• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Tekel İşçileri seslerini duyurmaya çalışıyorlar

  • Konbuyu başlatan simqe
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 45
  • Görüntüleme 5K

Okunuyor :
Tekel İşçileri seslerini duyurmaya çalışıyorlar

simqe

Kıdemli
Üye
Merhaba,

Aslında hepimizin ısrarla gündemde tutmamız gereken konuyu,sürekli sıcaklığını koruması için takip ettiğinden dolayı öncelikle sn.simge hanıma sonsuz teşekkürler.

Tekel işçileri mi?Onlar da kim...Onlar bu ülkeyi sözde " demokratik açılım " söylemi ile kaosa sürükleyenlerdir,onlar binlerce vatan evladını şehit eden ocaklara ateş düşüren sonra da alkışlarla sınırda kırmızı halılarla karşılanan teröristledir,onlar polise taş-molotof kokteyl atan-ortalığı ve vatandaşı tarumar eden eylemcilerdir...Aaaaa pardon galiba ben karıştırdım.Onlar hiç bir şey değilmiş beee.Onların ne taşı,ne silahı,ne sopası,ne jopu,ne de kanun gücü yokmuş.Onların sadece " SESİ " varmış!!!

Emek mücadelesi,alın teri mücadelesi,nafaka mücadelelerini sonuna kadar destekliyorum,bu soğukta da hem kendilerine hem ailelerine Allah gayret kuvvet versin.

Sağlıcakla kalınız.
Duyarlılığınız için ben teşekkür ederim,

her yağmurda,her Ankara'nın o gece ayazlarında,

her çocuğuma sarılışımda,

her sıcak yemeğimi sofraya koyduğumda,

her başımı yastığa koyduğumda..tekel işçileri,kadınları hep aklımda..

yerinde yorumunuza katılmamak elde değil..
 

simqe

Kıdemli
Üye
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu başkanlığındaki heyeti kabulü sona erdi. Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki kabul yaklaşık bir saat sürdü. Kabulde, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay ve Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nihat Yurdakul da yer aldı.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, TEKEL işçilerinin sorunu ile ilgili olarak, ''Bir çalışmayı gerektiriyor. Bu anlamda önümüzdeki hafta sonuna kadar bu çalışmanın neticesini görünce Sayın Başbakan bizi tekrar çağıracak, oturup değerlendireceğiz'' dedi. Kumlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk-İş yöneticilerini kabulünün ardından, Başbakanlık Resmi Konutu'ndan ayrılırken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan ile 45 gündür sokakta, soğukta, ayazda, kadın-erkek, Türk-İş önünde eylem yapan arkadaşlarının sıkıntılarını iki saat konuştuklarını ifade eden Kumlu, Erdoğan'ın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'ya talimat verdiğini ve onların da görüşmeye katıldıklarını söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Kumlu, ''Onlar da geldiler, beraberce onlarla da müzakere ettik, ne yapılabilirliği konusunda. Tabii bir çalışmayı gerektiriyor. Bu anlamda, önümüzdeki hafta sonuna kadar bu çalışmanın neticesini görünce Sayın Başbakan bizi tekrar çağıracak, oturup değerlendireceğiz'' diye konuştu.

ÇALIŞMANIN İÇERİĞİ BELLİ DEĞİL
Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, TEKEL işçilerinin sorunu ile ilgili olarak, ''Hükümet tarafından yapılacak çalışmayı görmeden, kendilerinin de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bir şey söylemesinin mümkün olmadığını'' söyledi.

Kumlu, Başbakan Erdoğan'ın Türk-İş yöneticilerini kabulünün ardından, Başbakanlık Resmi Konutu'ndan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mustafa Kumlu, bir gazetecinin, ''Bugünkü görüşmeden sonra umutlu musunuz?'' sorusu üzerine, ''Şu iki saatlik görüşme bile bu işin nasıl yürüdüğünü gösteriyor. Onun için burada 'umutluyuz, olumlu, olumsuz' ifadelerini kullanıp, sonradan bir olumsuzluk olursa yanlış anlaşılır. Onun için biz çalışmayı görmeden, bizim de Sayın Başbakan'ın da birşey söylemesi mümkün değil. Çalışmayı gördükten sonra sizlerle tekrar paylaşırız'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Bu çalışmanın içeriğini bizlerle paylaşır mısınız'' sözleri üzerine Kumlu, çalışmanın içeriğini paylaşamayacaklarını çünkü çalışmanın içeriğinin ne olacağının belli olmadığını ifade etti.

