Topu Ensede Tutma Hareketi

Hemen hemen futbolu seven ve gönül veren tüm futbolcular bu hareketi adeta kendilerine görev edinmiş gibi yapmaya çalışır.

Topu ensede tutma hareketini yapmaya çalışan birçok futbolcu arkadaşımıza ufak tüyolar vereceğiz. 3 adımda topu ensenizde nasıl tutacaksınız? Bunun için İngiltere'nin en başarılı freestyle futbolcularından Andrew Henderson'dan ufak bir yardım aldık.

1-Emekleme
"Yürümeden önce emeklemeniz gerekir" diyerek ilk öğüdünü veriyor Henderson. "Bu yüzden başlangıç olarak elinizle topu ensenize yerleştirmenizde bir sakınca yok. Bacaklarınız omuz hizasından biraz daha fazla açık olsun, sonra öne doğru eğilin ama başınız (sanki kapı deliğinden sevgilinizi gözetliyormuşcasına) öne doğru bakıyor olsun. Bu ensenizde topu üzerine yetiştirebileceğiniz bir yay oluşmasını sağlar."

2-Eğilmeyi öğrenin
15 metreden düşen bir topu bile ensesinde durdurabilen 17 yaşındaki futbolcu, "Topu çok fazla döndürmeden atmaya özen gösterin, yoksa top ensenizden sekebilir. Ardından topa kafa vurmak yerine eğilerek ilk adımda öğrendiğiniz gibi topu ensenize kıstırın. İlk başlarda biraz garip gelebilir ama günde yapacağınız 15 dakikalık antrenmanla iki haftada arkadaşlarınız arasında en kralı siz olabilirsiniz."

3-Devam edin
Henderson, "Artık topu ensenize almayı öürendiğinize göre onu nasıl indireceğinizi de bilmeniz lazım" diyerek gülümsüyor. "Gösteriye devam etmek için vücudunuzu aynı pozisyonda tutmalısınız fakat kafanızı topun kafanızın arkasında yuvarlandığını hissedene kadar öne eğmelisiniz. Bu noktada kafanızı yukarı doğru kaldırın, bu topun havalanmasını sağlayacaktır ve inen topun ayaklarınızın dibinde bitmesi işten bile değil."
mynet.com
 
Üst Alt