Titanik Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

Neredeyse 100 yıl önce, 20. yüzyılın en ünlü gemisi Kuzey Atlantik’te battı.

Belki de tarihin en son büyük gemi batışlarından biri ve coğrafik olarak önemli bile değildi. Ancak Titanik’in hikayesi sansasyon-seven basın tarafından mükemmeldi ve halkı çok şaşırttı.

Bu olay tahmin edilenden daha uzun bir süre hafızalarda kaldı.

Tabi ki Titanik’in hikayesinin bu kadar bilinmesinin bir diğer sebebi ise ortaya atılan delice teoriler yüzündendir.
Mesela bir teoriye göre gemi içindeki mumyanın laneti yüzünden batmıştı. Bir başka teori ise gemi hiç batmamıştı ve eş bir gemiyle değiştirilmişti. Ancak bunların gerçek olması için ya sihirin ya da lanet diye birşeyin mümkün olması gerekiyor.

İşte size Titanik hakkında bilmediğiniz 5 şey…

1– Titanik yasanın gerektirdiğinden daha fazla filika taşıyordu

Bu trajedinin nedenini kötü bir şirketin düşük sınıflara ihanet etmek için yaptığı bir şey olarak görmek basitleştirmek olur ama bu şirket göründüğü kadar hain değildi.

Deniz yasalarına göre Titanik 16 filikaya sahip olmalıydı. Bunların haricinde Titanik’te fazladan 4 tane portatif filika vardı – yasal gerekliliğinin üstündeydi yani. Esas soru nasıl bir felaketi düşündüler ki gemideki yolcuların sadece yarısını alabilecek filikalar gerekli görülmüştü. Bu sorular Titanik battıktan sonrada soruldu.

2– Kimse Titanik için “batmaz” demedi ve hiçbir rekoru kırmaya çalışmıyordu


Belki bazı insanlar “büyük ihtimalle batmaz” veya “buz dağlarını saymazsanız batıralamaz” demişlerdir ama hiçbir denizci bu gemiyi gördüğünde “bunu batırmaya çalış kolaysa, aptal okyanus! HAHA!” demedi.

Veya gemi hiçbir hız rekoru kırmaya çalışmıyordu; hatta buz dağlarından kaçmak için yavaş ve uzun bir rotada ilerliyordu. Ancak bir şeyleri yeniden yazmazsak tarih çok sıkıcı olabiliyor.

3– Bir kabin görevlisi 3 büyük gemi kazası atlattı

Batan bir gemide bulunurken sizden beklenen tepki saçma tepkiler vermek ve bağırmaktır. En azından bir kabin görevlisi daha önceki deniz kazası deneyimini hatırlamış.

Violet Jessop 1911’de Olympic ve Hawke çarpıştığında Olympic’teydi. Buradan Titanik’e geçti ve bir sene sonraki kazayı da atlattı. En son olarak Britannic’e transfer oldu, o da 1916’da mayına çarptı. Bu kadın tam 3 deniz kazası atlatmış oldu.

4 – Bilerek buz dağına çarpmak Titanik’i kurtarabilirdi


Titanik’in çarpışmasından çok kısa bir süre önce Kalifornya’lı biri Titank’in operatörüne bağlanmış. Jack Philips'e o bölgede çok buz olduğunu söylemiş. Philips ise adama susmasını söyleyerek işine geri dönmüş.

Eğer Titanik’in kaptanı, Edward J. Smith, operatörü gibi davranıp buzdağına bağırarak üstüne gitseydi Titanik batmaktan kurtulabilirdi. Sadece ön kompartmanlar sel içinde kalırdı böylece gemi yüzmeye devam ederdi. Dönmeye çalışması ile 5 kompartman su altında kaldı ve bunlardan biri de sağ tarafıydı böylece gemi bu kadar zarara karşı koyamayarak battı.

5 – 14 sene önce yayınlanan bir kısa hikaye çok benzer bir felaketi anlatıyor

1898 yılında Morgan Robertson adlı bir Amerikan yazar Futility veya Titan’ın Enkazı isimli bir kitap yazdı. Bu kitapla esas olayın arasındaki benzerlikler biraz korkutucu. Gemilerin isimlerinin benzerliklerinin yanı sıra, hayali gemi aynı ayda yola çıkıyor, filikaları az sayıda, Southampton, İngiltere’den yola çıkıyor ve Atlantik’te bir buz dağına çarparak batıyor.

mynet.com


http://www.supermeydan.net/forum/forum502/thread12597.html
 
Üst Alt