• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Türbanlı öğrenci dersten atılamayacak

• Konbuyu başlatan YukseLL
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 62
  • Görüntüleme 9K

Okunuyor :
Türbanlı öğrenci dersten atılamayacak

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
YÖK, İstanbul Üniversitesi'ne gönderdiği yazı ile disiplin yönetmeliğine uymayan öğrencilerin dersten çıkarılmasını yasakladı. Yönetmeliğe göre sadece tutanak tutulacak.

AK Parti ve CHP, türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasına anayasal çözüm ararken Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) erken davrandı. YÖK'ün gönderdiği yazıyla birlikte, öğrenciler anayasa engeli olsa bile artık derslere başörtülü olarak girebilecek.

Siyasi partileri karşı karşıya getiren sorun tıpkı Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın önerdiği gibi "uygulamada" çözüldü.

Herşey İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde bir öğrencinin türbanı nedeniyle dersten çıkarılması ile başladı.

Konu Yüksek Öğretim Kurumu’na intikal etti. YÖK'ten gelen yanıt ise türbanın önünü fiilen açmış oldu.

YÖK, öğrencinin "disiplin yönetmeliğine aykırı" durumu nedeniyle sınıftan çıkarılamayacağını; çıkaran öğretim görevlisi hakkında soruşturma açılacağını duyurdu.

YÖK'ün bu yanıtı İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nce tüm öğretim görevlilerine dağıtıldı.

Bundan böyle bir öğrenci derse türbanla girse bile derse alınmaması ya da sınıftan çıkarılması sözkonusu olmayacak.

Öğretim görevlisi de tutanak tutup bunu dekana vermekle yetinecek.

Bu talimata uymayan öğretim üyeleri hakkında ise soruşturma açılacak. (NTV)

Son düzenleme:

alone

Tecrübeli
Üye
ya ne kadar saçma Sınava giriyoruz hayret başımızı açın demiolar aman Allahım bu da ne!yeni bir tuzak mıdır diye düşündüm sonra anladım ki tutanak tutuyorlarmış yani sonuçta sınavın iptal olacak...süpriz tutanak tutmuştuk biz...

Yani teşekkürler YÖK

Derse kapalı girenlerde artık tutanak tutlduğundan özel işkence odalarında beyin yıkama operasyonuna alınırlar herhalde:)bak açmazsan atarız siciline işleriz hhıııııı gibi..yüz kızartıcı bir suç bak damgalız seni...

Bitmez bu dünyanın angarya sorunları:)

isyan_her_yerde

Tecrübeli
Üye
Hala kafaların içiyle değil üstündekilerle ilgilenen bir bürokrasi varken bir adım ileri gitmek yerine koşa koşa geriye gideriz biz... Yazıklar olsun...

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Yasalar değişmeden " keyfi yasa " dönemi yaşamaktayız sanırım...Kılık kıyafet ile ilgili yasalar mı değişti de biz bilmiyoruz...Ayrıca hangi mantık disiplinsizliğe prim tanıyabilir ki...Disiplinsizlik eden öğrenci dersten çıkarılamayacak,peki ne yapacak öğretim görevlisi dersi sabote edilirken...Oturup disiplinsizlik edenle " ahbap " mı olacak...Bu işin " cılkı çıktı " iyice...Neredeyse " Kahrolsun YÖK " diyenler şimdilerde YÖK'e alkış tutar oldular...Demekki nabza göre şerbet dedikleri bu olsa gerek...

Sağlıcakla kalınız...

tntcool

Kıdemli
Üye
Her şeye kadir hükümetimiz niye bu sorunun üstesinden gelmiyor acaba. Yasayı uygulamaya çalışan öğretmen suçlu olacakmış. Disiplinsizlik, şımarıklık artık ülkede diz boyunu da geçti, boğulmak üzereyiz...

Demokratik olmanın da bokunu çıkardılar...

Masterlord

Kıdemli
Üye
Her şeye kadir hükümetimiz niye bu sorunun üstesinden gelmiyor acaba. Yasayı uygulamaya çalışan öğretmen suçlu olacakmış. Disiplinsizlik, şımarıklık artık ülkede diz boyunu da geçti, boğulmak üzereyiz...