Türk-İş Genel Başkanı Kumlu, ''TEKEL işçilerinin Türk-İş önündeki eylemlerinin devam edip etmeyeceği'' yönündeki soru üzerine de şunları söyledi:

''Neticeyi almadan oradaki insanlara birşey söyleyemeyiz. Bu neticeyi aldıktan sonra. Sayın Başbakan'ın onun için 'üç beş gün içerisinde bu işi halledin' demesinin nedeni de bu. Yani 'çalışmayı bitirin'. O çalışmayı gördükten sonra biz arkadaşlarımızla oturup, sizinle, onlarla 'arkadaş durum bu', 'gidin' mi diyeceğiz, eyleme 'devam edin' mi diyeceğiz? Orada belli olacak. Bundan başka söyleyeceğim birşey yok.''

''4C'den geri dönüş var mı?'' sorusuna Kumlu, ''4C midir, 4B midir? Mevcut bizim şartlarımızı, bizim düşüncelerimizi biliyorsunuz. Arkadaşlarımızın özlük haklarıyla başka kamu kurum kuruluşlarına aktarılmaları. Ama bu bir maliyet gerektiriyor. Bunların hesabı kitabı yapılacak. 4C mi olacak, 4B mi olacak? Bununla ilgili yorum yapmak yanlış olur'' yanıtını verdi.

Türk-İş Genel Başkanı Kumlu, başka bir soru üzerine de Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin saat 18.00'de başladığını, daha sonra görüşmeye bakanların da katıldığını söyledi.

Kumlu, daha sonra TEKEL işçilerinin eylemlerine devam ettiği Türk-İş Genel Merkezi'ne giderek, işçilere görüşme konusunda bilgi verdi.

İş yerleri kapatılan TEKEL işçilerinin, özlük haklarını koruyarak başka kamu kurumlarına geçme talebiyle gerçekleştirdikleri eylem 45. gününde de devam ediyor. Haklarını geri almak için Ankara’da Türk-İş Genel Merkezi önünde eylemlerini sürdüren işçiler açlık grevine de başlamışlardı. Ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapılacak görüşmelerin kolaylaştırılması için açlık grevi 29 Ocak Cuma gününe kadar ertelenmişti.

EYLEME DEVAM
Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın, TEKEL işçilerinin sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalarını pazartesiye kadar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunacaklarını bildirdi. Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından Türk-İş Genel Merkezine gelen Kumlu, binanın balkonundan işçilere hitaben konuşma yaptı. Kumlu, 45 gündür eylemlerini sürdüren işçilere sabır ve anlayışlarından dolayı teşekkür etti. Türk-İş olarak her şeyleriyle işçilerin yanında olduklarını ifade eden Kumlu, ''Zaman zaman, 'Kumlu istifa' denilmesine rağmen, hiç yadırgamadım. Bu bizim görevimiz'' dedi.

Başbakan Erdoğan'la TEKEL işçilerinin sorunları hakkında yaklaşık iki saat görüştüklerini belirten Kumlu, şöyle devam etti:

''Sayın Başbakan, Maliye Bakanı Şimşek ve Devlet Bakanı Yazıcı ile oturduk. Bizim taleplerimiz belli. Bizim talebimizin ne olduğunu 45 gündür seslendiriyoruz. Mevcut şartlarımızla başka kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılmak istediğimizi paylaştık. Sayın Başbakan bu iki bakana talimat verdiler. 'Pazartesiye kadar benim önüme çalışmalarınızı getirin. Sonra Türk-İş yöneticileriyle bir araya gelelim' dediler. Pazartesiye kadar Maliye Bakanımız ve Devlet Bakanımız çalışacaklar. Sayın Başbakanımızın önüne getirecekler. Sonra bizi çağıracak, oturup görüşeceğiz. Ve İnşallah sağ selamet sizleri evinize göndermeye çalışacağız.''

Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından yaptığı bazı açıklamaların yanlış anlaşıldığını da ifade eden Kumlu, işçilere, ''Görüşmenin neticesini almadan size, 'Bırakın gidin' diyemiyorum. Olumlu bir şekilde bu neticeyi alıp sizlerin sağ salim çoluğunuza çocuğunuza kavuşmanızı temin etmeye çalışıyoruz'' diye konuştu.

HÜKÜMET ALEYHİNE SLOGAN ATILDI
Bu arada, Kumlu'nun Başbakanlık Resmi Konutu'ndan ayrılışı sırasında yaptığı açıklamayı televizyondan takip eden işçiler, hükümet aleyhine slogan attı. İşçilerden bir kısmı açıklamayı tatmin edici bulmazken, bir kısmı ise Başbakan Erdoğan ile Kumlu arasındaki görüşmenin ''sorunun çözümü için bir umut ışığı olduğu'' görüşünü dile getirdi. Öte yandan, Türkiye Gazeteciler Sendikası üyeleri işçilere çorba ve salep dağıttı.

CUMARTESİ SONUÇ ÇIKMAZSA GREV UYGULANACAK
Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından, 'nihai kararın hafta sonuna kadar yapılacak çalışmanın ardından verileceği' yönündeki açıklaması üzerine, ''Eğer Cumartesi de beklenen sonucu alamazsak, 3 Şubat'ta İstanbul bazında Emek Platformu ile eylemimizi yapacağız'' dedi.

TEKEL işçilerine destek vermek için Türk-İş'in Gümüşsuyu'ndaki 1. Bölge Temsilciliği önünde toplanan çeşitli sivil toplum örgütlerine mensup bir grup, sloganlar atarak Ankara'dan gelecek haberi bekledi.

Türk-İş Genel Başkanı Kumlu'nun görüşme sonrası yaptığı açıklamanın ardından, basın mensuplarına bilgi veren Büyükkucak, Genel Başkanlarının Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmede, maliyet hesabının gündeme gelmesinin beklenen bir durum olduğunu belirterek, Başbakanın Cumartesi günü nihai kararı kendileriyle paylaşmayı teklif ettiğini öne sürdü.

Büyükkucak, kendilerinin de toplantıyla ilgili asıl açıklamayı yarın saat 11.00'de Gümüşsuyu'daki 1. Bölge Temsilciliği'nde yapacaklarını belirterek, ''Eğer anlaşma olmazsa 3 Şubat'taki genel eylemin ve direnişin uygulanması konusunda, bir program çerçevesinde kitlesel bir eylemi nasıl yapacağımızı değerlendireceğiz. Bugün Sayın Başbakandan 'evet kabul ettik' diye bir şey beklemedik. Eğer Cumartesi günü de beklenen sonucu alamazsak 3 Şubat'ta İstanbul bazında Emek Platformu ile eylemimizi yapacağız. Ama dileğimiz sorunun masada çözümlenmesidir'' diye konuştu.

BUGÜN DE ZİYARETÇİLERİ VARDI
Eylemlerini kar altında sürdüren TEKEL işçilerine, çeşitli kurum ve kuruluşlarla vatandaşların kışlık giysi ve malzeme yardımı devam ediyor. Türk-İş Genel Merkezi önündeki bekleyişlerini 45 gündür sürdüren işçilere, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) sabah çorba dağıttı. Soğuk ve kar yağışından kaynaklanan olumsuzluklara karşı, Türkiye'nin farklı bölgelerinden çeşitli sendika, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve vatandaşlarca getirilen kışlık malzeme, giysi ve kumanya yardımları da isteyenlere dağıtılıyor.

Yardımlara ilişkin bilgi veren Tekgıda-İş Genel Eğitim Sekreteri Mustafa Akyürek, bu malzemelerin kabulü, tasnifi ve işçilere dağıtılması amacıyla kimi şube başkanlarının katılımıyla bir komisyon kurduklarını belirtti. Ayakkabı, palto, eldiven, atkı, çorap gibi kışlık giysiler ile battaniye, yakacak, çay, şeker ve gıda malzemelerinden oluşan yardımlar için teşekkür eden Akyürek, işçilerin en çok yakacak malzemesi, battaniye ve kumanyaya ihtiyaç duyduğunu bildirdi. Türkiye Yazarlar Sendikası ile ''4/C'' uygulamasının hukuki olmadığını savunan bir grup avukat da işçileri ziyaret ederek eyleme verdikleri desteği ifade etti. (AA)
 

simqe

Kıdemli
Üye
Tekel'i kimler soydu

Vatan yazarı Necati Doğru, Başbakan’ın “Devletin kasasını Tekel işçilerine soydurmayız” sözlerine karşılık, Tekel’i AKP iktidarının soyduğunu belgeleriyle anlattı.

İşte o belgelerin anlatıldığı yazı:

"Geçen yazıyı yazdığımda ben ülkenin dört bir yanından çıkıp gelmiş arkadaşlarıyla birlikte “kendini ifade etme protestosu yaptığı” çadıra gitmiş, onu dinlemiştim. Bu sefer o beni telefonla aradı. Sesinde “işinin ve ekmeğinin hakkını” savunmanın yüksek soyluluğu, kararlı diklenişi, yıkılmaz asaleti vardı.

Dedi ki yaz:

Başbakan “Devletin kasasını TEKEL işçisine soydurmayız” diyor ya aslında “Devletin kasasını TEKEL işçisine soydurmayız, biz soyarız” demek istiyor.

Sana belge sıralıyorum.

Dedi ki yaz:

Belge 1:

TEKEL’in alkol fabrikalarının sahibi Alkollü İçkiler Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin bilançosunda borç olarak görünen 300 milyon lira, devirden bir hafta önce silindi. Bu borç TEKEL Genel Müdürlüğü hesabına aktarıldı. Yani borç devlette kaldı, fabrikalar borçsuz satıldı. 300 milyon lira, o dönemin kurlarına göre yaklaşık 250 milyon dolar eder. Yüksek Denetleme Kurulu Başdenetçisi Şenol Sarrafi, 300 milyon liralık borcu satıştan bir hafta önce silip, alıcıya değil devletin sırtına yüklemenin hukuka aykırı olduğunu 2004 yılı raporlarında yazdı. Meclis KİT Komisyonu’na taşıdı. 35 milletvekilinin, Başbakan’ın ve Maliye Bakanı’nın haberi oldu ama soygun önlenemedi.
***
Dedi ki yaz:

Belge 2:
TEKEL’in rakı ve şarap fabrikaları 2004 yılında 292 milyon dolara özel bir yerli şirkete satıldı. Fabrikaları 292 milyon dolara alanlar, bunları 2006 yılında 950 milyon dolara bir Amerikan şirketine sattılar. TEKEL’in fabrikalarının “daha satılırken soydurulduğunu” bütün gazeteler yazdı, milletvekillerinin, Başbakan’ın ve Maliye Bakanı’nın haberi vardı ama soygun yapılmış oldu.
***
Dedi ki yaz:

Belge 3:

TEKEL’in 5 sigara fabrikası, kentin merkezinde (Adana-Malatya-Tokat-Bitlis-Samsun) kalmış geniş, değerli arsalarıyla 1 milyar 720 milyon dolara yabancı şirkete satıldı. Bu fabrikalardan sadece Samsun Ballıca’nın yıllık faaliyet kârı 600 milyon TL idi. Sadece Samsun Ballıca fabrikasının 4 yıllık kârı karşılığı, 5 fabrika arsalarıyla yabancıya verilmiş oldu. Bu bilgiler Yüksek Denetleme Kurulu raporlarında yer aldı ve Meclis KİT Komisyonu’na getirilerek Başbakan, Maliye Bakanı, 35 milletvekili haberdar edildi ama sonuç değişmedi.
***
Dedi ki yaz:

