Tüm Yönleri ile Ev tekstili

Tüm Yönleri ile Ev tekstili

Havlu
Sabahları uyandığımızda yüzümüzü yıkadıktan sonra ya da duştan çıktıktan sonra kurulanmak için havlu kullanırız. Yani havlu hayatımızın içindedir diyebiliriz. Sabah kalktığımızda nasıl ki yüzümüzü yıkıyorsak aynı şekilde havlu ile de kurularız. Bu yüzden yüz yıkamak kadar onu kurulamakta sağlığımız açısından önemlidir. Kurulanmayan bir cilt yani gözenekleri temizlenmeyen bir cilt bakteriler için en uygun yerlerden bir tanesidir. Kullandığımız havlularda cildimizin sağlığı için önemli birer unsurdur. Bunun içindir ki şuanda piyasada çeşit çeşit havlu bizler için kullanıma sunuluyor.

Pierre Cardin Wave 3 lü Havlu Seti %100 Pamuk

Sağlık açısından önemli bir gereç olduğu için el havlusu, yüz havlusu ya da duş havlusu gibi farklı kategoride satılmaktadır. Bunu nedeni ise, mesela ellerimiz dış dünya ile en çok temas halinde olan organımızdır. Bu yüzden daha çok bakteri barındırır. Yıkama ile de sadece bu bakterilerin yüzde 75 lik bir kısmı yok olur ancak diğer kısmı ya elimizde kalır ya da elimizi kuruladığımız havluda. Bu yüzden el havlumuzla yüzümüzü kurulamak sağlık açısından pek doğru bir yaklaşım değildir. En ideal yol, her havluyu gerektiği yerde kullanmak olacaktır. Aynı şekilde havluların temizliğine de dikkat etmeliyiz. Kirli ya da başkalarının kullandığı havlu ile kurulanmakta sağlığımız için tehlike oluşturabilir.

Tercih edilen havluların kumaşları da sağlık açısından önemlidir. Piyasada pamuklu, viskon, polyester, jakarlı, poliviskon, ringelli, melanjlı ya da baskılı kumaşlar havlu yapımında tercih edilen kumaşlardır. Bunları tercih ederken dokumalarına ve yumuşaklıklarına dikkat etmek ileride pişman olmamızı engelleyecektir. Bir de bunların aksine tamamen organik bir üretim olan bambu havluları bulunmaktadır. Bambu havluları ise bambu bitkisinin elyafa dönüştürülmesi ile üretilir. Tamamen organiktir yani yapısında herhangi bir kimyasal bulunmamaktadır. Sağlık açısından da güvenilir bir havludur.

Havlu tercih ederken sert havlulardan uzak durmaya özen göstermeliyiz. Çünkü sert havlular cildimizi çok çabuk tahriş eder ve kullandığımız yerlerde yaralar oluşmasına neden olabilir.

Bu konularda tüketicilerin dikkatli olmaları sağlıkları için önemli birer noktadır. Havlu seçimi yapılırken ya da aynı şekilde havluların temizliğine de dikkat etmeleri gerekir. .

Yatak odası takımları
Uyumak biz insanlar için olduğu kadar diğer canlılar içinde temel bir gereksinim olarak bilinir. Bu yüzden uyku sağlığımızı korumaya dikkat etmeliyiz. Çok fazla uyumak ya da çok az uyumak bedeni olumsuz etkileyebilir. Mümkün mertebe bunu dengede tutmak olacaktır.

Bu konuda dikkat etmemiz gereken nokta ise uyuduğumuz yatak ve onun bulunduğu alandır. Yatağın rahatlığı ve ortamın ferahlığı temiz bir uyku için en gerekeli unsurlardır. Bu açıdan yatak odalarında tercih edilen renklerde en az yatak kadar önemli bir yere sahiptir.

Evlenecek olan çiftlerin dikkat ettiği mekanlardan birisi de yatak odalarıdır. Her şeyden önce yatak odası çiftlerin birlikte en çok vakit geçirdikleri yerdir. Erkeklere nazaran kadınlar, yatak odasının düzenine ve ferahlığına önem veren bireylerdir. Bu yüzden tercih edilen yatak odası takımları onlar için ayrı bir önem arz eder. Seçilen mobilyaların dayanıklılığından tutunda tercih edilen renklere kadar her şeye dikkat etmemiz gerekir. Yatak odası takımını yenileyecek ya da yeni evlenecek bir çiftin yatak odası takımları seçerken dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Şimdi bunlar hakkında kısa kısa bilgiler vererek sizlerin yatak odası takımlarını tercih ederken daha dikkatli davranmanızı sağlayacağız.

