Trafikte Yeni Yasalar

Yaşamın her alanına giren “AB uyumu” trafik kuralları ve sürücülere de bu hafta yansıyacak. Karayolları Trafik Yasası değişikliğinin bu hafta Meclis’ten geçmesiyle birlikte sürücülerin yanı sıra araç sahipleri ve yayalar için de çok önemli değişikliklerin öğrenilmesi gerekiyor.

“BELEDİYELER DE CEZA KESECEK
Trafik suçuna ilişkin suç ve ceza tutanağı düzenleme yetkisi trafik polisi ve jandarmanın yanı sıra kendi sınırları içinde büyükşehir belediyeleri il belediyeleri ve nüfusu 50 binin üzerindeki belediyelerin trafik görevlilerine tanındı.

KREDİ KARTI İLE ÖDEME YAPILABİLECEK
Halen trafik ekiplerinde taşınabilir POS cihazları olmadığ için uygulanamamakla birlikte trafik para cezalarının kredi kartıyla ödenebileceği hükmü yasaya eklendi. Kredi kartıyla ödendiğinde ayrıca tutanak düzenlenmeyecek.

EHLİYETLERİN DEĞİŞİMİ İÇİN 3 YIL SÜRE TANINDI

Sürücü belgelerinin sınıfları yeniden düzenlenirken halen ehliyeti olanlara yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 3 yıl içerisinde harç ödemeksizin ehliyetlerini değiştirme zorunluluğu getirildi. Bu sürede ehliyetini değiştirmeyenlerin 45 YTL ceza ödemesi gerekecek.

ÖNCE STAJYER SÜRÜCÜ BELGESİ VERİLECE
K
Sınavlarını başararak ehliyet almaya hak kazananlara önce 2 yıllığına stajyer sürücü belgesi verilecek. Bu sürede 5 kez kırmızı ışık kuralını ihlal eden 5 kez hız sınırlarını aşan alkollü veya uyuşturucu maddelerin etkisi altında araç kullanan asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına yol açan ve 75 ceza puanını dolduranların sürücü belgeleri ellerinden alınarak iptal edilecek. Bu şekilde belgesi iptal edilenlerin yeniden sürücü kursunda eğitime katılıp sınavlarda başarılı olması gerekecek.

TEK GÖZLÜLER İÇİN AYRICA YÖNETMELİK HAZIRLANACAK

Yine AB uyumu kapsamında tek gözlü olanların da ehliyet alabilmesi içinse tasarıya “Çeşitli sağlık sorunları olanların da ehliyet sahibi olabileceği” ifadesi eklendi. Bu kişilerin hangi tip sürücü belgesi alabileceği ise İçişleri ve Sağlık bakanlıklarınca hazırlanacak yönetmelikte tanımlanacak.

OKUL TAŞITININ ARKASINDAKİ “DUR” İŞARETİ ARTIK İŞE YARAYACAK

Her öğrenci için emniyet kemeri zorunluluğu getirilen okul taşıtlarının arkasındaki “DUR” işareti artık bir işe yarayacak. Emniyet kemeri bulunmayan araç ise eksiklikleri giderilene kadar trafikten men edilecek.

Öğrencilerin araca binişi ve inişi sırasında yakılması zorunlu olan DUR işaretinin yandığını gören arkadaki tüm araçlar zorunlu olarak bekleyecek. Servis sürücüsü “DUR” işaretini gerektiği halde yakmamışsa 92 YTL ödeyecek. Eğer bu durumdaki sürücü araç sahibi değilse o da 188 YTL ödemek zorunda. Yaya ve okul geçitlerinde 5 yıl içerisinde asli kusurlu olarak yaralamalı trafik kazasına yol açan sürücülerin; birinci defasında 3 ay ikincisinde 6 ay üçüncüsünde ise 2 yıl süreyle ehliyetlerine el konulacak. Okul önlerinde alkol ve aşırı hız nedeniyle trafik kazasına yol açan sürücülerin ehliyetlerine 2 yıllığına el konulacak ve ayrıca psikoteknik testlere tabi tutulacak.

3 YIL SONRA MADDİ KAZALARA EKSPERLER BAKACAK
Yasanın yürürlüğe girmesinden 3 yıl sonra maddi hasarlı trafik kazalarının tespiti ve kusur değerlendirme işlemleri Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği veya yetki vereceği gerçek ya da tüzel kişiler tarafından yapılacak. Kaza yapanların kendi aralarında düzenleyeceği tutanak veya formlar da kaza tespit tutanağı yerine geçecek. Bu tutanakların değerlendirilmesini kazaya karışan araçların bağlı olduğu sigorta şirketleri yapacak. Kazaya karışan sürücülerin kendi aralarında anlaşamamaları veya tutanak düzenlemekten kaçınmaları durumunda tutanak sigorta birliğinin yetkililerince hazırlanacak. Bu yetkili kişiler kaza yerinde iz ve delil toplayabilecek sürücülere alkol muayenesi yapabilecek.

YAYALAR DİKKAT: KAZANIN ASLİ SORUMLUSU OLABİLİRSİNİZ
Artık sürücülerin yanı sıra yayalar da “asli kusurlu” olabilecek. Ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarında motorlu araç işletmesinin sahipleri de sorumlu tutulacak.

TRAFİK KAZASINDA YARALANANLARIN TEDAVİSİ SİGORTADAN

Üniversite hastaneleri ve diğer bütün resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşları acil olarak kendilerine getirilen trafik kazası geçirmiş kişilere Sağlık Bakanlığı tarifesini uygulayarak verdikleri tedavi hizmetlerinin bedelini zorunlu mali sorumluluk sigortası sınırları kapsamında yükümlü sigorta şirketlerinden tahsil edecek.”


gulengozler.com
 
  • Etiketler
    yeni yasalar
  • Üst Alt