Terörizm canavarını yarattılar ve bu canavar şu an kontrolden çıktı

Terörizm canavarını yarattılar ve bu canavar şu an kontrolden çıktı

Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner’in, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda, ABD Başkanı Barrack Obama’yı, Suriye’de izledikleri politikaya pişman ettiği ortaya çıktı. Kirchner’in sert eleştirilerinden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da dolaylı bir biçimde payını aldı.

Cumhuriyet’in haberine göre; Türkiye, günlerdir Recep Tayyip Erdoğan’ın BM toplantısında yaptığı konuşma esnasında salonun boş mu yoksa dolu mu olduğunu tartışırken Arjantin Devlet Başkanı Kirchner’in 25 Eylül’de yaptığı konuşma gündemden düşmüyor. Dünya Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez’in yaptığı konuşmayı tartışıyor. Kirchner, Obama ve Erdoğan’ın da katıldığı BM toplantısında ABD’nin terörle ilgili politikasını sert sözlerle eleştirirken Obama’nın düşünceli bir şekilde dinlemesi dikkat çekti.

Kirchner, yaptığı konuşmada Papa Francis’in barış çağrısını doğru bulduğunu ifade ederken ABD’yi hedef alarak “terörizm canavarını yarattılar ve bu canavar şu an kontrolden çıktı” sözleri gündeme damga vurdu.

Kirchner’in çarpıcı sözleri şöyle:

“Geçen yıl toplandığımızda Esad rejimini terörist olarak değerlendirip ona karşı olanları devrimci görüp desteklediniz; şimdi ise dün ‘Devrimci’ dedikleriniz radikal islamcılara karşı savaş açmış durumdasınız.. IŞİD ve El Kaide’nin elindeki silahların izini kim sürebilir? Büyük güçler çok kolay dost ve düşman kavramını değiştiriyor. Teröristler dost oluyor, dostlar ise terörist. Hizbullah’ı terörist örgütler listesine koymuştunuz ama sonradan Lübnan’da geniş bir tabanı olan saygın bir yapı olduğu anlaşıldı. 1994’te Buenos Aires’te İsrail Elçiliği’ne yapılan bombalı saldırıda İran parmağı aradınız ancak öyle olmadığı kesinleşti. 11 Eylül sonrası El Kaide terörü gerekçesiyle Afganistan ve Irak’a savaş açtınız; o ülkeler şimdi dünyanın en ağır durumunu yaşıyor. Arap Baharı’nı Tunus, Libya ve Mısır’da başlatarak radikal islamcıları kendi elinizle orada iktidara getirdiniz. Bölge haklarının özgürlüklerini gasp ettiniz.”

Kirchner, “Bu gün burada IŞİD’e karşı bir BM kararı çıkarmak üzere toplandık oysa IŞİD’in bazı BM Güvenlik Konseyi ülkelerinin gözetiminde dostları tarafından kurulup beslendiğini herkes görüyor”diyerek, Suudi Arabistan, Katar ve AKP hükümetini, dolayısıyla Erdoğan’ı da sert bir dille geleştirdi.

Fernandez, insan haklarına duyarlı bir şekilde terörizme karşı mücadelenin sürmesini isterken BM’nin daha fazla yetki alması gerektiğini sözlerine ekledi

Kaynak : Terörizm canavarını yarattılar ve bu canavar şu an kontrolden çıktı | Sarıyer Times

 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt