• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Tiyatro Vagonu Avrupa'ya açılıyor

  • Konbuyu başlatan Kadim
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K
K

Kadim

Ziyaretci
Devlet Tiyatroları ve Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (TCDD) işbirliği ile hayata geçirilen "Tiyatro Vagonu"nu, Türkiye'deki yolculuğunun ardından Avrupa'ya gidiyor. Dünya'da bir ilk olan Tiyatro Vagonu "Orient Express - Şark Ekspresi" projesi adı altında, Sırbistan, İsviçre, İtalya, Slovenya, Romanya ve Almanya garlarında olacak
Ankara - Devlet Tiyatroları ve Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (TCDD) ile işbirliği hayata geçirilen ve dünyada bir ilk olan "Tiyatro Vagonu"nu, Türkiye'deki yolculuğunun ardından Avrupa'ya gidiyor.

Tren garlarının insan hayatındaki öneminden yola çıkarak, Türkiye'nin her yerine tiyatro taşımayı hedefleyen Devlet Tiyatroları, dünyada bir ilk olan "Tiyatro Vagonu" projesiyle tiyatroyu bu kez de Avrupa garlarına taşıyor.

Uğradığı illerdeki tren garlarında, 2'şer saatlik oyun molası veren, "Vagon Tiyatro", Devlet Tiyatrolarının da üyesi olduğu Avrupa Tiyatro Konvensiyonu'nun da (ETC) işbirliği ile sınırları aşacak. Bir Avrupa Birliği Projesi olan ve "Orient Express - Şark Ekspresi" olarak adlandırılan, Tiyatro Vagonu'nun yolculuğunun Nisan 2009'da Ankara'da başlayıp Temmuz 2009'da Stuttgart'da sona ermesi planlanıyor.

Devlet Tiyatroları, Tiyatro Vagonu'nda sahnelediği oyunu, belirlenecek program doğrultusunda proje üyesi ülkelerin garlarında temsil ederken, proje üyesi ülke de kendi oyununu aynı mekanda sahneleyecek. Türkiye, Sırbistan, İsviçre, İtalya, Slovenya, Romanya ve Almanya'nın katılımı ile gerçekleşecek olan etkinlik Stuttgart'da düzenlenecek festivalle sona erecek.

Konuyla ilgili ilk koordinasyon toplantısı ise, Devlet Tiyatroları'nın ana partnerliğinde 17, 18 Ocak 2009 tarihlerinde Almanya'nın Stuttgart kentinde gerçekleştirilecek. Devlet Tiyatroları tarafından Avrupa Birliğine sunulan Vagon Tiyatroyla doğudan - batıya kültür köprüsü kurma projesi (Orient Express) Mayıs 2008'de Valence - Fransa'da yapılan ETC Genel Kurulu'nda detaylandırılmış; projeye katılmak isteyen Almanya, İtalya, İsviçre, Slovenya, Sırbistan, Romanya, Hırvatistan üye tiyatroları katılımcı olma taleplerini belirtmiş ve buna uygun taslak yol haritası belirlenmişti.

Cumhuriyet Portal
 
başlatan benzer konular forum cevaplar tarih
mopsy tiyatro 0
dogangunes eğitim 0
Y tiyatro 0
mopsy televizyon 0
mopsy tiyatro 1
Üst Alt