• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Tekel İşçileri seslerini duyurmaya çalışıyorlar

  • Konbuyu başlatan simqe
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 45
  • Görüntüleme 5K

Okunuyor :
Tekel İşçileri seslerini duyurmaya çalışıyorlar

simqe

Kıdemli
Üye
40 bin işçi daha eyleme çıkacak

Bunu aslında biz değil Hükümet söyledi. Ama kimse görmedi.

Hükümet adına pazarlıkları yürüten Devlet Bakanı Hayati Yazıcı dün akşam özetle şöyle konuştu:

“Halen 4/C statüsünde çalışan 17 bin 500 işçi bulunuyor. 10 bin civarında TEKEL işçisi ayrıca özelleştirmesi yapılan ŞEKER fabrikalarından gelecek işçilerle bu sene bu şekilde 4/C ile istihdam edilmesi gereken 15 bin işçi daha var. Yazıcı, geleceğe yönelik özelleştirmelerle 25 bin kişilik bir grup bu sayılara ilave olacak. Tüm bunları birlikte değerlendirdiğimizde imkanlarımız ölçüsünde çok iyi bir pozisyon sağladığımız inancındayım.”

****

Hükümet geleceğin hesabını yapıyor.

Tekel işçileri karda kışta sokakları işgal etti. Ama yeni özelleştirmeler kapıda bekliyor. Yakın gelecekte Tekel işçilerine 5 bini Şeker işçisi olmak üzere 30 bin işçi daha eklenecek.

Halen 657 sayılı memur yasasının 4 – c maddesi çerçevesinde geçici olarak istihdam edilen işçi sayısı 17 bin 500.

İlk tecrübeyi Sümerbank işçileri yaşadı. Pek çoğu kalifiye makine işçisi olan bu insanlar memleketlerinden uzak illerde hademe, temizlikçi, odacı olarak çalışıyor. Kimi devlet hastanelerinde, kimi de okullarda görev yapıyor. Yıllar önce maaşlarının en az yarısını, kadrolarını, 12 ay çalışma hakkını, sendika üyeliklerini, toplu sözleşme haklarını kaybettiler.

Kölelik şartlarına kararlı biçimde hayır diyen ilk işçi grubu Tekelciler oldu. Devamının da geleceği anlaşılıyor.

Maliye Bakanlığı işte bunun hesabını yapıyor.

Odatv.com
 

simqe

Kıdemli
Üye
Tekel'e destek alanlara indi

ANKARA

Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, ''Hiçbir işçiye baskı yapmadık, yapmayacağız. Onlar direndikçe biz onların önünde ölümüne mücadele edeceğiz'' dedi.

İşçi ve memur konfederasyonlarının çağrısıyla çalışmama hakkını kullanan işçi ve memurlar, Kızılay Ziya Gökalp Caddesinde miting düzenledi. Gruba 52 gündür TÜRK-İŞ Genel Merkezi önünde eylem yapan TEKEL işçileri de katıldı. Alanda toplanan gruptakiler TEKEL işçilerini alkışlarla karşıladı.

Mitingde konuşan Tekgıda-İş Genel Başkanı Türkel, TEKEL işçilerinin hukuku ellerinden almak isteyenlere karşı 52 gündür yiğitçe mücadele ettiğini söyledi. ''Türkiye'nin uzun zamandır adeta korku tüneline sokulmak istendiğini'' öne süren Türkel, ''AKP tek parti gücünü sendikaların üzerine gitmek, çalışanları köleye dönüştürmek için kullanıyor'' diye konuştu. Hükümet üyelerinin TEKEL işçilerinin durumu konusunda bilgi kirliliği yarattıklarını iddia eden Türkel, şöyle konuştu:

http://www.gercekgundem.com/galeriler/haber/293/yuzbinler-destek-icin-alanlara-indi

