir.

bız cok gorduk hacı hocayı jetskıyle gezenelrı bu ülkede turban yasak kamusalalanlarda anlayın artık
İşte güzel kardeşim, bu son satırlarınızın altında şiddetli bir hazımsızlık ve tahammulsüzlük yattığı ortaya çıkıyor. Yanılıyor muyum ?
Niçin yasak olmalı ?
Bunu niye bu kadar talep ediyorsunuz ?
"biz çok gördük hacı hocayı" derken baklayı mı çıkardınız, yoksa "hepimiz müslümanız" idianızı mı çürüttünüz ?

adania

Amatör
Üye
İnsanlar, ilgilendiği konulara kendi bakış açısıyla bakarlar.
İnsanlar robot değildir. Hukuki olmayan dayatmalara itiraz etme ve hakkını arama hakkı saklıdır.
"At gözlüğü" tabiri (gerçekleri olduğu gibi değilde kendi anladığı gibi kabul edenler) için kullanılabilir.

Elbette ki İslam'ın iman hükümlerine inanan ve kabul eden herkes müslümandır.

Uygulama hukuki olmadığı gibi, yasaklayıcı bir madde de yok !...
Tamamen keyfi ve anti bir uygulama.
Ayrıca İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine de ters bir uygulama...

Böyle bir fikri benimseyip te, özgürlük şarkıları söylemek... !!!!

Başını örtmeyen kadın, İnkar etmedikten sonra, alaya almadıktan sonra ve basite almadıktan sonra elbette müslümandır. Bunlar örtülüler için de geçerlidir.

Hayır kardeşim hayır...
Bu fikir tamamen size ait ve sizi ilgilendirir.

İşte güzel kardeşim, bu son satırlarınızın altında şiddetli bir hazımsızlık ve tahammulsüzlük yattığı ortaya çıkıyor. Yanılıyor muyum ?
Niçin yasak olmalı ?
Bunu niye bu kadar talep ediyorsunuz ?
"biz çok gördük hacı hocayı" derken baklayı mı çıkardınız, yoksa "hepimiz müslümanız" idianızı mı çürüttünüz ?

ya kardesım bak ya anayasada belırtılmıstır bu kamusal alanda yasak laık bır ulkede bu hos bır goruntu degıl elbbette turbana dedıgımbısey yok ama kamusal alanlarda gormek ıstemıyorum ve buda turkıye cumhuurıyetının anayasasında belırtılmıstır öyle degılmı bence kamusal alnda turban çagdas ülkemıze yakısmıyor buda benım fıkrım tek dedıgım sudur tc kamusal alanında yasktır odur bence bunuda kımse degıstıremez bazı arkadaslar dını sıyaasallastırarak bır yerlere gelmeye calısıyolar sozum sana degıl arkadasım ustune alınma yeter artık ya su turbanı alet etmeyın emellerınıze barı mılletın dını duygularını somurmeyın sımdıye kadar hep mıllıyetcılık yaparak somurdunuz sıra dınemı geldı ama basarılı olamayacaklar Bazıları türbanın serbest bırakılmasını demokrasinin gereği olarak dikkate alıyor.Çünkü işlerine öyle geliyor. Demokrasinin herkesin her istediğini yapması anl***** gelmediğini kabul etmek gerek. Demokrasi kanunlarla çerçevelenmedikçe işin içinden çıkılamaz.

Son düzenleme:

mrs.x.ray

1. avatar yarışma birincisi
Üye
sayın hakan size katılıyorum çok güzel açıklamalarınız.

catpity

Tecrübeli
Üye
İran güneydoğumuza düşer
arabistan güneyimize düşer gitmek isteyenler gider

dünyadaki en büyük tehlike din'dir

onuc13

Tecrübeli
Üye
ya kardesım bak ya anayasada belırtılmıstır bu kamusal alanda yasak laık bır ulkede bu hos bır goruntu

Mevcut Anayasımıza göre de bayanların kılık kıyafetlerini yasaklayan bir madde yoktur. Anayasamızın 10–24–26–42. maddeleri de şöyle der: “Herkes dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.” “Herkes vicdan, dini inanç ve kanaatlerinden dolayı hiç kimse kınanamaz ve suçlanamaz.” “Herkes düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir.” “Kimse eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.”

laık bır ulkede bu hos bır goruntu degıl elbbette
Dini, dili, rengi, ırkı ne olursa olsun, insanların tercihlerine saygılı olmak insanlık gereğidir.

turbana dedıgımbısey yok ama kamusal alanlarda gormek ıstemıyorum ve buda turkıye cumhuurıyetının anayasasında belırtılmıstır öyle degılmı bence kamusal alnda turban çagdas ülkemıze yakısmıyor buda benım fıkrım tek
Tabiki kendi fikrinizi ortaya koyabilirsiniz. Sanki bu fikir biraz amacından uzaklaşmış gibi ...!!!
tek dedıgım sudur tc kamusal alanında yasktır odur bence bunuda kımse degıstıremez
Hayır yasak değil...Sadece keyfi uygulama...
bazı arkadaslar dını sıyaasallastırarak bır yerlere gelmeye calısıyolar sozum sana degıl arkadasım ustune alınma yeter artık ya su turbanı alet etmeyın emellerınıze barı mılletın dını duygularını somurmeyın
Başını inancından dolayı örten insanlar, sadece Allah'ın emri olduğu için örtünürler.
Kimse birşeylerle bir yerlere gelmeye çalışmıyor.
Tek boyutlu pencereden bakıldığı zaman sizin gördüğünüzü görmek mümkün,
ancak çift boyutlu pencereden bakmak gerekir. O zaman kimlerin türbanı alet ettiği ve kimlerin dini duyguları sömürdüğü daha iyi görülür
.

sımdıye kadar hep mıllıyetcılık yaparak somurdunuz sıra dınemı geldı ama basarılı olamayacaklar
Siz milliyetçiliği dinin içerisinde mi görüyorsunuz ?
Bazıları türbanın serbest bırakılmasını demokrasinin gereği olarak dikkate alıyor.
Aynen öyle...
Çünkü işlerine öyle geliyor. Demokrasinin herkesin her istediğini yapması anl***** gelmediğini kabul etmek gerek. Demokrasi kanunlarla çerçevelenmedikçe işin içinden çıkılamaz.
Demokrasi, insan hakları, özgürlük konusundaki eksiklikleriniz ancak çift boyutlu pencereden baktığınız zaman düzeleceği kanaatindeyim.

catpity tarafından gönderildi.
İran güneydoğumuza düşer
arabistan güneyimize düşer gitmek isteyenler gider

dünyadaki en büyük tehlike din'dir
Dünyada en büyük tehlike olarak din'i görmeniz üzücü bir durum...!!!
Ancak kendi kişisel tercih hakkınızı kullanmanız eleştirilemez...!!!
Tıpkı din'i yönden tercih hakkını kullananlar gibi...!!!

Üst Alt