Tüm ülkeler 'İklim Anlaşması'nı imzaladı

Tüm ülkeler 'İklim Anlaşması'nı imzaladı

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ''BM İklim Zirvesi'ne katılan tüm ülkelerin, iklim değişikliğine karşı mücadeleyi öngören 'Kopenhag İklim Anlaşması'nı kabul ettiklerini söyledi. Ancak metin pek de mükemmel değil..

Nicholas Sarkozy, 120 ülkenin katıldığı toplantıdan sonra düzenlenen basın toplantısında, ''artık bir anlaşma olduğunu, metnin ise mükemmel olmadığını'' bildirdi.

Sarkozy, anlaşma kapsamında Çin dahil tüm ülkelerin 2010 yılına dek karbondioksit salınımının kısıtlanmasıyla ilgili yazılı planlarını ibraz edeceklerini belirterek, ayrıca gelişmekte olan ülkelere 2020'ye dek yılda 100 milyar dolar tutarında yardım yapılmasıyla ilgili planın tüm ülkelerce imzalandığını kaydetti.

MERKEL VE BROWN

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Birleşik Krallık Başbakanı Gordon Brown da Kopenhag Anlaşması'nı kabul ettiklerini, ancak daha fazlasından yana olduklarını dile getirdi.

Merkel, anlaşmayı ''karışık duygularına karşın'' desteklediğini belirterek, ''Benim için karar vermek çok zordu. Bir adım attık, daha fazlasının da olacağını umuyoruz'' dedi.

Brown da ''Bir başlangıç yaptık. Bundan sonra gerekli olan ise, (uygulamada) yasal bağlayıcılığın sağlanması'' diye konuştu.

AA
 
Üst Alt