Demokratik olmanın da bokunu çıkardılar...
:))))

pek muhterem hükümetimiz bi karınca duası okudumu hersey hallolur :D

haha

Bay X

Kıdemli
Üye
Yeni yönetmelik türbanı kutsal bir bez parçasına büründürmüş.Hala kimileri kafaların içindekine odaklanıyor beyni bez parçasına endexlenmiş birinden ne bekleyebilirsinizki..!

Defalardır dile getirildi türban dinimize ait bir şey değildir dinimizdeki örtünmenin karşılığı türban değil başörtüsü ve eşarptır.Türban Fransızca bir kelime olup Fransız bayanlarının bir dönem taktıkları ve rahibelerden esinlenilmiş bez parçasıdır genelde hristiyanlık motifleri taşır ve sıkmabaş modeli birebir rahibe modelidir.Sih'ler vaftiz törenlerinde uzun saçları örtmek için türban kullanırlarmış bizimkiler niye kullanıyor acaba başörtüsü ve eşarbın suyumu çıktı..?

Bizim geleneklerimizde ezelden beri başörtüsü var ve varolmaya devam edecek türban'ın ülkemizdeki geçmişi MSP zamanına yani 70'lerin sonuna dayanır malum hocamız o dönemlerde mühendislik yeteneğini ve bilgisini bu icadından yana kullanmıştır..Bu akımın bayanları türban erkekleri gömlek giyer gömlekler MG markalıdır.

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
İlkesiz ve tepetaklak yuvarlanan CHP'nin türban meselesini yeniden hortlatmasını fırsat bilen
AKP'nin bastırması sonucunda cesaretlenen YÖK'ün bu girişimi laikliğe çok büyük bir darbe indirmiştir.
Bunun sorumlusu kesinlikle CHP dir.
Bilimselliğiyle tüm dünyada kabul gören ve temel ilke edilen laikliğin bu şekilde bertaraf edilmesi
ülkenin geleceğini karanlık bir çıkmaza sürüklemiştir.
Çağdaşlaşma, aydınlanma, bilimsellik önemi yitirmek üzeredir.
CHP' nin bu tutumunu şiddetle kınıyor,
'' Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum.
Benim manevi mirasım bilim ve akıldır''

diyen Atatürk'e, Laik, Demokratik, İlerici ve Aydın Türkiye'yenin geleceğine ihanet ettiğini düşünüyorum.

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Yeni yönetmelik türbanı kutsal bir bez parçasına büründürmüş.Hala kimileri kafaların içindekine odaklanıyor beyni bez parçasına endexlenmiş birinden ne bekleyebilirsinizki..!

Defalardır dile getirildi türban dinimize ait bir şey değildir dinimizdeki örtünmenin karşılığı türban değil başörtüsü ve eşarptır.Türban Fransızca bir kelime olup Fransız bayanlarının bir dönem taktıkları ve rahibelerden esinlenilmiş bez parçasıdır genelde hristiyanlık motifleri taşır ve sıkmabaş modeli birebir rahibe modelidir.Sih'ler vaftiz törenlerinde uzun saçları örtmek için türban kullanırlarmış bizimkiler niye kullanıyor acaba başörtüsü ve eşarbın suyumu çıktı..?

Bizim geleneklerimizde ezelden beri başörtüsü var ve varolmaya devam edecek türban'ın ülkemizdeki geçmişi MSP zamanına yani 70'lerin sonuna dayanır malum hocamız o dönemlerde mühendislik yeteneğini ve bilgisini bu icadından yana kullanmıştır..Bu akımın bayanları türban erkekleri gömlek giyer gömlekler MG markalıdır.
Yeni yönetmelikler türbanı kutsal bez parçasına büründürmüşse o zaman herkesin üniversiteye girerken g.tüne giydiğide kutsal. O da bez parçası. Böyle mantık olabilr mi? Kazakla pantolonla giriyorsan neden başörtüyle giremiyorsun? Yakana rozette mi takmıyorsun?

Evet defalardır türbanın dinimizde yeri olmadığını. Zaten türban değil evet başörtüsü. Takma porpektüsü ise saçın gözükmemesi. İsteyende istediği gibi takabilir ama dinimiz böyle emreder. Cünubettin efendilerin fetvalarına bakacak değiliz.

Üst Alt