TÜBİTAK Evrimi Yasakladı!

TÜBİTAK Evrimi Yasakladı!

TÜBİTAK evrim meselesini kökünden halletti:
TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınlarının kitap satış arşivinde bulunan ve Evrim kuramını açıklayan kitapların basım ve satışı durduruldu.


Geçtiğimiz yıllarda TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınlarının kitap satış arşivinde bulunan ve insanın evrimini anlatan kitaplar listeden tamamen çıkartıldı.
Söz konusu kitapları satın almak isteyenler, listede bulunmasına rağmen "tükendi" ibaresiyle karşılaşıyordu.
Şimdiyse kurum tarafından kitapların satış ve basımı resmen durduruldu.

TÜBİTAK kitaplığında bilim kalmadı

Radikal'de yer alan habere göre, Zooloji Profesörü Richard Dawkinse ait Kör Saatçi ve Gen Bencildir kitapları, Alan Mooreheaddan Darwin ve Beagle Serüveni, Stephen Jay Goulddan Darwin ve Sonrası, Mahlon B. Hoaglanddan Hayatın Kökleri, James Watsondan İkili Sarmal, Richard Lewontinden Üçlü Sarmal, Ernst Mayrdan Biyoloji Budur ve Richard Leakey-Roger Lewinin Göl İnsanları kitapları TÜBİTAKın listesinden çıkartıldı.

Eski listeden geriye yalnızca Linda Gamlinin Evrim kitabı kaldı.

Darwin'e ve Evrim'e sansür devam ediyor

Darwine ve Evrim kur***** yönelik sansür ilk kez yaşanmıyor.
Darwinin doğumunun 200üncü yıldönümü UNESCO tarafından tüm dünyada Darwin Yılı olarak ilan edilmiş ve bu vesileyle TÜBİTAK, Bilim ve Teknik Dergisinin 15 sayfasını ve kapağını Darwine ayırmıştı.

Ancak TÜBİTAK Yönetim Kurulu, derginin bu hâlini beğenmeyip kapağı son anda değiştirerek, genel yayın yönetmeninin görevine son vermişti.
haber.sol.org.tr
 
Bilim kulüplerinden evrim sansürüne tepki

TÜBİTAK’ın geçtiğimiz günlerde evrim kuramı ile ilgili kitapları satış listesinden çıkarması, akademisyenlerin ve öğrencilerin tepkisine sebep oldu.
Çeşitli üniversitelerden bilim kulüpleri konuyla ilgili ortak bir açıklama yaparak TÜBİTAK'a tepki gösterdi.
 
Üst Alt