''Eylemimizi yasadışı ilan edenlere sesleniyorum: Anayasa'nın 90. maddesini bir kez daha okuyun. Çünkü onu siz çıkardınız. Uluslararası sözleşmeleri bir kez daha okuyun. Bize '30 gün sonra gereğini yaparız' diyorlar. Yapmayın. Bu ülke muz cumhuriyeti değil. Anayasayla yönetilen sosyal hukuk devleti. Bu ülkede demokrasi mücadelesi verecek binler, yüz binler var. '4-C'ye müracaat edenlerin sayısı 400 oldu' diyorlar. 'İşçilere baskı yapıyorsunuz' diyorlar. Hiçbir işçiye baskı yapmadık, yapmayacağız. Onlar direndikçe biz onların önünde ölümüne mücadele edeceğiz. Biz kazanılmış haklarımızı korumak, insanca yaşamak ve sahipsiz kalmamak için özlük haklarımızla diğer kamu kurumlarına nakil istiyoruz. Bu mücadele demokrasi, hak, hukuk mücadelesi.''KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Yusuf Şenol, özelleştirmeye, 4-C'ye karşı bütün emekçilerin dayanışma içinde mücadele ettiğini söyledi. KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek de TEKEL çalışanlarının yaptıkları direnişle tüm emekçilere moral kaynağı olduğunu kaydetti. Şimşek, ''Bunu artık kabul edin, direniş sonuna kadar sürecek. Copla, suyla bu ülkenin hiçbir sorunu çözülemez'' dedi.

DİSK Genel-İş adına konuşan Remzi Çalışkan, ''AK Parti'nin işçilere meydan okuyarak kendi ipini çektiğini'' ileri sürdü. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TEKEL işçisinin 52 gündür bir direniş destanı yazdığını söyledi. Türk Tabipleri Birliği'nden (TBB) Feride Aksu da buradaki mücadelenin sadece TEKEL işçilerinin değil, bütün emekçilerin mücadelesi olduğunu söyledi.

Eyleme katılan TEKEL işçilerinden birinin çocuğu ise, ''Annemin, babamın neler çektiğini ben biliyorum. Sayın Başbakan çocuklarını ABD'de okuturken, ben devlet üniversitesine bile gidemeyeceğim'' dedi.

Konuşmaların ardından sanatçı Onur Akın konser verdi.

Bu arada mitinge katılanlardan ikisi rahatsızlanarak ambulansla hastaneye kaldırıldı. Eyleme bazı milletvekilleri de destek verdi.

İSTANBUL

İstanbul'da 6 konfederasyonun çağrısı ile SES ve Dev Sağlık İş üyeleri, Okmeydanı, Zeynep Kamil, Taksim İlkyardım Hastaneleri ve Çapa Tıp Fakültesi önünde kitlesel basın açıklaması yaptı. Bir günlük iş bırakma eyleminde SES’e bağlı kamu çalışanları saat 08.00’dan itibaren, iş başı yapmadı. SES üyelerinin bulundukları Okmeydanı, Zeynep Kamil, Taksim İlkyardım Hastaneleri ve Çapa Tıp Fakültesi önünde yaptıkları açıklamalarda 'genel grev genel direniş' sloganları yükseldi. Taksim İlkyardım Hastanesi ve Okmeydanı Egitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen SES üyeleri "Esnek çalışmaya hayır" pankartı açarken, “4/C'li Başbakan istiyoruz" sloganları atıldı.

Sağlık çalışanları ise hastaneye gelen hastalara yardımcı olarak, eylemin amacını anlatmaya çalştı.
Öte yandan Anadolu Yakası'nda iş bırakan DİSK ve KESK'e bağlı sendikalara üye kamu çalışanları, işçiler, sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri ve siyasi parti üyeleri, Kartal Meydanı, Kadıköy Belediyesi Haydarpaşa Merkez bina önü, Kadıköy Söğütlüçeşme Metrobüs durağı ve Ümraniye Vergi Dairesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Buradaki açıklamada, “Karanlığa karşı inanç ve aşkla umutla direnen işçi sınıfına selam olsun” pankartı açıldı. Kamu çalışanları eylem sırasında, “Yaşasın sınıf dayanışması", “Kurtuluş yok tek başına ya he beraber ya hiç birimiz”, “Zafer direnen ememçinin olacak” sloganları attı.

