Teknoloji ve Bilişim Devlerinin İsimleri Nereden Geliyor?

Facebook
4 şubat 2004 tarihinde Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook ismini ABD üniversitelerinde öğrencilerin, öğretmenlerin ve çalışanların doldurduğu paper facebook formlarından alıyor. Tek sayfalık paper facebook formu okula kayıtlı kişinin temel bilgilerini içeriyor. Mark Zuckerberg Facebooku kurarken facebook papers dan esinlendi.

Google
Stanford Üniversitesinde okuyan iki arkadaş Larry Page ve Sergey Brin tarafından 4 eylül 1998 yılında kurulan ve bugün dünyanın 1 numaralı arama motoru olmayı başaran Google ismini matematikte 10^100 (10 üzeri 100) sayısı için kullanılan googol kelimesinden almıştır. Larry Page ve Sergey Brin googol sayısından esinlenerek arama motorlarına Google ismini verdiler.

Yahoo!
1 mart 1995 yılında Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulan Yahoo! ismi aslında bir kısaltma. Yet Another Hierarchical Officious Oracle Türkçe karşılığı ise Henüz başka bir tane hiyerarşik işgüzar kahin şeklinde. Anlamsız bir cümle gibi görünse de Yahoo! kelimesinin kulağa hoş gelmesinden dolayı bu ismi seçtiler, kelimenin sonuna ise telaffuzundaki heyecanı göstermesi için ünlem koydular.

Twitter
15 temmuz 2006 tarihinde kurulan mikro blog sitesi Twitter ismini İngilizce bir kelimeden aldı. Twitter İngilizcede cıvıltı anl***** geliyor. Twitter kuşu ise bu cıvıltıyı temsil ettiği için özellikle seçildi. Twitterda kuşların yerine kullanıcılar cıvıldıyor.

HP
1939 yılında Palo Altoda bir garajda kurulan HP şirketi garajda kurulan ilk teknoloji firması olma özelliğini de taşıyor. Hewlett Packardın kısaltması olan HP ismi kurucuları Bill Hewlett ve David Packardın soy isimlerinden geliyor.

IBM
1911 yılında ABDde kurulan IBMin açılımı International Business Machines Türkçe karşılığı ile uluslararası iş makineleri şeklindedir.

Oracle
Yazılım firması Oracle şirketinin kurucularından Larry Ellison Ampex firmasında çalışırken CIA tarafından finanse edilen Oracle isimli bir projede görev aldı. Ellison 1977 yılında kurucuları arasında olduğu şirkete Oracle ismini önerdi ve diğer iki kurucu ortağının da bu ismi beğenmesi ile Oracle markası doğdu. Oracle, eski Yunan ve Roma'da gaipten haber veren kahinlere verilen bir isimdi.

Dell
4 kasım 1984 yılında kurulan Dell ismini kurucusu Micheal Dellin soy isminden aldı.

Microsoft
Bill Gates ve Paul Allen tarafından 4 nisan 1975 tarihinde kurulan Microsoft ismini microcomputer (mikrobilgisayar) ve software (yazılım) kelimelerinden alıyor. İlk yıllarda Micro-Soft olarak kullandıkları ismi daha sonra aradaki tire işaretini kaldırarak Microsoft olarak kullandılar.

SAP
1972 yılında beş eski IBM çalışanı tarafından kurulan Alman yazılım şirketi SAP almanca Systemanalyse und Programmentwicklung kelimelerinin kısaltmasından oluşuyor. Türkçe karşılığı ise Sistem analizi ve program geliştirme.

Motorola
25 eylül 1928 tarihinde kurulan ABD merkezli telekomünikasyon şirketi ilk yıllarında otomobiller için radyo üretimi yapıyordu. Motor kelimesi ve o dönemin ünlü müzik pikapları The Viktrola markasından esinlenerek Motorola ismi bulundu ve 1930 yılında marka tescili yapıldı.

Apple
1976 yılında kurulan Applein ismini nasıl seçtiği konusunda birçok iddia bulunmaktadır. En çok kabul göreni ise kurucularından Steve Jobsın sıkı bir Beatles hayranı olduğu ve efsane müzik grubu Beatlesin plak şirketi Apple Corpsun isminden etkilenip şirketine Apple ismini verdiği iddiasıdır. Apple markası için Apple Inc. ve Apple Corps arasında yaklaşık 30 sene süren bir dava süreci yaşandı. Dava 2007 yılında Apple Inc. lehine sonuçlandı.

LG
1947 yılında Lak-Hui (ingilizce lucky olarak telaffuz ediliyor) ismiyle kurulan Koreli şirket 1958 yılında Koreli Goldstar şirketi ile birleşti. Her iki şirketin baş harfleri ile LG markası doğdu.

Nokia
Finlandiyalı Nokianın kökenleri 1865 yılına kadar uzanmaktadır. Nokianvirta nehri kıyısında yer alan Nokia kasabasında kurulan şirket ilk yıllarında kereste işi yapıyordu. 1898 yılında kurulan Finnish Rubber Works ve 1912 yılında kurulan Finnish Cable Works şirketleri 1967 yılında Nokia adı altında birleştiler. 1992 yılında ilk GSM telefon görüşmesini gerçekleştirerek telekomünikasyon alanında yıldızı parlayan Nokia, ismini şirketin 1865 yılında faaliyet gösterdiği Finlandiyadaki Nokianvirta nehri kıyısında yer alan Nokia kasabasından aldı.