Öncelikle seçilen mobilyaların dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğüne dikkat edin. Büyük mobilyalar yerine küçük ancak kullanışlı olanlarını tercih etmelisiniz. Gözü yoracak fazla objelerden kaçınılmalıdır. Çünkü, sade ve ferah bir ortam dinlenmeniz için en gerekli şeydir. Bu bağlamda tercih edilen yatak odası takımlarında sadelik ve ferahlık ön planda olmalıdır.

Yatak odası takımlarında dikkat edilecek diğer husus ise renk seçimidir. Kendi zevkinize uygun ancak uykunuzu kaçıracak renklerden uzak durmalısınız. Çünkü yatak odasında rahat bir uyku ve ardından güne dinlenmiş ve enerjik bir şekilde uyanmak çok önemlidir. Örneğin mavi renk tercih edilen bir yatak odası takımında ferahlık ve rahatlık daha çabuk hissedilebilir. Ancak kahverengi tonlarının ön planda olduğu bir yatak odasında insanlar o kadar da rahat bir ortam bulamazlar. Bu yüzden sizi boğan renkler yerine içinizi açan renkler tercih etmelisiniz.

Yatak odası
Hayatımızın üçte birini uyuyarak geçirdiğimizi varsayarsak, yatak odası bizler için en çok vakit geçirdiğimiz ve günün bütün yorgunluğunu atıp tekrar güç toplama yeri olarak tanımlanabilir. Bu açıdan bakılırsa bir yatak odası dizaynı insana huzur vermeli ve onu dinlendirmelidir. Tercih edilen renkler, kullanılan mobilyalar ve yerdeki halıya kadar her şey bir uyum içinde olmalıdır ki çiftler yatak odasına girdiklerinde sıkılmamalı, aksine huzur bulmalı ve iyi bir dinlenme ortamı olmalıdır. Bütün bunların gerçekleşmesi için, yani insana huzur veren bir yatak odası dizayn etmek için bazı püf noktalar bulunmaktadır.

Dilerseniz bunlara kısaca deyinelim;

En başta dikkat etmemiz gereken konu yatak örtüleridir. Yatak örtüsü seçimi yaparken düz renkler kullanmaya dikkat etmeliyiz. Ama eğer düz renk yerine şekilli yatak örtüleri tercih ediyorsak bu şekillerde geometrik şekiller olmalıdır. Çünkü, diğer şekiller insana negatif bir enerji yayacağı için iyi bir dinlenmeye engel olabilir.

Evli çiftlerin dikkat ettiği diğer bir nokta ise yatak odasının güneybatıya bakıyor olmasıdır. Yapılan araştırmalara göre de güneybatıya bakan yatak odalarında uyuyan çiftlerin diğer çiftlere nazaran daha mutlu bir evlilik yürüttükleri görülmüştür.

Yatak odanızın iyi bir dinlenme ortamı olmasını istiyorsanız, canlı bitki, TV, bilgisayar ya da müzik seti gibi elektronik aletlerin yatak odasında bulunmamasına dikkat etmeniz gerekir. Elektronik aletlerin etrafa yaydıkları elektromagnetik dalgalar sağlığınız için zararlıdır. Canlı bitki ise geceleri ortamda bulunan oksijene ortak olduğu için yatak odasında bulundurmamanız gereken bir maddedir.

Yatak odasında kullanılan renklerde uyku sağılığımız için önemli birer unsurdur. Uzmanlar, yatak odasında kırmızı ve altın sarısı renklerin seçimine dikkat etmemiz gerektiğiniz söylüyorlar. Nedeni ise kırmızı ve altın sarısı rengin fazla uykuyu önlemesidir. Ayrıca Feng-Shui felsefesine göre de kırmızı renk enerjiyi temsil eder ve dinlenme sırasında bize ekstra enerji depolar.

Evet, bahsettiğimiz bu noktalara dikkat etmek uyku sağlığımız için ve yatak odası dizaynı için bizlere öncü olabilecek noktalardır. Yatak odasında, günün yorgunluğunu atmak ya da birkaç saat dinlenip enerji depolamak istiyorsak bu noktalara dikkat etmeliyiz.