-KADIKÖY BELEDİYESİ'NDE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI-

KESK’e bağlı kamu çalışanları Kadıköy Belediyesi önünde de bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında konuşan KESK üyesi Şahan İlseven, TEKEL'in haklı direnişinin tüm emekçilerin davası olduğunu söyledi. 4/C'de hükümetin ısrarı halinde ülkeyi yangın yerine çevirecekleri uyarısında bulunan İlseven, “Bu dava yanlız TEKEL işçisinin davası değil hepimizindir" dedi. Basın açıklamasından ardından kamu çalışanları Kadıköy İskele Meydanı'nda bir araya gelerek, buradan vapurla Eminönü İskelesi'ne geçti. Buradan kamu çalışanları, büyük mitingin yapılacağı Saraçhane Parkı'na kadar yürüdü.

SARAÇHANE'DE MİTİNG

İşçi ve memur konfederasyonları tarafından TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla gerçekleştirilen, ''Çalışmama hakkını kullanma'' eylemine katılan çalışanlar, Eminönü, Edirnekapı ve Aksaray'dan yürüyerek Saraçhane Meydanı'nda toplandı.

Burada konfederasyonlar adına ortak açıklamayı okuyan Büyükkucak, TEKEL işçisinin yaklaşık 2 aydan beri demokratik direnme hakkını kullandığını, düzensiz, örgütsüz, belirsiz ve düşük ücretli bir çalışma statüsü olan 4-C'ye karşı çıktığını söyledi.

Hükümetin, TEKEL işçilerine sendikasız, güvencesiz, esnek çalıştırmayı kabul ettirmeye çalıştığını öne süren Büyükkucak, ''TEKEL işçisi canını dişine takmış, her türlü zorluğa göğüs gere gere haykırıyor. İnsanca çalışma ve yaşama koşulları talep ediyoruz. Başbakan ise işçilerin sesine kulak vermek yerine onları tehdit ediyor. Ezberlenmiş, basma kalıp cümlelerle işçinin hak arama mücadelesine kara çalmaya çalışıyor'' dedi.

Büyükkucak, Hükümetin sosyal politikalarını da eleştirerek, şöyle devam etti:

''TEKEL işçisi lütuf beklemiyor, merhamet dilenmiyor, sadaka istemiyor, hakkı olmayan bir şey talep etmiyor. TEKEL işçisi hakkını tüyü bitmemiş yetimler için de istiyor. TEKEL işçisi, 'kölelik düzeni olan 4-C'nin içine girmeyeceğim, kimseyi de bu cendereye sokmayın' diyor. TEKEL işçisi, güvenceli, kadrolu ve örgütlü çalışmak, evine insan onuruna yakışır bir biçimde ekmek götürmek derdinde. Sosyal sorumluluk taşıyan her siyasal iktidara düşen işçileri tehdit etmek değil, bu taleplere kulak vermektir. Başbakanı, başta TEKEL işçilerinin talepleri olmak üzere işçilerin, emek örgütlerinin taleplerine kulak vermeye çağırıyoruz.''

-''SÖZÜN BİTTİĞİ YERE GELİNDİ''-

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de sözün bittiği yere gelindiğini ve emeğe yönelik yapılan saldırıların mağdurları olarak hep beraber mücadele ettiklerini belirterek, bu mücadelenin yalnız TEKEL işçilerinin değil, tüm emekçilerin ve emekten yana olanların mücadelesi olduğunu kaydetti.

Çelebi, 4-C ne kadar revize edilirse edilsin kabul edilemez olduğunu ifade ederek, ''TEKEL işçilerinin talep ettiği norm kadro kabul edilmedikçe, 4-C'yi kabul etmeyeceğiz'' diye konuştu.

4-C'yi ''C-4 olarak iade ettiklerini'' de söyleyen Çelebi, işçi sınıfının 4-C'yi kabul etmeyeceğini ve bugün de uyarı görevlerini yapmaya çalıştıklarını kaydetti. Çelebi, İktidarı ve Başbakanı, başta TEKEL işçileri olmak üzere sendikal hak ve özgürlüklerin önündeki sorunları çözmeye davet ettiklerini dile getirdi.

