Trilye Karacabey Kurşunlu

Berke Bey Kurşunlu Limanda​

Poyraz rüzgarları, yazları Marmarada epey esiyor. Ailece keyifli bir seyir için aralık bulmak hiç de kolay olmuyor. Gemlik körfezinin kuzey kıyıları poyrazdan etkilenmiyor. Trilye Limandan, bu kıyılara günübirlik yaptığımız seyirlerin ilk 45 dakikası bile, aile içinde keyif kaçıracak kadar dalga kaldırıyor. Bu sebeple gözüm her fırsatta hava raporlarında oluyor. Yine böyle bir zamanda, 23-30 Ağustos 2013 aralığının tekne ile seyre müsait olacağını gördüm ve ev halkına ufak ufak işlemeye başladım :) Tekne ile seyahate muhalif olan oğlumun da olur vermesiyle 24 Ağustos sabahı yola çıkmak üzere plan yapmaya başladık.

Ekip; eşim, 11 yaşındaki oğlum, 3 yaşındaki kızım, eşimin kız kardeşi ve ben deniz. 23 Ağustos 2013 günü öğleden sonra, hep birlikte evden Trilye limana doğru yola çıktık. Plan 23 Ağustos gecesi teknede kalıp, sabah herkes uyurken ben erkenden yola çıkacağım ki çocuklar seyirde fazla sıkılmasın. Limana giderken yolda bir markete uğrayıp, bir hafta yetecek kadar makarna, konserve, su, süt, bisküvi, çikolata v.s. alış verişimizi yaptıktan sonra Trilye limana vardık. Tekne küçük, ekip kalabalık olunca, eşyaları yerleştirmek de bir vakit aldı. Ekip eşyaları yerleştirirken ben ve oğlum da Trilyede ki yakıt istasyonundan yedek yakıt bidonlarını doldurmaya gittik. Dönüşte, kıyıda duran botumuzun da kılıfını açıp suya attık ve teknenin ön koç boynuzuna bağladık.

Akşamüzeri, eşimin ablası, eşi ve oğulları ile bizi ziyarete geldiklerinde; eşim, kardeşi ve kızımız Trilyenin keyfini çıkarmakta idiler. Bir süre sonra onlarda tekneye geldiler ve hep birlikte iskeledeki bankta oturup, Trilyedeki balıkçımızdan söylediğimiz balıklarımızı afiyetle mideye indirdik. Çekirdek faslı v.s. derken saat 23 gibi onları yolcu ettik. Çocuklar da yatmaya tekneye geçtiler. Biz de eşimle tekne komşularımızı ziyarete gidip orada da 3-5 sohbet edip saati gece yarısı 2 ettik. Söz de sabah 6 da yola çıkacaktım :-(

Sabah uyandığımda saat 7 yi geçiyordu. Biran evvel koltuk halatlarını alıp, tonozu denize bıraktım. Vira Bismillah. Kafamda ilk ayak olan Trilye Karacabey Kurşunlu (24 DNM) var. Deniz ve ekibin durumuna göre belki Çayağzına (40 DNM) kadar çıkarım.

Limandan çıktığımda, aynalık bir deniz bizi bekliyordu. Saat 8e kadar yaprak kıpırdamadı. 8 gibi su yüzeyi pırpırlamaya başladı ama yelken yaptıracak kadar değil maalesef. Bu arada sırtıyı saldım teknenin arkasından suya 100 metre misina ile birlikte. Şimdiye kadar çapari ile istavrit dışında bir balık yakalamışlığım yok L Hep, lüfer, palamut gibi büyük boy balık yakalamak istemişimdir. Hadi rast gele. Saat 9 civarı rüzgar biraz daha yükseldi ve sancaktan gelmeye başladı. Yelkenleri tam arma bastım ve hızım 1 1,5 knot civarı yükseldi. 6 knot civarı bir hızla rotayı Kurşunluya tuttum. Saat 10:30 gibi ekip yavaş yavaş havuzluğa düşmeye başladı uykulu gözlerle. Berke Beyde Yeniköye yaklaşmak üzereydi.

Kurşunluya yaklaştığımızda, rüzgar tam pruvamıza doğru dirise etti lakin dalgalar hala sancak bordadan gelmekteydi. Hazır rüzgar kafadan gelmeye başlamışken, yelkenleri de topladım bu arada. Ara sıra kontrol ettiğim sırtıyı da maalesef boş olarak toplamak zorunda kaldım :-( Saat 12:30 gibi Kurşunlu limana girdik. Daha önce aldığım bilgiler, çocuk parkının önüne demir atıp kıçtan kara olabileceğim yönündeydi. Limana girdiğimde, limanın doğu tarafında kalan kısımda, aborda olabileceğim bir yer boştu, ben de oraya doğru yöneldim. Kıyıda, 1 Eylülde bitecek olan av yasağına hazırlık yapan bir gırgırdan halatımızı almaya bir balıkçı geldi sağ olsun. Halatları ona attıktan sonra sancak bordadan iskeleye aborda olduk. Kısa bir dinlenmeden sonra, burada olduğumu sosyal medyadan gören, Soner Amcaoğlu kardeşim bizi ziyarete geldi. Bizim ekip bu arada Kurşunluyu keşfe çıkmıştı.

Sonerin gelmesiyle limanın dışında bir yelkenli direği daha göründü. Limana doğru yaklaşıyordu. Halatlarını almak için beklerken limanı es geçip batı yönüne ilerledi. Bir süre sonra tekrar geri dönüp limana girdi. Sonradan öğrendiğime göre liman girişi ondaki haritada farklı yönde görünüyormuş, girişi bulamamışlar. Gelen tekne Gezgin Korsan forumdan tanıdığım ve Yalovada tekneyi karaya aldığımda tanıştığım Misafir teknesi, Tahsin ve arkadaşları idi. Beş arkadaş, Marmara adasını da kapsayan bir seyre çıkmışlar ve mola için onlar da bizim gibi Kurşunluyu seçmişler. Onları da Berke Beyin hemen arkasına bordalayıp, hep birlikte bir süre de kendileri ile sohbet ettik.

Soner müsaade isteyip limandan ayrıldıktan sonra, bizim ekip de tekneye döndü. Onlar teknede dinlenirken, ben ve oğlum da, daha önce Trilye limandaki bir komşumdan tavsiyesini aldığım bir tostçudan, tost ve ayran alıp tekneye döndük ve hep birlikte afiyetle tostlarımızı yedik.

Hava karardığında, Kurşunlu köy meydanından müzik sesleri yükselmeye başladı. Oğlumla, hem bir tur atalım hem de bakalım müzik neymiş diye yürüyüşe çıktık. Köyde bir düğün varmış ve köy halkı meydanda toplanıp eğleniyorlardı. Sahilin sonuna kadar yürüyüp tekneye geri geldiğimizde vakit de epey ilerlemişti.

Kurşunlu, bizim ekibe pek sessiz geldiğinden, ikinci ayak olarak planladığım Çayağzından vazgeçip, direkt Avşa adasına (38 DNM) rota tutmaya karar verdim. 8 saat civarı yolumuz var, sabah erken yola çıkmak lazım. Hep birlikte yattık, kaptan yorgun ;-)
berkebey.tunga.com
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt