Toki Basvurusu nasil yapilir ?

Toki Basvurusu nasil yapilir ?,TOKİ Evlerine Nasıl Müracaat Edilir?

1. Öncelikle TOKİ adresine girip satışta olan TOKİ konutlarını öğrenebilirsiniz.

2. Bu arama sayfasından konutun şartlarını ve başvuru belgelerini okuyabilirsiniz. Eğer Web siteyi kullanamıyorsunuz Alo 150 ile Başbakanlığı arayıp konutlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

TOKİ Evlerine Başvurmak İçin Gerekli Olan Belgeler Şartlar Nelerdir?
  • T.C (Türkiye Cumhuriyeti) vatandaşı olmak.
  • TOKİ evlerinin yapıldığı şehirde en az 1 senedir ikamet ediyor olmak ve bu projenin hayata geçirilmiş olduğu şehrin nüfusuna kayıtlı olmak.
  • TOKİ’den daha önce konut alınmamış olması veya kredi alınmamış olması gerekmektedir. Bu uygulamadan şehit aileleri Mamuller, dul ve yetimler muaf tutulmuştur.
  • TOKİ evlerine başvuru yapanların tapuda üzerine kayıtlı konut olmaması gerekmektedir.
  • Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir
  • TOKİ evlerine başvuru yapan kişilerin aylık ortalama geliri 2600 TL’nin üzerinde olmamalı. Ancak İstanbul gibi büyük şehirlerde bu limit 3600 TL gibi rakamlara çıkmaktadır.
  • Bir haneden sadece bir kişi başvuru yapabilir. İkinci ir kişi başvuru yaparsa başvurusu kabul edilmemektedir.
 
TOKİ'ye Başvuru İçin Gerekli Belgeler Neler:
İlk olarak hane halkının aylık olarak gelirinin en fazla net olarak 3.200 TL yi geçmediğini kanıtlayan gelir belgeleri gerekmektedir. Başvuru yapan kişi evli ise kendisinin eşinin ve velayeti altında olan çocukları içinde çalışan varsa ayrı ayrı olmak üzere aylık gelirlerini kanıtlayan belgeler( daimi olarak çalıştıkları ve bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumları vasıtası ile çalıştığına dair alınan belgeler, maaş bordroları ya da maş belgeleri gibi),

Başvuru yapacak kişinin kendisi, eşi ya da velayeti altına olan çocuklarından herhangi birisi çalışmıyor ise sosyal güvenlik kurumundan çalışmadıklarına dair ayrı ayrı belge gerekmektedir.

İkinci bir husus ise şehit aileleri, terör mağdurları, harp ve vazife malulleri ile bu kişiler kapsamında olan dul ve yetimlerinin kredi kullanım durumlarına yönelik T.C. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü tarafınca hazırlanacak belgeyi temin etmeleri gerekmektedir.

Konutların Dağıtılacağı Kura Çekilişi:
Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine kura kapsamı dışında konut alma hakkı verilecek ancak bu bireylerin alacağı konutlar öncelikli olarak kura çekilişi şeklinde belirlenecektir.

toki-altgelir-grubu-basvuru-sartları
Konut dağılımı bazında engelli vatandaşlarımıza toplam konut sayısının yüzde 5ââ¬â¢i kadar kontenjan ayrılacaktır ve hak sahibi olacak kişiler kura ile belirlenecektir. Gerçekleşecek kura sonucu bu kategori kapsamında hak sahibi olamayan başvuru yapan şahıslar diğer alıcılar kategorisi kapsamına kaydırılarak bu kategorideki başvuru yapan kişiler ile birlikte yeniden kuraya katılacaktır.

Diğer başvuru kategorisinden başvuru yapmış olan kişiler, idaremiz genel uygulamaları kapsamında olduğu gibi, başvuru sayısına göre gerekli görüldüğü taktirde kura kapsamında belirlenecektir.

Kura çekimi işlemi alt kışında belirtildiği gibi belirli bir öncelik sırasına göre gerçekleştirilecektir.

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri için konut alma hakkı ve konut belirlemek için kura,

Engelli sınıfında yer alan vatandaşlarımızın konut sahibi olma hakkı ve konut belirleme kurası,

Son olarak ta diğer başvuru kategorisinde ki başvuru sahiplerinin konut alabilme hakkı ve konut belirleme kurası gerçekleştirilecektir.
Kaynak emlakajanda.com
 
Üst Alt