Tuncina duası nedir? nezaman ne için okunur?

Tuncina duası, salaten tüncina duasının fazileti ve sevabı çok fazladır. Sürekli olarak bu salavatı okuyan kişilerin, rızıkları bereketli, gelecek belalardan emin, isteklerinin kolay olacağı ümit edilmektedir. Bu dua her türlü kötülüğe, belaya perde olacaktır.

uncina duası ne zaman okunmalıdır?

Farz namazlarının ardından bu duayı okumak bidat değil, aksine sünnettir. Bidat dinin bir hususta olan hükmünü beğenmeyerek, eksik ya da fazla görüp, ilave etmek ya da eksiltmek demektir. Bu yüzden tesbihler bittikten sonra, duaya başlandığında bu salavat-ı şerifeyi okumak gerekir. Tesbihlerden önce Ayetel Kürsi 'den önce veya sonra okumak bidat olacaktır. Burada sadece tuncina duasını değil başka bir duayı okumakta bidattır. Burası dua okuma ya da salavat okuma yeri değildir. Bu salavat ilham ile yazılmıştır. Okuyana ya da okumayana ısrar edilmemelidir. Okunduğunda çok sevabı olan salavatın, okunmadığında günahı yoktur. Bu salavat kurtaran salavattır. Sıkıntılı anlarda ve tehlike olduğunda bu salavatı okuyan kişiler, hem dünya sıkıntılarından hem de ahiret ezalarından kurtulurlar. Her türlü kaza ve belaya karşı korunmak için tuncina duası okunmalıdır. Peygamberimiz (s.a.v.) namazlardan sonra okumakta olduğumuz tuncina duasını okumuş, bunu okuyun diye tembih etmiştir.

Tuncina duası nasıl okunmalıdır?

Sıkıntısı olan kişiler iki rekat namaz kılarak, namazın ardından en az 11 defa olmak üzere, 33, 66, 99, 111, 333, 666, 999, 1111 defa olmak üzere istendiği kadar, gücünüz yettiğince okunabilir.

Kısa sürede dilediğinizin olduğunu göreceksiniz. Okurken 33, 66, 99, 111, 333, 666, 999, 1111 sayılarına gelindiğinde, "Ya Rabbi beni şu işimden kurtar ya rabbim." diyerek okumaya devam edilmelidir.

Tuncina duası

"Allahümme salli ala Seyyidina Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammedin salaten tüncina biha min cemi'il ehvali vel afat. Ve takdi lena biha cemial hacat ve tutahhiruna biha min cemii's seyyiat ve terfe'una biha indeke a'la'd deracat ve tubelliğuna biha aksa'l ğayat min cemiil hayrati fi'l hayati ve ba'del memat Birahmetike Ya Erhame'r -rahimin. Hasbünellahü ve ni'mel vekil, ni'mel Mevla ve ni'me'n nasir. Gufraneke Rabbena ve ileyke'l masir."

Tuncina duası anlamı

"Allah'ım! Efendimiz Muhammed'e (s.a.v.) ve onun ehli beytine salat eyle. Bu salavat-ı şerife o derece değerli olsun ki; Onun hürmetine bizleri bütün korku ve belalardan korusun ve kurtarsın. Bizlerin ihtiyaçlarını o salavat hürmetine yerine getirsin, bizlerin bütün günahlarını bu salavat hürmetine temizlersin, o salavat hürmetine bizleri derecelerin en üstüne yüceltirsin, o salavat hürmetine hayattayken ve öldükten sonra olabilecek bütün hayırlar konusunda amaçların en sonuna ulaştırsın. Ey merhametlilerin en merhametlisi bizlere bunları merhametinle nasip eyle. Allahü Teala bize yeter ve ne iyi bir vekildir. Ey Rabbimiz, bizler senin mağfiretini dileriz, dönüş sadece sanadır."
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt