• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Ter Kokusunu Önlemek

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

Sıcak yaz günlerinin tadını çıkarmaya başlamışken, ter kokusu keyfinizi kaçırmasın!
Ter kokusunun önlemenin bitkisel, kozmetik ve bilimsel yöntemleri

Ter; vücudun ısı, su ve tuz dengesini düzenleyen sağlıklı bir salgıdır. Cildi nemlendirip, vücut
ısısını sabitler. Sıcak ve nemli ortamlarda hızla çoğalan bakteriler; ter salgısının kötü kokmasına
neden olur.

Ter kokusuna önlemeye yönelik en önemli çözüm temizliktir. Her gün banyo yapmak, koltuk altı
bölgesinde tüyleri ağda, jilet, epilatör ya da tüy dökücü kremlerle almak, banyo sonrası iyi
kurulanmış cilde deodorant ya da antiperspirant uygulamak kötü ter kokusuna neden olan
bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Terlemeyi azaltmak için pamuklu kumaştan üretilmiş kıyafetler ve iç çamaşırları tercih etmenizde
fayda vardır.

Terlediğinizi hissettiğiniz anda hemen deodorant ya da antiperspirant sıkmadan önce koltuk
altınızı yıkayıp bakterilerden arındırın ve iyice kurulayın. Temiz cilde uygulanan ter önleyici
ürünlerden en iyi performansı bu şekilde alabilirsiniz.

Ter kokusunu önlemek için bitkisel bir yöntem uygulamak istiyorsanız; anti bakteriyel özelliğe
sahip adaçayını tercih edebilirsiniz. 1 bardak kaynar suyun içine 2 dal adaçayı ekleyip 5 dakika
demlenmesi için bekleyin. Sürenin sonunda adaçayını süzün. Bir parça pamuğu adaçayına batırıp
koltuk altı, ayak, el gibi terleyen bölgelerinize sürün.

El, ayak ve koltuk altı terlemesi için botoks tedavisini tercih edebilirsiniz. Botoks işlemi
sırasında; ter bezlerini çalıştıran sinirler etkisiz hale getirilir ve aşırı terleme durdurulur. Botoks
uygulaması ortalama 30 dakika sürüyor ve lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor. 6 ay süreyle
terleme sorununu ortadan kaldıran botoks işlemi; terleme yoğunluğuna göre 1 ya da 2 seans
uygulanabiliyor.

Ayak terlemesini ve bakterilerin yol açtığı mantar oluşumunu engellemek için her gün ayaklarınızı
yıkayıp, parmak araları dâhil iyice kurulayın. Bebe pudrayı ayaklarınıza masaj yaparak sürün.
Çoraplarınızı her gün değiştirin. Ayakkabılarınızı her kullanımdan sonra hafif nemli bezle silip,
iyice kuruması için bekletin.

MSN Kadın - Güzellik

Yakamoz

Amatör
Üye
Temizlik temizlik.
Ne yazık ki bazen kişiler ter kokusunun üzerine parfüm. deodarant vs şeyler sıkarak terden daha kötü bir koku yayıyorlar ortaya.

Bilgilendirme için teşekkürler.

ruya85

Acemi
Üye
Kesinlikle temizlik!
Ozellikle anti-perspirant deodoranlarin icerigindeki maddeler meme kanseri ve alzheimer gibi bir cok hastaligin ortaya cikma riskini arttiriyor. Gencken bilmeden etmeden kullandim ne yazik ki. Tabi artik asla kullanmiyorum, zararin neresinden donsen kardir demisler :)

süperto

Acemi
Uzaklaştırıldı
Kadınşar olarak sürekli harekte halindeyiz malum, mecburen de bu konuya dikkat etmemiz gerek, ben bir süredir rexona kullanıyorum aslında, çok da faydasını gördüm, özellikle invisible siyah kıyafetler üzerinde iz de bırakmıyor, tavsiye ederim :)

elam

Acemi
Üye
Kükürtlü sabun ve defne sabunu öneririm.

Üst Alt