Televizyon Karşısında Oturmak Obeziteye Yol Açıyor

Günümüzde insanların yeme alışkanlıklarının büyük bir bölümünün bazı nedenlere bağlı olarak geliştiğini görebilmekteyiz. Örneğin çalışan ve yoğun stres altında bulunan bir kişinin ilk bulduğu fırsatta ölçüsüz yemek yediği gözlemlenebilir. Ya da televizyon karşısında yemek yerken kendini ekrana kilitleyerek ölçüsüz yemek yenildiğine şahit olabilirsiniz. Dolayısı ile aşırı yemenin obeziteye yol açtığı gibi obeziteye yol açan aşır yemenin nedenleri de bir o kadar önem taşımaktadır.

İş stresi​

İş stresi daha doğrusu stres genel olarak aşır yemenin temel nedenlerinden bir tanesidir. İş yerinde çalışan kişilerin yoğun stres altında olduğunu düşünürsek ve stresin yemek ile paralel olduğunu varsayarsak kilo almak için gerekli zeminin oluştuğunu söyleyebiliriz. Bazı insanlar stresli oldukları anlarda kendilerini yemeğe vererek bu stresi atmaya çalışırlar. Bu büyük ölçüde yanlış bir yöntemdir ve sonucunda obeziteye kadar varan problemler ile karşılaşabilirsiniz.

Televizyon karşısında oturmak ve kafein​

Birçok insanın vaktinin neredeyse büyük bir bölümü televizyon karşısında geçmektedir. Teknoloji hayatımıza girdiğinden bu yana insanlar eski alışkanlıklarını bir kenara atarak hareketsiz eylemler ile meşgul olmaktadırlar. Bunlardan bir tanesi de televizyon karşısında oturmaktadır. Özellikle yemeklerden sonra doğrudan televizyon karşısına oturarak uzun süreli hareketsiz kalmak metabolizmanın çalışmasını etkilemektedir. Böylelikle kilo alımı hızlanmaktadır. Televizyonda film izlerken reklam aralarını iyi değerlendirmeli ve bu molalarda ev içerisinde yürüyüşler yapılması gerekmektedir. Uzun süreli hareketsiz kalan vücut sindirim problemleri ile karşılaşabilir.
 
Üst Alt