Torun fıratın çıkışı

TORUN FIRATIN ÇIKIŞI
Mehmet Necati GÜNGÖR

Şeyh Saitin torunlarından RP eski Erzurum Milletvekili Abdülilah Fırat, dedesinin ismini kullanarak BDPnin desteklenmesini isteyen çakma toruna karşı Kimse dedemin ismini kullanmasın diyerek hem BDPye olan tavrını belli etti, hem de Şeyh Sait İsyanının ırkçı değil, dini bir hareket olduğunu savundu.

Şeyh Sait İsyanını tarih çeşitli yönleriyle değerlendirmiştir. Biz burada isyanın dini mi, ırkçı mı olduğunu tartışmayacağız. Dini olsa ne olur, ırkçı olsa ne olur. İsyan, isyandır; bu yönüyle de tarihe mal olmuştur. Bunları tartışmak tarihçilerin işidir.

Torun Fıratın sözleri, bizi terör örgütü ve onun siyasi destekçilerine karşı takındığı tavırdan dolayı ilgilendirmektedir.

Erzurumlu olmam, Onun da eski Erzurum milletvekili olması hasebiyle Abdülilah Fıratı yakından tanırım. Fikirlerimiz hiçbir şekilde uyuşmasa da, onunla insani boyutta bir dostluğumuzun olduğunu, kendisini insani duruşlarıyla sevip takdir ettiğimi söyleyebilirim.

Kürtlükle ilgili dürtülerini zaman zaman dini referanslar eşliğinde açığa vursa da, Onun BDPden yana olmadığını, terör örgütüne ise hiçbir şekilde sempati duymadığını yakinen bilenlerdenim.

Şimdi geliyorum Fıratın isyanına:
Şeyh Sait'in kardeşi Şeyh Abdurrahim'in torunu olduğunu iddia eden Behram Bilgin isimli kişi, birkaç gün önce yaklaşık 100'e yakın akrabasıyla birlikte Diyarbakır'daki DTK binasında bir açıklama yapmış ve yerel seçimlerde BDP'yi destekleme kararı aldıklarını duyurmuştu.

Torun Fırat, geçtiğimiz gün, bir nüshasını şahsıma da gönderdiği açıklamasında, Behram Bilginin sözlerine işaretle Burada serd edilen görüşler tarihi gerçeklikten uzak, Şeyh Said Efendinin tarihsel duruşu ve mefkûresine aykırı olup seçim dönemlerinde siyasi partilerin kamuoyunu yanıltmak pahasına olan ucuz propagandalardan ibarettir. Diyor ve ardından şunları ekliyor:

Şeyh Said Efendi hiçbir kişinin, görüşün veya siyasi partinin devamı ve yandaşı olmadığı gibi Hucurat Suresinin 13. ayetinde buyurulduğu gibi; Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, Ona karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır. Hz. Muhammed (s.a.s.) Veda Hutbesinde; Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Ademin çocuklarısınız. Adem ise topraktandır. Arabın arab olmayana arab olmayanın da arab üzerine üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah üzerine siyahında kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allahtan korkmaktadır. düsturları ile hareket etmiştir.

Torun Fırat, terör örgütünün İmralıdaki liderinin dedesiyle ilgili kanaatinin olumluluk taşımadığını da iyi bilenlerdendir. Öcalan, 2000 yılında Şeyh Said ile ilgili şunları söylemişti:

Şeyh Said isyanı taviz koparma amacıyla Kürtleri ateşe atmıştır. Bu isyan Kürtler için büyük felaket oldu. Barzani ve Talabani böyle ortaya çıktı. Kürt, namusuyla oynandı, ateşe atıldı.

Bu sözlerin, Fırat ve Şeyh Saidin kimi bazı aile üyeleri üzerinde kabul edilemez bir etki bıraktığını tahmin etmek zor değildir. Torun Fıratın isyanını Öcalanın yukarıdaki sözlerine de bakarak analiz edebiliriz.

Sonuçta eski RP Milletvekili Abdülilah Fırat terör örgütü yanlılarına ve BDPye şunu söylüyor:
Dedem, insanları sizin gibi dinsizliğe değil, saadet ve selamet yoluna teşvik etti. Dedem için öncelik, kavmiyetçilik değil, din olmuştur. Dedemizin adını kirli ağızlarınıza almayın!

Fırat, açıklamasının sonuna Al-i İmran Suresinin bir ayetini eklemeyi de ihmal etmiyor:
Müminler, müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmesinler.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt