Toplum ruhu

selam ederim,

herkez sizinle aynı duygularda bu marşları dinlemiyor hatta saygısızlık yapıyorlar diye üzülmeyin!! bu şiirler bu eserler canlıdırlar. hissedebilene karşılığında o yüksek duyguyu çoşkuyu verirler. hissedemeyende karşılığında bu kapıdan eli boş döner. ezan içinde aynıdır, İstiklal Marşı içinde aynıdır. kiminin tüyleri diken diken olur ağlamak ister bagıra bagıra eşlik etmek ister ezana, istiklal marşına, cumhuriyet marşına. kimisi dinleyince içi körelir bitsede gitsek moduna girer. o manevi duyguyu hissedemez. bunu bize söyleyen m.akif ersoydur. selam olsun ona.
 
selam ederim,

mülkiye (vatan) marşı;

Başka bir aşk istemez, aşkınla çarpar kalbimiz,
Ey Vatan gözyaşların dinsin, yetiştik çünkü biz.
Gül ki sen, neş’enle gülsün ay, güneş, toprak, deniz.
Ey Vatan gözyaşların dinsin, yetiştik çünkü biz.

Bir güneştin bir zamanlar, aya kadar kaldındı dün,
Dün bir ay’dın, sislenen boşlukta yıldızsın bu gün;
Benzin uçmuş bak, ne rüya’dır, bu akşam gördügün?
Ey Vatan gözyaşlarin dinsin, yetiştik çünkü biz.


Beklesin Türkoğlu’nun azminde kuvvet bulmayan,
Sel durur, yangın söner elbette bir gün Ey Vatan
Süslenir, oynar yarin, dün ağlayıp matem tutan
Ey Vatan gözyaşlarin dinsin, yetiştik çünkü biz.

 
selam ederim;

100ncü yıl marşı;

Gecelerden dışarı yürüyünce, en erken,
Geleceği yarattı, aydınlığı severken.
Savaş yalazlarıyla ak etti kara günü,
Barışlarla süsledi yurdunu, yeryüzünü.

Yüzüncü yılındadır sonsuzluktur bize O.
Bayrak özgürlüğünü katar içimize O...

Ova elleri çiçek, yayla omuzları kar,
Devrimleri önünde yok oldu karanlıklar.
Devcesine dineldi, çağı yenileyerek,
Görüntüsü ulaştı tutsak uluslara dek.

Yüzüncü yılındadır sonsuzluktur bize O.
Bayrak özgürlüğünü katar içimize O...

Umutlar yeşerince ilkyazı kışla açan,
Kördüğümü kılıçla değil, bakışla açan,
Toplum gizini çözdü: Çoğulda hep, tekte hep,
Usu yüreği demir çift sürdü gerçekte hep.

Yüzüncü yılındadır sonsuzluktur bize O.
Bayrak özgürlüğünü katar içimize O...

Yaptı binbir eylemin yerdeki toplamını,
Binbir yıldızla örttü, ülkesinin damını,
Kurtuluşun dört yönde ulaştı, dört ucuna,
Maviliği sığdırdı evrensel avucuna.

Yüzüncü yılındadır sonsuzluktur bize O.
Bayrak özgürlüğünü katar içimize O...

O; Nereye uzansak, bütün yollarda izdir,
Topraktır, sudur, taştır, gökyüzüdür, denizdir,
O’nu düşünür anlar, O’nunla dik başımız,
Büyür O’nun soluğu çoğalırken yaşımız.

Yüzüncü yılındadır sonsuzluktur bize O.
Bayrak özgürlüğünü katar içimize O...

 
selam ederim;

artık herkez bilecek ki kimse kimseden üstün değil. komutan askerinden, amir memurundan, iş veren çalışanından, anne baba evladından, ögretmen ögrencisinden insan olarak üstün değildir. makamın sahibi ulu Allahdır. herkez birbirinin hakkı olan selamı ve hoşgörüyü üstünlük taslamadan birbirine verecek. dünyaya kabadayılık yapan ülkelerin kalbinde patlayan volkanlar bilinki doğa olayı değil ulu Allahın silahlı kuvvetleridir. ulu Allahın gazabı haksızlık yapanların üzerine iniyor. yeryüzü uzun bir süre sarsılacaktır. taki insanlar pes deyip islamda buluşana kadar.