Konfederasyonlar olarak yarın bir toplantı gerçekleştireceklerini, bugünkü eyleme katılacağını açıklayıp geri çekilenleri teşhir edeceklerini ifade eden DİSK Genel Başkanı Çelebi, bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini bildirdi.

KESK Genel Başkanı Sami Evren de Türkiye'nin dört bir yanında binlerce emekçinin TEKEL işçisiyle dayanışma için alanlara çıktığını hatırlatarak, ''TEKEL işçisi sadece kendisi için direnmiyor, binlerce iş güvencesiz çalışan için de direniyor'' dedi.

Bu direnişin kutsal olduğunu ve başarıya ulaşması gerektiğini ifade eden Evren, emekçilerin devletin kasasını soymadıklarını, dolaylı vergileriyle bütçeyi oluşturduklarını dile söyledi.

Evren, bugün başlayan eylemi bir başlangıç kabul ettiklerini ve TEKEL işçisini asla yalnız bırakmayacaklarını kaydetti.

-EYLEMDEN NOTLAR-

Eyleme, TÜRK-İŞ, DİSK, HAK-İŞ, KESK ve TÜRKİYE KAMU-SEN'e üye sendikaların temsilcileri ve üyelerinin yanı sıra, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Diş Hekimleri Odası, Eczacılar Odası, aralarında CHP, DSP, ÖDP, İP, BDP, EMEP, TKP'nin de yer aldığı bazı siyasi partiler, Türkiye Yazarlar Sendikası, Halk Evleri ile bazı sanatçılar ve öğrenciler de destek verdi.

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, TTB Genel Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Türkiye Kamu-Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan, sanatçılar Tarık Akan, Rutkay Aziz ile İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in eşi Şule Perinçek de eyleme katıldı.

Eyleme destek veren Çarşı Grubu'nun, ''Gaz vermiyoruz, gaz almıyoruz, TEKEL işçilerini destekliyoruz'' yazılı dövizleri dikkat çekti.

Eylem süresince sık sık ''Direne direne kazanacağız'', ''Durmak yok eyleme devam'' gibi TEKEL işçilerine destek ve Hükümet aleyhine sloganlar atıldı.

Bu arada Eminönü'nden Saraçhane'ye yürüyen grup, Unkapanı'ndaki TEKEL binası önünde kısa bir süre oturma eylemi yaparak çeşitli sloganlar attı. Bu sırada karşı yöndeki trafiği aksattığı gerekçesiyle eylemcilerle polis arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Eylem, konuşmaların tamamlanmasının ardından grupların dağılmasıyla sona erdi.

İZMİR

İzmir'de, Konfederasyonlara üye sendikalılar, önce Basmane Meydanı'nda toplandılar. Buradan Konak Meydanı'na kadar kortej halinde yürüyen grup, yürüyüş sırasında, çeşitli sloganlar attı. Gruba, yoldaki vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.

Konak Meydanı'nda basın açıklaması yapan Türk-iş 3. Bölge Temsilcisi Mustafa Kundakçı, Hükümetin, 4/B, 4/C, sözleşmeli personel gibi insanları bölüp parçalamak isteyen bir istihdam modeli getirmek istediğini ileri sürerek, işçi-memur ayrımına son verilmesi gerektiğini söyledi.

Kundakçı, Tekel işçisinin direnişinin 52. günü doldurduğunu hatırlatarak, bu direnişin kendilerine pek çok şey öğrettiğini dile getirdi.

Basın açıklaması sırasında, yanlış bir anlamadan dolayı meydana gelen karmaşada, İZSU binasının kapı camı kırıldı.
gerçekgundem
 

simqe

Kıdemli
Üye
2. TEKEL işçi grubu bugünden itibaren süresiz açlık grevine başladı.
05 Şubat 2010 / 16:12


53 gündür eylem yapan Tekel işçileri TÜRK-İŞ genel merkezi önünde toplanarak çeşitli sloganlar attı.

