TÛR suresinin dusundurdugu.

Tin suresinin dusundurdugu.

Selam

TIN suresinin dusundurdugu.

Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...
1. Yemin olsun incire, zeytine,
2. Tûr-i Sîna'ya,
3. Ve şu güvenli kente ki,
SADAKALLAH!

Zeytin:Kudusteki Zeytin dagi Allah cc nn Rasulu Isa as'in Vahy aldigi yer.
Tûr-i Sîna:Sina dagi Allah cc nn Rasulu Musa as'in Vahy aldigi yer.
Güvenli kente:Mekke Allah cc nn Rasulu Muhammed as'in Vahy aldigi yer.

Baglaminda:
Incir agaci:Buda'nin ogretisinin ilk aklina geldigi/ilk dusunmeye basladigini iddaa ettigi agac OLABILIR mi????

Baglaminda:
Bu uc ayet
Bugun Dunyanin 90% ni etkisi altina alan 4 inancin semavi kokenli oldugunu .....mi?

Son düzenleme:
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sevgili mopsy yanlış anlamayacağınızı düşünerek bir düzeltme yapmak isterim.Başlıkta TUR suresi yazıyor,bu ayetler TİN Suresinin ayetleri...

Baglaminda:
Incir agaci:Buda'nin ogretisinin ilk aklina geldigi/ilk dusunmeye basladigini iddaa ettigi agac OLABILIR mi????

Böyle bir ihtimal var tabii ki,ancak aşağıdaki Taha Suresindeki ayetlere bakıp bağıntı kurduğumuzda şöyle de bir ihtimal ortaya çıkabilmektedir...;

TAHA
11. Fakat ateşe yaklaşınca bir ses ona "Ey Musa!" diye seslendi,

12. "Benim, Ben! Senin Rabbin! Öyleyse artık pabuçlarını çıkar! Ve bil ki, sen iki kez kutlu kılınmış vadidesin.

Yer = Tur dağı ( Tuva vadisi , emin belde ,kutlu kılınmış belde ,Tur Dağı - Kudüs - Mekke )
Giriş Yöntemi = Pabuçları çıkararak...Toprak üzerinde " çıplak ayak ile " dolaşırsak ne olur...? NÖTR...!
TİN ve ZEYTİN = Anot - Katod , artı - eksi uç ...

Bilemiyorum benim ki de sadece bir fikir...

Sağlıcakla kalınız...

Ayetlerin tam olarak neyi işaret ettiğini Rabbimiz bilir. Gerçek şu ki bu kavramlar hakkında söylenenler yorumdur.

Bu konu ile özel olarak ilgileniyorum. Rabbimizin genelde Araplarca bilinen şeyler üzerine yemin etmesinden ve ümmi olan (kutsal kitaplar hakkında bilgisi olmayan) Arapların yorumlarda geçen Sina dağını bilmiyor olabileceklerinden hareketle Tûr-i Sina ve Tûr kavramlarının detaylarını araştırdım. Bu araştırma ile çok ilginç ve dağ yorumları ile ilgisiz bilgilere ulaştım. Örneğin ikisi tamamen farklı kavramlar olabilir. Toparlayıp düzenli bir yazı haline getirip paylaşacağım. Tabi benim yazacaklarım da yorum olacaktır, en doğrusunu Allah bilir.

Merhaba

Oncelikle tabii ki Tin Suresi...

Yazdigim benim dusunduklerim degil.
Ancak
Islam geleneginin icinde
Bazi mufessirler bu konuya destek yazilari yazmistir.
Gunumuzde de bunu yeniden dillendiren hocalarimiz var.

Ilginc bir yaklasim.
Tefekkur olsun diye.......

Üst Alt