Sony
1946 yılında Japonyada Totsuko ismi ile kurulan şirketin kurucularından Akito Morita Amerikalıların bu ismi söylemekte zorluk çektiğini görünce farklı bir isim arayışına girdi. Tokyo Teletech ismini kullanmaya karar verdi ancak ABDde Teletech isimli başka bir şirket olduğunu öğrenince yeni bir isim arayışına girişti. Latince sonic (sesle ilgili) ve sound (ses) kelimelerinin kökü olan sonus ve 1950li yıllarda ABDde erkek çocuklarını çağırmak için kullanılan sonny kelimelerinden oluşturulan Sony markası 1958 yılında resmi olarak kullanılmaya başlandı.

Nikon
1917 yılında en büyük üç optik cihaz üreticisinin bir araya gelerek kurdukları Nippon Kōgaku Kōgyō Kabushikigaisha (Japan Optical Industries Corporation) isimli şirket 1946 yılında Nippon Kōgaku (Japan Optical) ve Alman Carl Zeis şirketinin tescilli markası Ikon kelimesini birleştirerek Nikon markasını oluşturdular. Carl Zeis ile marka yüzünden sorunlar yaşanmasından dolayı Nikon ürettiği lenslere Nikkor adını verdi. Nikon ürettiğin fotoğraf makineleri ile dünya markası olmayı başardı.

Samsung
1938 yılında Lee Byung-chull tarafından kurulan Samsung ilk yıllarında kurutulmuş meyve, sebze ve balık ihracatı yapan bir şirketti. 1960lı yılların sonunda elektronik sektöründe de faaliyet göstermeye başlayan Samsung bugün dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olmayı başardı. Samsung Korece üç yıldız anl***** geliyor.

Intel
Robert Noyce ve Gordon E. Moore 1968 yılında kurdukları şirketlerine kendi soy isimlerinden oluşan Moore Noyce ismini vermeyi düşündüler ancak telaffuzda more noise (daha çok gürültü) olarak anlaşılabileceğini ve bunun bir teknoloji şirketi için olumsuz bir algı yaratacağını düşünerek bu isimden vazgeçtiler. Şirketlerine kendi soy isimlerinin baş harflerinden oluşan NM Electronics adını verdiler ve bu ismi yaklaşık bir yıl kadar kullandılar. NM Electronics yerine Integrated Electronics ve kısaltması olarak "Intel" kullanmaya karar verdiler. O yıllarda Intel bir otel zincirine ait tescilli marka idi ve sonraki yıllarda markanın haklarını satın alan Integrated Electronics dünyanın en büyük işlemci markası olacak Inteli kendi adına tescil ettirdi.

Canon
1937 yılında Kwanon ismiyle kurulan şirket 1947 yılından itibaren ismini Canon olarak değiştirdi. Budizmde merhamet tanrıçası olarak kabul edilen Guanyin Japonyada Kannon olarak bilinmektedir. Canonun ismi de bu Kannondan gelmektedir.

Beko
İsrailli yatırımcı Bejerano ile Koç Grubu bir salça ve konserve fabrikası yatırımı için 1954 yılında kurdukları şirkete soy isimlerinin ilk iki harflerinden oluşan Beko (Bejerano-Koç) ismi verdiler. Bu ortak yatırım gerçekleşmedi ve Beko şirketi kurulmasına rağmen faaliyete geçemedi. O yıllarda, General Elektrik ampullerinin satış ve bayiliğini alan Koç Grubu salça ve konserve şirketinin adını Beko Ticaret A.Ş. olarak değiştirdi. Beko ismi daha sonraki yıllarda beyaz eşya markası olarak kullanılmaya başlandı.

Toshiba
1939 yılında Japon Shibaura Seisakusho ve Tokyo Denki şirketleri birleşerek Tokyo Shibaura Denki (Tokyo Shibaura Electric) şirketini kurdular. 1978 yılında ise şirketin isminde kısaltmaya gidildi ve Toshiba Corporation olarak şirketin ismi yenilendi.

HTC
1997 yılında Tayvanda kurulan HTC High Tech Computer Corporation Türkçe karşılığı ile yüksek teknoloji bilgisayar şirketi kısaltması ile oluşturuldu.

Siemens
1847 yılında Werner von Siemens tarafından Berlinde kurulan şirket ismini kurucusunun soyadından aldı. İlk yıllarında telgraf makineleri üreten Siemens günümüzde birçok alanda faaliyet gösteren bir teknoloji markası olmayı başardı.

Cisco
Len Bosack ve Sandy Lerner Stanford Üniversitesinde bilgi sistemleri servisinde çalışan evli bir çift iken üniversiteden ayrılıp 1984 yılında Ciscoyu kurdular. Cisco şirketi ismini kurulduğu şehir olan San Franciscodan alıyor. Cisco logosu da San Francisco'daki Golden Gate köprüsünden esinlenilerek tasarlandı.

JVC
1927 yılında Yokohama'da kurulan JVC'nin açılımı Japanese Victory Company (Japon Zafer Şirketi). JVC'nin kökleri Victor Talking Machine Company'e uzanıyor. İlk yıllar fonograf üretimi yapan şirket, daha sonra VHS video kaydedici ve TV pazarına girdi.

Sharp
1912 yılında Tokuji Hayakawa tarafından Japonya'da kurulan Sharp, faaliyetlerine elektronik dışındaki alanlarda başladı. 1915 yılında ürettikleri 'Ever-Sharp' (daima sivri) isimli kurşun kalem markanın isimine de esin kaynağı oldu. 1925 yılında tüketici elektroniği pazarına giren Sharp, 1964 yılında ilk transistörlü hesap makinesini üretti. Sharp markası bugün dünyanın önde gelen elektronik markalarından birisi olan kabul ediliyor.
yamabilgi.blogcu.com
 
Üst Alt