Süresiz açlık grevi yapacak yaklaşık 170 işçi, üç günlük açlık grevini sonlandıran işçilerin ayrıldığı TÜRK-İŞ Genel Merkezi'ndeki salonun temizlenmesinin ardından, bu salona alındı.

Salona giren işçiler, "Ölmek var, dönmek yok", "Biz haklıyız, biz kazanacağız", "Her yer Tekel, her yer direniş" şeklinde sloganlar attılar.

haber3
 

uzak yollar

Tecrübeli
Üye
]Salona giren işçiler, "Ölmek var, dönmek yok", "Biz haklıyız, biz kazanacağız", "Her yer Tekel, her yer direniş" şeklinde sloganlar attılar.[/COLOR]
Bugün asgari ücrete tabi çalışmaya razı birçok insanvarken,anlamsız ideolojik bir direniş...
CHP nin destelediği hangi eylem varki art niyet olmasın kanaatindeyim.
Ha bide sendikalar neden bağırıyor anlatayım....
Sendikaların aslında tekel işçilerinin direnişini çokta önemsemediği asıl dertlerinin yıllık aidatlarının eksileceği korkusu.Çünkü C-4e geçen işçilerden sendikanın yıllık 5 milyon kaybı varmış hesaplara göre.Yoksa sendika başkanı için tekel işçi çokta önemli değil yaniii.
Herbirinin aldığı maaşı söyleseler millete,kendilerine karşı nefret uyanır halkta.
Birilerini kullanarak bu maaşaları alıyorlar,yoksa neden kendilerinden fedakarlık yapmıyor sayın başkanlar bi desinlerde bizde bilelim.
 

tntcool

Kıdemli
Üye
Bugün asgari ücrete tabi çalışmaya razı birçok insanvarken,anlamsız ideolojik bir direniş...
CHP nin destelediği hangi eylem varki art niyet olmasın kanaatindeyim.
Ha bide sendikalar neden bağırıyor anlatayım....
Sendikaların aslında tekel işçilerinin direnişini çokta önemsemediği asıl dertlerinin yıllık aidatlarının eksileceği korkusu.Çünkü C-4e geçen işçilerden sendikanın yıllık 5 milyon kaybı varmış hesaplara göre.Yoksa sendika başkanı için tekel işçi çokta önemli değil yaniii.
Herbirinin aldığı maaşı söyleseler millete,kendilerine karşı nefret uyanır halkta.
Birilerini kullanarak bu maaşaları alıyorlar,yoksa neden kendilerinden fedakarlık yapmıyor sayın başkanlar bi desinlerde bizde bilelim.
herkesi işe alalım hepsine asgari ücret verelim, böylece sefalette adalet sağlayalım,
baştakiler hamuduylan götürürse götürsün canım bize ne...
 

kızılsevdam

Amatör
Üye
Bugün asgari ücrete tabi çalışmaya razı birçok insanvarken,anlamsız ideolojik bir direniş...
CHP nin destelediği hangi eylem varki art niyet olmasın kanaatindeyim.
Ha bide sendikalar neden bağırıyor anlatayım....
Sendikaların aslında tekel işçilerinin direnişini çokta önemsemediği asıl dertlerinin yıllık aidatlarının eksileceği korkusu.Çünkü C-4e geçen işçilerden sendikanın yıllık 5 milyon kaybı varmış hesaplara göre.Yoksa sendika başkanı için tekel işçi çokta önemli değil yaniii.
Herbirinin aldığı maaşı söyleseler millete,kendilerine karşı nefret uyanır halkta.
Birilerini kullanarak bu maaşaları alıyorlar,yoksa neden kendilerinden fedakarlık yapmıyor sayın başkanlar bi desinlerde bizde bilelim.
Tekel işçilerinin kazanılmış bir hakkı var. Düşünün maaşınız yarı yarıya iniyor bunu kim kbul eder. bu haksızlık değilmiir. Akp hükümeti tekeli 290 milyona yandaşına satıyor yandaşı 2 ay sonra tekeli 950 milyona baskasına satıyor.ve birileri zengin oluyor. Bu ses cıkarılmıyor. Ne iş yaptığınızı bilmiyorum ama kendinizi onların yerine koyun empati kurun. bu insanlar haklarını arıyorlar. Ne demiş HZ ALİ: HAKSIZLIKLAR KARŞISINDAHAKKINI ARAMAYAN SADECE HAKKINI DEĞİL AYNI ZAMANDA ŞEREFİNİ DE KAYBEDER. Burada siz sahibi amerikada CIA ajnalrı tarafından korunan zaman gazetesi ağzıyla konuşuyorsunuz. Ama unutmayın devran döner sıra sizede gelir ve bu noktada nazi döneminden yahudi bir din adamının sözlerini size hatırlatmak isterim naziler işçileri almaya geldi sesimizi çıkarmadık, daha sonra memurları alamaya geldi sesimizi çıkarmadık, sonra bizi alamaya geldiler bizim için sesini çıkaracak kimse yoktu.

