• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Televizyon Bebeklerin Zeka düzeyini artırıyor mu?

Okunuyor :
Televizyon Bebeklerin Zeka düzeyini artırıyor mu?

KİRMİZİELMA.05

Tecrübeli
Üye
TV BEBEKLERİN ZEKA DÜZEYİNİ ARTTIRIYOR MU?
İngiltere’de yapılan bir araştırma, 8 ila 26 aylık bebeklerin televizyon yardımıyla daha iyi öğrendiğini gösterdi.


Londra’daki Royal Free Hastanesi’nde gerçekleştirilen bir çalışmada, televizyonun, iki yaşına kadar olan bebeklerin bilgi gelişimini olumlu yönde etkilediği anlaşıldı. Ben Lloyd ve Kantini Brodie adlı iki pediatri uzmanının “Her anne-babanın kendi evlerinde gerçekleştirebileceği bir inceleme” olarak değerlendirdiği çalışması, British Medical Journal’da yayımlandı.


Lloyd ve Kantini, araştırmalarına, ekranın yaşamın ilk aylarından itibaren eğitimsel bir araç olarak katkısı bulunduğu fikrinden yola çıkarak başladı. Uzmanlar, televizyonun dilsel bozukluklara ve öğrenme güçlüğüne faydası olabileceğini düşünüyorlardı.


Çalışmaya, 8 ila 26 aylık toplam 797 bebeğin ebeveynleri katıldı. Yeni doğmuş bebeklerin yüzde 96’sının ekranda gördükleri köpek, kedi ve bebekleri tanıdığı, onları taklit ettikleri gözlendi. Down sendromlu bebeklerin yüzde 20’si, aynı imajları tanıyabildi.


Böylelikle, televizyonun aynı zamanda çocuğun zeka düzeyini belirleyici bir gösterge olma ihtimali de gündeme geldi. İki yaşına geldiği halde ekrandaki figürlere tepki vermeyen çocuklarda bir bozukluk olabileceğine işaret eden uzmanlar, 18-24 aylık olduğu halde konuşma zorluğu çekilmesinin anormallik belirtisi olmadığını da ekledi. Bebeklerin zihinsel durumlarını ölçme ve değerlendirmede etkin bir araç bulunmadığına dikkat çekilirken, televizyonun önemi vurgulandı.


Uzmanlar, görme bozukluğu olmadığı halde bu testte başarı sağlayamayan bebeklerde üç temel bozukluk olabileceğini açıklıyor. Bu durumun öğrenme zorluğu, dilsel bozukluk veya otizmden ileri gelebileceğini söyleyen pediatristler, ebeveynleri dikkatli olmaya çağırıyor.


Hekimce.com
 
Üst Alt