bizim aziz ülkemiz ise marşlarla ele ele vereceklerdir. dünyaya türk islam cumhuriyeti büyük bir örnek olacaktır. güneş dünyaya ülkemizden doğuyor. ve o şu an alacakaranlığı yardı, göründü. kısa bir zaman kaldı. mehdi mehter marşları ile cumhuriyet marşları ile el ele karşılanacaktır. ne mutlu ülkemin üzerine inen bu ulu ışıga. selam olsun bu haberleri bize getiren cebrail as'a. umarız dünyada zaiyat fazla olmadan uyanır insanlık.
 
selam ederim;

müzeyyan senardan unutturamaz şarkısını ne kadar güzel yorumlamışlar atatürkümüz ile. hele sonlara doğru halkımızın yaşlısı genci ağlaması beni ne çok üzüyor.
 
selam ederim,

çok isterdim sevgili muhammedimizinde bir resmini bir parça sesini koymayı. fakat o ileriyi düşünerek böyle birşeye izin vermemiştir. onun için kendisinin insanlar tarafından yücelmesi yanlıştır. ona göre övgü ve tüm güzel sözler ulu Allaha yapılır. böylelikle ayrılıgın önünü kesmiştir. ama yinede onu çok özleyen görmek isteyenlerede onu bizlere samimiyetle içten hatırlatacak bilinen bir hikayesini anlatmak isterim.
bu gerçek hikaye beni çok duygulandırır.

o dönemde islamı yaymak için çevre köy ve kasabaları ziyaret eden muhammedimiz, kayaların üzerine çıkıp kuran okurdu. gittiği yerlerde okuduğu kuranın köleliği ortadan kaldırdığı, kadınlara bir takım haklar verdiği ve adaleti eşitliği getirdiği duyulmuştu. bundan rahatsız olan kasabalardan birinde önde gelenler kendi çıkarlarına dokunduğu için halkı galeyana getirip peygamberimizin onlara kötü şans getirecegini ve putlarının bundan hoşnut olmayacakları safsatasını yayarak halkı peygamberimize karşı kışkırtmışlardı. kasabaya giren muhammedimiz daha kuranı okumaya başlamadan taşlarla sebzelerle sopalarla karşılanmış ve kafası gözü yarılmış perişan bir halde evine doğru yola koyulmuş dönerken cebrail as ona gelmişti ve demiştiki. "ulu Allahın emri var eğer istersen o kasabanın etrafındaki dağları birleştireceğiz muhammed". bunu duyan muhammedimiz hiç tereddüt etmemişti ve cevabı şöyle vermişti, "istemem cebrail belki bu nesilden olmasada gelecek nesillerinden bir inanan çıkar"demişti. ondaki insan sevgisini ulu Allah hepimize nasip etsin.
 
selam ederim;

ömer'i ebu bekiri ali'yi de çok severim birer hikayede onlardan anlatmak isterim. bunlar hikaye diyoruz amma gerçek yaşanan olaylardır.

rahmette ebu bekir ile sürekli yarışan ömer. neyi varsa toplamış getirmiştir meydana, çünkü muhammedimiz demiştir ki savaşlarda öksüz kalan yetimlerin çok oldugu bir şehrimize gidip yardım götürecegiz herkez ne koparsa gönlünden getirsin. bu sefer rahmette ebu bekiri geçmeyi kafasına koyan ömer develeri yüklemiş gelmiştir ebu bekirin yolunu gözlemektedir. fakat ebu bekirde verecek birşey kalmamıştır artık. müslüman olmadan önce çok zengin olan ebu bekir köle azad etmekten ve malını paylaşmaktan artık zenginliği kalmamıştır. 1-2 deve ile gelince ne görsünler evindeki kabı kacağı halıyı toplamış getirmiş ebubekir. muhammedimiz sormuş, ya ebu bekir evdekilere ne bıraktın. ebu bekirden aldığı cevap resmen kainattaki değersiz maddeyi sarsıyor, gönülleri feth ediyor. "onlara muhammedin yolunu ve ulu Allahın sevgisini bıraktım ya muhammed". sıddık dı namı değer adı. sadık dı. ilk duydugunda bir an şüphe etmemişti muhammed ne derse doğrudur deye iman etmişti. bu vesile ile ilk islama giren şereflenen olmuştu. sıddık'ın adı 2nciydi yani cennete ikinci giren.