Sonuç olarak hırsız hükümete karşı TEKEL İŞçİLeRİNİn sahip oldukları hakklarını ve şereflerini korumak için yapmış olduğu onurlu direnişini destekliyorum..
 

uzak yollar

Tecrübeli
Üye
Sonuç olarak hırsız hükümete karşı TEKEL İŞçİLeRİNİn sahip oldukları hakklarını ve şereflerini korumak için yapmış olduğu onurlu direnişini destekliyorum..
Bu ülkede bazı şeyler değişmeli,öyle yada böyle.Kim kim tarafından korunuyor bilmem,hak aramaktan bahsedenler biraz daha objektif olmaları gerekmezmi.
Tekel işçilerinin haklarını boğazları yırtılıncaya kadar savunanlar,ünüversitede baş örtüsü için mücadele edenler içinde yırtınmalı değilmi sizce..???
Ama onlar için bu mümkün değil.Çünkü savunmak ve hak aramak bile yanlı oluyor düşüncelerde.Afaki savunma yapmanın bir anlamı yok,yüksek maaş alarak hayatı idame ettirmek çok daha rahattır ama,birde başka türlü düşünmek gerrekmiyormu...Yani asgari ücretle geçinmek zorunda kalanlar yokmu bu ülkede? Tabiki asgari ücretle bir insanı geçinmeye zorlamakta zulümlerin en büyüğü,ama asgari ücretin yükselmesinide istemeyen sermaya sahipleri değilmi ülkemizde.
Kapitalist sistemlerin doğasında bu yokmu,birilerini sömürerek büyüme..?
 

simqe

Kıdemli
Üye
TEKEL işçileri yargıya gidiyor

Türk İş Başkanı Mustafa Kumlu ve diğer sendikalardan oluşan konfederasyon Tekel işçileri ile ilgili açıklama yaptı. Hükümete 'inatlaşmayı bırak' mesajı veren Kumlu 4C'yi Danıştaya götüreceklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından eyleme devam kararı veren Kumlu konfederasyon başkanlarıyla devam kararını açıkladı. Türk İş 4C hakkında Danıştay'a dava açıyor. 3 Kukuşluk hesap ile Tekel işçilerinin mücadelesi kırılmak istenmektedir diyen Kumlu sayıalrında herhangi bir azalma olmadığını söyledi.
 

simqe

Kıdemli
Üye
Kaybeden Hükümet Olacak

Tekel işçileriyle dayanışma amacıyla ''Tekel İşçileri Dayanışma Günü'' adı altında ortak eylem yapan konfederasyonların genel başkanları işçilerin taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Konfederasyon genel başkanları Türk-İş Genel Merkezi önünde işçileri selamladı. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu burada yaptığı konuşmada, eyleme katılanların ''ben değil biz olabilmenin kitabını yazdıklarını'' söyledi.