Yatak örtüsü
Yatak odalarında, tamamlayıcı unsur olarak odanın dekorasyonuna uygun yatak örtüsü tercih etmek yatak odasının bütünlüğü açısından çok önemlidir. Bu yüzden duvar rengine ya da ortamdaki mobilyaların rengine uygun olarak yatak örtüsü tercih edilir. Eskiye nazaran günümüzde daha çok model ve daha farklı kumaşlar ile biz tüketicilerin kullanıma sunulan yatak örtülerinin fiyatları, renklerine, desenlerine, modellerine ve üretim yerleri ve türlerine bağlı olarak değişim göstermektedir. Üretim yerlerine göre de farklılık göstermektedir çünkü ithal bir yatak örtüsü ile Türk malı bir yatak örtüsü arasında çok büyük uçurumlar bulunmaktadır. Ülkemizde üretilen bu yatak örtüleri ithal mallara göre daha uygun ve daha kalitelidir. Ancak halkımız bazen ucuz mal kötü olur anlayışı ile bu yatak örtülerini tercih etmeyip ithal mallara yönelim gösteriyor. Bunu sonucunda istihdam sağlanamıyor ve üretim azalıyor. Yani en sonunda işten çıkarılan elemanlar oluyor. Kendi ülkemizi kalkındırmak adına bunlara dikkat etmemiz gerekiyor.

Yatak örtüsü modelleri
Pierre Cardin Jacqueline Yatak Örtüsü %100 Pamuk
1.Yatak Örtüsü:270x260
2. Yastık Kılıfı:50x70(2 Adet)
3. Dekoratif Yastık:40x40

Ülkemizde bu sektörde öncü markalar çok fazladır. Taç, Bellona ve İstikbal gibi ev tekstil ürünlerinin üretiminde öncü olan bu markalar yatak örtüsü üretiminde de bir çok ithal marka ile kafa tutuşacak hatta onlardan daha iyisini yapabilecek konumdadır. Bu yüzden evimiz ile ilgili bir tekstil ürünü alırken yerli mal almaya daha çok özen gösterip ülkemizin bu anlamada kalkınmasına yardımcı olabiliriz.

Yatak örtüsü denilince akla sadece evli çiftler gelmemeli. Çocuğundan gencine kadar her kesime ayrı ayrı yatak örtüsü bulmak çok kolaydır. Bunun için bu firmalar farklı desen ve ebatlarda yatak örtüsü üretimi yapmaktadırlar. Bir çocuk için çizgi film kahramanı desenli ya da bir takımın renklerini barındıran yatak örtülerinin yanında gençler için film afişleri ile süslenmiş yatak örtüleri ya da gençliğin o hareketliliğini yansıtan yatak örtüleri bulabiliriz. Bu bakımdan her kesime her zevke uygun bir şeyler bulmak çok kolaydır.

TAÇ Fanatic Ranforce Nevresim Takımı
%50 Pamuk %50 Polyester
1.Çarşaf:240x260
2. Nevresim:200x220
3. Yastık Kılıfı:50x70(2 Adet)

TAÇ Beşiktaş Battaniye %100 Polyester
1.160*220

TAÇ Aile Bornoz ve Havlu Seti Sally Bambu
10 Kat daha fazla su emiş gücüne sahiptir
1.Bornoz:M+L
2. Yüz Havlusu:50x90(2 Adet)
3. Banyo Havlusu:85x150(2 Adet)
4. Terlik:2 Adet

TAÇ Edna Percale Nevresim Takımı
%100 Pamuk
1.Nevresim:200x220
2. Çarşaf:240x260
3. Yastık Kılıfı:50x70(2 Adet)

TAÇ Çift Kişilik Cubic Uyku Seti %100 Pamuk
1.Yorgan:195x215
2. Yorgan Çarşafı:200x260
3. Yatak Çarşafı:240x260
4. Yastık Kılf:50x70(2 adet)
5. Volanlı Yastık Kılıfı50x70(2 Adet)
6. Baza Fırfırı

Yatak Örtüleri
TAÇ Nicole Yatak Örtüsü %100 Pamuk Çift Kişilik
1.Yatak Örtüsü:260x250
2. Yastık Kılıfı:50x70(2 Adet)

Yastık
TAÇ Disney Cars Drift Kırlent %100 Pamuk
1.Kırlent:40x40

Çarşaf
TAÇ Düz Boya Jersey Çarşaf Seti Tek Kişilik %100 Pamuk
1.Çarşaf:100x200
2. Yastık Kılıfı:50x70

Alez
TAÇ Kapitone Fitted Çift Kişilik Alez 100 Pamuk
1.Çift Kişilik: 160x200

Taç Uyku Setleri
TAÇ Çift Kişilik Cubic Uyku Seti %100 Pamuk
1.Yorgan:195x215
2. Yorgan Çarşafı:200x260
3. Yatak Çarşafı:240x260
4. Yastık Kılf:50x70(2 adet)
5. Volanlı Yastık Kılıfı50x70(2 Adet)
6. Baza Fırfırı

Yorgan
TAÇ Ascot Bebek Yorgan
1.Yorgan:95x145
 
  • Etiketler
    ev tekstili yatak odası yatak örtüleri
  • Üst Alt