ömer'e pazarda rastlamıştır oglu sırtında un çuvalı ömerin, demiştirki babasına; baba baba sen kocaaa dünyanın yarısına hakim bir halifesin ne işin var un çuvalıyla, taşıtacak kölemi bulamadın. ömerin sırtında un çuvalı kainatı ve makamları sarsan cevabı şöyledir; benden iyi kölemi var, benden iyi kölemi var ya ömerin oğlu, bu sabah uyandım da şöyle bir aynaya bakarken içimden bir ses bana; sen kocaaa dünyanın yarısının halifesisin dedi, içimden bana seslenen o şeytana haddini bildiriyorum. adaletiyle nam salmıştı. hatta muhammedimiz demişti ki; şeytan ömeri görünce yolunu değiştirir, ondan korkar, çekinir. haklıydıda yanlış düşünceyi eziyordu ayaklarının altında.

ali vardı daha on yaşında görmüştü muhammedimizi namaz kılarken'de demiştiki ne yapıyorsun? peygamberimiz anlattı ona kul olmayı, yaradanını, namazı. bende musluman olacagım dediğinde peygamberimiz ona önce git ailene danış demişti de yola çıkan ali yoldan geri dönmüştü, sordu peygamberimiz niye eve gitmedin ali. verdiği cevap kainatı ve birbirine kul olanları sarsıyordu. beni onlar yaratmadıki onlardan izin istiyeyim. 10 yaşında şereflenmişti, tüm savaşlarda en önde olurdu.

selam olsun hepsine. tüm peygamberlerin dostlarınada selam olsun.
 
selam ederim;

sadece 63 kişilerdi, karşılarında tam 3000 düşman askeri. tam 12 saat direndiler. geçit vermediler. 5000 e yakın top atışına magruz kaldılar. yinede çekilmediler. son 3 kişi kalmıştılar, direndiler. onlar sayesinde gerideki mangalar toparlandı zaman kazandı tam 12 saat. bitmeyen 12 saat. ertugrul koyunda geçti bu olay. 18 martta çanakkalede. Allah hepsine gani gani rahmet eylesin... dedelerimiz olurlar kendileri...

ICINDE VURDULAR BENI - YouTube
 
selam ederim,

çanakkalede illere göre şehit sayımız. dedelerimiz olurlar kendileri. Allah rahmet eylesin, hepsine dualarla sesimizi duyuralım, onlar dirilerdir.

Adana ------------------------(842)

Adiyaman---------------------(11)

Afyon--------------------------(95)

Aksaray-----------------------(285)

Amasya-----------------------(32)

Ankara---------------------- -(1772)

Antalya-----------------------(183)

Artvin-------------------------(10)

Aydın-------------------------(1746)

Balikesir---------------------(2779)

Bartin------------------------(254)

Bayburt----------------------(21)

Bilecik------------------------(854)

BingÖl------------------------(8)

Bitlis--------------------------(59)

Bolu--------------------------(1405)

Burdur-----------------------(606)

Bursa------------------------(3737)

Çankiri-----------------------(972)

Çanakkale-------------------(1788)

Çorum------------------------(1333)

Denizli------------------------(2195)

Diyarbakir--------------------(49)

Edirne------------------------(858)

Elazıg-------------------------(159)

Erzincan----------------------(282)

Erzurum----------------------(109)

Eskişehir---------------------(843)

Gaziantep-------------------(502)

Giresun----------------------(114)

Gümüşhane-----------------(39)

Hatay-------------------------(283)

İçel----------------------------(1218)

Isparta-----------------------(55)

İstanbul----------------------(1648)

İzmir--------------------------(1720)

Kahramanmaraş------------(213)

Karaman---------------------(455)

Kars---------------------------(1)

Kastamonu------------------(2425)

Kayseri-----------------------(771)

Kirikkale----------------------(232)

Kirklareli----------------------(366)

Kirşehir-----------------------(448)

Kocaeli------------------------(583)

Konya-------------------------(2488)

KÜtahya----------------------(1487)

Malatya-----------------------(141)

Manisa------------------------(2174)

Mardin------------------------(7)

Muğla-------------------------(671)

Muş---------------------------(7)

Nevşehir-------------------- (525)

Niğde-------------------------(509)

Ordu--------------------------(56)

Rize---------------------------(71)

Sakarya--------------------- (526)

Samsun----------------------(44)

Siirt---------------------------(40)

Sinop-------------------------(1488)

Sivas-------------------------(25)

Tekirdağ---------------------(646)

Tokat-------------------------(47)

Trabzon----------------------(155)

Tunceli------------------------(30)

Urfa---------------------------(383)

Uşak--------------------------(818)

Van----------------------------(36)

Yozgat------------------------(661)

Zonguldak------------------- (753)

Canakkale-namaz.jpg
 
Son düzenleme:
  • Etiketler
    milli marşlar milli marşlarımız
  • Üst Alt