• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Tremor Titreme

  • Konbuyu başlatan İnci
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 3K

Okunuyor :
Tremor Titreme

İnci

Kıdemli
Üye
Tremor Titreme

Esansiyel tremor, yani nedeni belli olmayan titreme; tek semptomu vücudun herhangi bir parçasının titremesi olan kronik, nörolojik bir bozukluktur. "Senil tremor" yada "Herediter Tremor" olarak da adlandırılabilir. Herediter denmesinin sebebi, %50 olguda ailesel özellik görülmesindendir. Otozomal dominant geçişten söz edilmektedir.

Esansiyel Tremor en sık karşılaşılan hareket bozukluğudur. ABD de 10 milyonun üstünde kişide Esansiyel Tremora rastlanmaktadır.

Titreme, genellikle ellerdedir ancak vücudun diğer kısımlarında da olabilir. Ellerdeki titreme bazen normal günlük aktiviteleri engelleyecek boyuta ulaşabilir. Ses, kafa, çene, gövde ve bacak titremesi şeklinde de görülebilmektedir.

Titreme herhangi bir yaşta başlayabilir. Başta cok rahatsızlık vermeyen titreme, yaşın ilerlemesiyle birlikte şiddetini de arttirir. Hastalar genellikle olayın başlamasından 10-20 yıl sonra tibbi tedaviye ihtiyaç duyar hale gelir.

Esansiyel tremorun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Santral sinir sisteminin bir bozukluğudur ancak beynin hangi kısmından kaynaklandığı konusunda bir bilgiye sahip değiliz.

Esansiyel tremor tanısı ancak deneyimli nöroloji hekimleri tarafından yapilabilmektedir. Çünkü titreme diğer başka nörolojik hastalıkların da bir bulgusudur. Esansiyel tremor tanısı en çok Parkinson hastalığıyla karışmaktadır. Bu nedenle tanıda çok dikkatli olunmalıdır.

Tedavide, Beta-adrenerjik blokerlerden effektif sonuç alınabilmektedir.

Referanslar:
• Movement disorders. In Aminoff MJ, Greenberg DA, Simon RP (eds): Clinical Neurology, Third edition. Appleton & Lange, 1996
• Tremors. In Wynngaarden JB, Smith LH, Bennet JC (eds): Cecil Textbook of Medicine, 20th edition. W B Saunders Company, 1996

hekimonline.com
 

KARAYEL100

Acemi
Üye
Titreme nin asıl nedeni ve başarı ile tamamen durdurulması!!!

titreme sorununun asıl nedeni insan vucudu metobolizmasındaki kan şekeri yükselmesidir. yine şekerin aşırı düşmesi de titremeye neden olur..diyabet yani şeker hastası olmayabilirsiniz fakat bu öyle bir dengedir ki sadece heyecan durumlarında bu denge bozulabiliyor ve kas hücrelerine şeker girmediği için vucudun hayatını koruyabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır şeker alamayınca adrenalin patlaması yaşanır ve vucut titrer adeta sarsılır.
titreme Çözüm yemek ten 1 dk önce tip 2 de kullanılan hapları almak tamamen bitiyor titreme falan tarihe karışıyor...gizli şeker hastalığı tahlilini mutlaka yapın (epikas diyamicron ilacları şeker kontrolünde iyiler sağlılıklı yaşamlar..reaktif hipoglisemi ilaçları faydalı oluyor ben 5 yıl bu sorunu çektim şeker tahlili de yapılıyordu fakat çıkmıyordu tesadüfen doktor farkına vardı bende gizli şeker çıktı ilaçlarını alıyorum şu an hiç bir sorun yok ...
 
Üst Alt