Tekel İşçileri seslerini duyurmaya çalışıyorlar

Türk-iş te ne oluyor

Tekel işçilerinin sendika başkanı Mustafa Türkel, Türk İş Genel Sekreterliği görevinden ayrıldı.
İstifanın gerekçesi henüz net değil. Türkel telefonlara çıkmıyor, yeri de bilinmiyor.
****
İlk bilgilere göre Türkel’in istifa sebebi Türk İş yönetimi içinde baş gösteren anlaşmazlık.
Anlaşmazlık Tekel direnişine devam edilip edilmeyeceği sorusunda düğümleniyor. Türk İş yönetiminde “Başbakan çok kızıyor. Daha fazla direnemeyiz” görüşünün ağırlık kazandığından söz ediliyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tekel işçilerinin çadırlarını ay sonuna kadar kaldırmalarını aksi halde zor kullanacaklarını ilan etmişti.
Odatv.com
 
Hükümet'in 4/C'yi kabul etmeleri için TEKEL işçileri için verdiği süre 2 Mart'ta sona eriyor.

TEKGIDA-İŞ yönetiminin, 4/C'de süre uzatımıyla ilgili açtığı davanın yarın olumlu sonuçlanması durumunda, işçiler için yeni bir süreç başlayacak. Danıştay kararından sonra Türk-İş Genel Sekreterliği'nden istifa eden Mustafa Türkel, istifa gerekçesini açıklayarak, TEKEL işçilerinin bundan sonraki eylem planıyla ilgili bilgi verecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın işçilere, eylemin bitirilmesi için verdiği sürenin bugün dolmasına rağmen, dün Ankara Valisi Kemal Önal, müdahale olmayacağı sinyali verdi. Ancak, işçilerin bir kısmının memleketlerine dönüş hazırlığı yapması da dikkat çekti.

İşçilerin Danıştay'dan gelecek olumlu haber üzerine çadırlarını törenle kaldıracağı belirtildi. TEKGIDA-İŞ Genel Başkanı Mustafa Türkel de "Çadırlarda komün hayat başladı. Artık çadırlardan çıkma vakti geldi" diyerek, çadır hayatına sonuna gelindiğinin sinyalini vermişti.
 
Danıştay 4-Ckararını açıkladı

Danıştay 12. Dairesi, 4 Şubat 2010 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı'nın, TEKEL işçilerinin de aralarında bulunduğu geçici personelin 4/c'ye geçiş için 30 günlük süre içinde ilgili kurumlara başvurmasını öngören hükmünün yürütmesini durdurdu.

TEK GIDA-İŞ Sendikası, Bakanlar Kurulu'nun, ''Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki Geçici Mahiyetteki İşleri Yürütmek Üzere Geçici Personel İstihdamı ve Bu Personele Ödenecek Ücretler Hakkında Karar''ın 2. maddesi (1/a) bendinde yer alan ''30 günlük süre içinde'' ibaresi, bunun dayanağı Bakanlar Kurulu Kararının 1. maddesinin 1. fıkrasında yer alan ''30 gün içerisinde'' ibaresinin iptali ile davacı sendika üyeleri açısından, 31 Ocak 2010 itibariyle iş akitleri kamu tarafından feshedilmiş ve 30 günlük sürenin 2 Mart 2010'da doluyor olması da gözetilerek, öncelikle idarenin savunması alınıncaya kadar yürütmenin durdurulmasına karar verilmesi istemiyle Danıştay'da dava açmıştı.

Davayla ilgili ilk incelemesini yapan Danıştay 12. Dairesi, geçici personelin 4/c'ye geçiş için 30 günlük süre içinde ilgili kurumlara başvurmasını öngören hükmünün yürütmesini durdurdu.

31 Ocak 2010 itibariyle iş akitleri kamu tarafından feshedilen TEKEL işçilerine 4/c'ye geçiş için tanınan 30 günlük süre yarın doluyordu.

Daire kararının gerekçesinde, temel hak ve çalışma hayatına ilişkin bir konuda Bakanlar Kurulu'nun başka bir kararına atıfla süre zorunluluğunun getirilmesinin hukuka aykırı olduğu kaydedildi.
 
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 4-C konusunda Danıştay'ın verdiği karara ilişkin olarak, ''TEKEL işçilerinin mücadelesi bir hukuksuzluğu durdurdu. Şimdi sıra mücadeleyi genişletip büyütmekte'' görüşünü savundu.

Çelebi, yaptığı yazılı açıklamada, ''TEKEL işçisinin verdiği mücadelenin başta 4-C olmak üzere güvencesiz tüm çalışma biçimlerinin açığa çıkmasını ve bu sorunun Türkiye gündemine oturmasını sağladığını belirterek, hukuksal alanda da yürütülen mücadelenin bugün, mağdur edilen işçilerin lehinde sonuçlandığını'' kaydetti.

Süleyman Çelebi, Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararının, ''sadece TEKEL işçilerinin hukuksal plandaki haklılıklarını onaylama kararı değil, aynı zamanda TEKEL işçilerinin, 4-C mağduru önceki 17 bin işçinin, İl Özel İdareleri, şeker, PTT, enerji gibi iş kollarında mağdur duruma düşecek 126 bin işçinin de geleceğini etkileyen'' bir karar olduğunu savundu.

Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararının özelleştirmelere ve sonuçlarına karşı verilen mücadelede önemli bir aşama olduğuna işaret eden Çelebi, mücadelenin genişleyerek sürdürülmesi ve mağdur olan ya da olacaklar için yeni bir fırsat doğduğunu belirterek, ''TEKEL işçilerinin mücadelesi bir hukuksuzluğu durdurdu. Şimdi sıra mücadeleyi genişletip büyütmekte'' ifadelerini kullandı.

Çelebi, açıklamasında şunları kaydetti:

''4 Konfederasyon başkanının, başta 4-C olmak üzere güvencesiz, kuralsız, esnek tüm istihdam uygulamalarından vazgeçilmesi, iş güvencesinin sağlanması, 'kiralık işçilik' düzenlemesinin gündemden çıkarılması, çalışma hayatını düzenleyen yasaların ILO ve AB normlarına uyarlanması, çalışanların örgütlenmesi önündeki engellerin kaldırılması, kamu çalışanlarına grevli, toplu iş sözleşmeli sendika hakkının güvence altına alınması için 26 Mayıs 2010 tarihi için aldığı 'genel eylem' kararı şimdi daha da önem kazanmıştır.

Artık, bir kez daha emek güçlerine düşen görev, TEKEL işçilerinin haklı mücadelesini ve özelleştirmeler sonucunda 4-C'nin güvencesiz çalışma hayatına hapsolacak on binlerce çalışanın geleceği için verilen mücadeleyi daha da genişletilerek yükseltmektir. DİSK buna hazırdır. TEKEL işçilerini, bu zorlu mücadelelerinde kazandıkları önemli bir aşama için bir kez daha kutluyoruz.''
gercekgundem
 
Tekel çadırları sökülüyor

Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, TEKEL işçilerinin eylemi sürdürdükleri çadırları kaldıracaklarını bildirdi.

Türk-İş Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, TEKEL işçilerinin eyleminin bundan sonraki seyrine ilişkin açıklamalarda bulundu.

''Bu mücadele burada bitmedi'' diyen Türkel, saat 13.00 itibariyle çadırları kaldıracaklarını, saat 15.00'te de başından beri kendilerine destek olan civardaki esnafı ziyaret edeceklerini söyledi.

Eyleme, 15-20 gün mola vereceklerini belirten Türkel, 1 Nisan'da bin işçinin Ankara'ya gelip bir gece kalacaklarını bildirdi.

Türkel, ertesi gün düzenleyecekleri basın toplantısıyla belirledikleri eylem takvimini kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti.

Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, ''Biz bu süreçte kardeşçe, kol kola bir mücadele verdik. Türkiye emeğin gücünü, sihrini gördü'' dedi.

Türkel, TÜRK-İŞ Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Tekel işçilerinin eylemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Eyleme başından bu yana destek verenlere teşekkür eden Türkel, Türkiye'de özelleştirmelerin ''yağmaya, talana, vurguna dönüştüğünü'' öne sürerek, hükümetlerin bunda sorumluluğu bulunduğunu savundu.

Özelleştirmelerin hırsızlığın, insanları yoksullaştırmanın ve sömürünün başka bir boyutu olduğunu dile getiren Türkel, bazı kesimlerin bu gerçeği TEKEL işçilerinin eylemi dolayısıyla fark ettiğini söyledi.

''4/c dayatmasının'' Tekel işçilerinden intikam aracına dönüştürüldüğünü ileri süren Türkel, ''Bizi sokaktaki işsizlerle terbiye etmeye çalıştılar. Bize 'Kırk katır mı kırk satır mı?' dediler. Biz ise kararlılıkla devam ettik. Ankara'ya gelirken dönüş biletlerimizi almadık'' dedi.

Demokratik sınırlar içerisinde hakları için mücadele ettiklerini, kendilerine müdahale edildiğinde ise TÜRK-İŞ Genel Merkezi önüne geldiklerini anlatan Türkel, ''TÜRK-İŞ Genel Merkezi kimsenin, hiçbir yöneticinin değildir. Burası işsizlerin evi, kıblesi, dergahıdır. Her başı sıkışan buraya gelir'' diye konuştu.
 
13.04.2003
Maliye Bakanı Unakıtan:
Bakın görün Tekel'i babalar gibi satarım...


Ve sattıda sonuç; Türkiye’nin başına babalar gibi sorunlar yumağı sardı.

Kaça sattı?
Alan bir yıl dolmadan 2,5 kat karla, kime sattı?

Tütün üreten çiftçi için ne yapıldı?

İşçiler için ne yapıldı? 4-C mağduriyeti üretip onları kara kışta eylem yapmaya ve polis dayağına kim mahkum etti?

Başbakan “boş depo bekleyenlere, yetim hakkı yedirmem” diyor.

Tekeli boş depolara kim mahkum etti acaba?

ve henüz bitmedi, şeker fabrikaları, tariş, TMO vs. vs. arkada onlarda aynı duruma düşürülecek...
 
Üst Alt