Tekel işçileri ve onlara destek verenlerin çoktan kazandığını ifade eden Kumlu, şöyle konuştu:

''Çünkü iki buçuk aydır Türkiye'nin şahit olduğu bu inanç ve kararlılık artık tarihe yazılmıştır ve bu mücadelenin kaybedeni her ne olursa olsun hükümet olacaktır. Çünkü ekmek için yola çıkan insanlara arkasını dönenler, onları bini bin para tehditle yıldırmaya çalışanlar asla kazanan olamazlar. Çünkü çocukların gözünü yaşlı bırakanlar, onların aydınlık hayaller kurmasının önüne 4/c setini çekenler asla kazanan olamazlar. Çünkü TÜRK-İŞ'in önündeki o yaşamı tüm Türkiye izlerken tüm Türkiye'nin kalbi o çadırlarda atarken o çadırlardaki duyguları, beklentileri anlamak yerine o duyguları, beklentileri yıkmaya çalışanlar asla kazanan olamazlar.''

Hükümete de seslenen Kumlu, şunları kaydetti:
''Bırakın artık öfke, kızgınlık, kırgınlık tohumları ekmeyi, sevgi, barış, kardeşlik tohumları ekin. İstediğiniz barışsa kardeşlikse demokrasi ise. İşte size fırsat burada, bu meydanda, Türkiye'nin dört bir yanından gelen her görüşten insan bugün burada ekmek için, güvenceli çalışma için, el ele yürek yüreğe ise Allah aşkına bu eylemin, bu birlikteliğin Türkiye için büyük bir dönemeç olduğunu fark edin. Bu birlikteliğin Türkiye'nin özlediği birliktelik olduğunu fark edin. Fark edin ve gereğini yapın. Hem de hemen yapın, şimdi yapın.''

Kumlu, eyleme verdikleri destek için DİSK, TÜRKİYE KAMU-SEN ve KESK'e teşekkür etti.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de bu günün önemli bir gün olduğunu, baharın müjdecisi olan cemrenin toprağa düştüğü gün olarak bu günün ayrı bir anlam taşıdığını söyledi.

Tekel işçilerinin mücadelesi büyüyüp pekişirken, dünya bu mücadeleyi duyarken bir tek kişinin bunu duymadığını ifade eden Çelebi, bunun için toplandıklarını belirtti.

Tekel işçilerinin mücadelesinde sonuna kadar yanlarında olacaklarını vurgulayan Çelebi, ''Bir tek derdimiz var, Tekel işçilerinin talepleri artık uzatılmadan çözülsün, diyaloğun yeniden sağlanarak bu sürecin sonlandırılmasıdır'' dedi

Türkiye KAMU-SEN Genel Başkanı Bircan Akyıldız konuşmasında, Tekel işçilerinin iki ayı aşkın bir süredir konuşulması gereken her şeyi söylediğini ifade etti.

Bugünkü eylemin anlamının çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Akyıldız, birilerinin çalışma hayatını güvencesizleştirmeye niyetlendiğini bildiklerini söyledi.

Tekel işçilerinin çalışanların sembolü olduğunu dile getiren Akyıldız, ''Bu mücadeleyi birlikte verip, birlikte kazanacağız'' diye konuştu.

KESK Genel Başkanı Sami Evren de Tekel işçilerinin direnişinin başarısının haklılıklarından kaynaklandığını söyledi.

Kamuoyunun gözü kulağı işçilerdeyken bunu sadece siyasi iktidarın anlamadığını savunan Evren, bugün ve yarın iş güvencesiz çalışmayacaklarını 4/c'yi ve 4/b'yi kabul etmeyeceklerini haykıracaklarını belirtti.

İşçilerin hak arama mücadelesinin aynı zamanda demokrasi mücadelesi olduğunu vurgulayan Evren, ülkeye demokrasi gelecekse emekçilerin itirazları ve mücadelesiyle geleceğini ifade etti.

Siyasi iktidarın sorunu anlaması ve çözüm üretmesi gerektiğini belirten Evren, ''Çözüm üretmeyenler bir gün bunun hesabını sandıkta verir'' dedi.

Konuşmalar sırasında katılımcılar ''Her Yer Tekel, Her Yer Direniş'', ''Tekel İşçisi Yalnız Değildir'' ve ''Tekel İşçisi Direnişin Simgesi'' şeklinde sloganlar attı.
gercekgundem
 
Üst Alt