TKP'den Kozlu açıklaması: Bu cinayetin hesabı verilmelidir!

TKP'den Kozlu açıklaması: Bu cinayetin hesabı verilmelidir!

Zonguldak'ta 8 işçinin yaşamını yitirdiği maden cinayetine ilişkin bir açıklama yapan TKP Merkez Komitesi, "Bu cinayetin hesabı verilmelidir" dedi.


Zonguldak'ta 8 maden emekçisinin hayatını kaybettiği iş cinayetinin ardından açıklama yapan Türkiye Komünist Partisi Merkez Komitesi, cinayetin sorumluları hakkında yasal işlem başlatılmasını talep ederken, "Bu cinayetin hesabı verilmelidir" dedi.

TKP MK imzalı açıklamada şöyle denildi:

Zonguldak Kozlu kömür ocağında 8 işçinin hayatını kaybetmesi cinayettir.

Bu cinayetin hesabı verilmelidir!

Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun Zonguldak Kozlu'da bulunan kömür ocağında meydana gelen patlamada 8 işçi daha hayatını kaybetmiştir. Metan gazının yüksek olması uyarılarına rağmen, taşeron firmaya bağlı işçilerin çalıştırılması sonucu meydana gelen ölümler, bir kez daha, işçilerin hayatının hiçbir değeri olmadığını göstermiştir.

Daha fazla kâr için, işçilerin ücretli köleliği ve gerekirse ölüme gönderilmesi yaşadığımız düzenin acımasız gerçeğidir. Her ay onlarca işçinin iş kazalarında hayatını kaybetmesi, kapitalist düzenin kâr için her şeyi göze almasının bir başka örneğidir.

Ölen 8 işçinin ailelerine ve arkadaşlarına sabırlar diliyoruz.
Bu cinayetin sorumluları hakkında yasal işlem başlatılmasını talep ediyoruz.
Bu cinayetin hesabı verilmelidir!


Türkiye Komünist Partisi Merkez Komitesi

(soL - Haber Merkezi)
 
TKP Zonguldak İl Örgütü: 'Sermayeden ve AKP'den hesap soracağız'

Zonguldak'ta 8 işçinin hayatını kaybetmesine neden olan patlama sonrası açıklama yapan TKP Zonguldak İl Örgütü, iş çinayetlerinde daha fazla insanın ölmemesi için sermayeden ve onun koruyucusu AKP'den hesabı tüm Zonguldak emekçilerine adına soracağını belirtti.


Türkiye Komünist Partisi Zonguldak İl Örgütü, bugün Zonguldak Kozlu Beldesi'nde bulunan kömür ocağında 8 işçinin hayatını kaybetmesine neden olan patlamaya ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklama şu şekilde:

"TTK Kozlu müessese müdürlüğü - 630 kodunda bir iş cinayeti daha yaşanmıştır. TTK'ya iş yapan, taşeron Star Madenciliğin çalıştığı bölgede meydana gelen bu patlama taşeronlaşmanın iş cinayeti demek olduğunu bir kez daha göstermiştir. Meydana gelen patlamada 8 maden emekçisi hayatını kaybetmiştir.

Başından beri özelleştirmeye ve taşeronlaştırmaya karşı mücadele verdik. Düzenin gözü doymayan patronları, servetlerine servet katarken daha fazla kar hırsıyla gerekli önlemleri almamıştır. İnsan hayatının onlar için ucuz olduğu ve AKP için ise patron sınıfın önemli olduğu ortadadır. Denetlemeden yoksun, ihmallerin ve tüm iş güvenliği önemlerinin kadere emanet edildiği bir ülkede daha fazla insanın ölmemesi için sermayeden ve onun koruyucusu AKP'den hesabı tüm Zonguldak emekçilerine adına soracağız.

Sonu gelmeyen iş cinayetlerine karşı mücadelemiz artarak devam edecektir."


(soL - Haber Merkezi)
 
Üst Alt