Terapist ile Görüşülecek Sorular

Terapist ile Görüşülecek Sorular​

Hangi tür terapi şeklini seçerseniz seçin, birincil doktorunun tavsiyele*rine müracaat edin. Mahrem hususları açıklayacağınız kişi ile kendinizi rahat hissetmelisiniz. Dolayısıyla, bir karar vermeden önce birkaç terapist ile öngörüşme yapmak yaygın bir durumdur. Her öngörüşme için muhte*melen ödeme yapmanız gerekecektir. Aşağıda, terapiste sormanız gereken bazı sorular bulacaksınız:

Hangi tür terapi uyguluyorsunuz? Terapi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, terapiste, konuya dair bir kitap önermesini rica edin.

Tipik bir seans ne şekilde olacak? Cevap, seanslara ilişkin kendinizi rahat hissedip hissetmeyeceğinize dair, size bir fikir vermelidir. Örneğin, bazı terapistler pasif dinleyicilerken, diğerleri daha aktiftir. Benzer şekilde, terapi sizle baş başa uygulanabileceği gibi bir grup içinde de uygulanabilir.

Tedavim takriben ne kadar zaman sürecek? Ne sıklıkta görüşmemiz gerekecek.

Sorunum için ilaçlar tavsiye ediyor musunuz ve ilaç yazabilir misiniz?

Bu tür terapiyi uygulamak için ne tür bir eğitim aldınız? Bazı terapistler, terapilerini uygulayabilmek için lisans almak üzere, bazı eğitim gereklerini yerine getirmiş olmak durumundadırlar.

Sağlık sigortası planımı kabul ediyor musunuz? Sağladıkları psiki*yatrik bakım türü hususunda, sigorta uygulamaları büyük çapta değişik*likler arz ettiği için, bunun da görüşülmesi gerekir.
genelsaglikbilgileri.com
 
Üst Alt