Belge 4:


Sigara fabrikaları satılırken; toplumun bilgisinden kaçırılarak alıcıya kınalı kıyak yapıldı. İşlenmiş A grad ve B grad tütünlerden 25 bin ton (25 milyon kilo) tütün hediye edildi. Bu tütünün kilosu ortalama 5 dolar olduğuna göre, fabrikaların yeni alıcısına devletin deposundan 125 milyon dolar soydurulmuş oldu. Bunun hukuka uygun olmadığı Denetleme Kurulu raporlarında yer aldı, Meclis’te 35 milletvekili ile Başbakan ve Maliye Bakanı’na bildirildi.
***
Dedi ki yaz:

Belge 5:


Dünyanın en iyi tütünü işlenmiş A grad Türk tütünüdür. TEKEL, bu tütünleri Türk tütün üreticisinden kilosu ortalama 2.5 dolar ile 3 dolar arasında bir fiyata alır, kilo başına 50 cent işleme masrafı yapar ve elini öpene 7 dolara satardı. TEKEL özelleştirilme aşamasına girince bu tütünleri yine üreticiden 3 dolara almaya devam etti fakat kendisi 18-20 milyon dolar harcayarak teknolojilerini yenilediği kendi Yaprak Tütün Fabrikaları’nda işlemek yerine sayısı 25-30 olan tüccara kilosu 1 dolara satmaya başladı. Yani şu anda bile kilosunu 3 dolara üreticiden aldığı tütünü 1 dolara tüccara veriyor, tüccar TEKEL’den 1 dolara aldığı tütünü 50 cent işleme masrafı yaparak 7 dolara yabancıya elini öptürerek satıyor. Bu bilgiler de Yüksek Denetleme Kurulu raporlarında yer aldığı için 35 milletvekili ile Başbakan ve Maliye Bakanı tarafından biliniyor.

Dedi ki belgelere bak.

Ve halk uyansın diye otur yaz: Belgeler, “Devletin kasasını Tekel işçisine soydurmuyorlar fakat kendileri soyuyorlar” diye bağırıyor."

Odatv.com
 

simqe

Kıdemli
Üye
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu, TEKEL işçilerinin sorunlarına ilişkin ilgili bakanlarla yaptıkları görüşmede, ''Uzlaşma temin edemediklerini'' bildirdi.

Kumlu ve beraberindeki heyet, ilgili bakanlarla Başbakanlık Yeni Bina'da TEKEL işçilerinin sorununu görüştü.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Kumlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, konuyla ilgili olarak, ''Uzlaşma temin edemediklerini, bundan sonraki süreçte de görüşmelere açık olduklarını'' bildirdi.

Kumlu, TEKEL işçilerinin sorununa ilişkin, ''4857 sayılı yasaya tabi olarak arkadaşlarının başka kurumlara geçirilmesini talep ettiklerini, Hükümetin, 4/C statüsünde çalıştırılması anlamında yaklaşım gösterdiğini'' belirterek, bu nedenle uzlaşma temin edemediklerini söyledi.

Kumlu, Başbakanlık Yeni Bina'dan ayrılırken yaptığı açıklamada, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer bir araya geldiklerini söyledi.

Bakanların, ''4/C'nin iyileştirilmesi yönünde bir öneriyle'' kendilerine geldiklerini bildiren Kumlu, ''Biz başından beri bu arkadaşlarımızın bu iş yerinin kapatılmasından dolayı daha önceki uygulamaların benzerinin bunlara da yapılması gerektiğini, özlük hakları ile birlikte başka kamu kurum ve kuruluşlarına geçirilmesi anlamında her görüşmemizde bunu dile getirdik. Ancak şu anda gelinen son noktada, özellikle 4/C'de kıdem tazminatı yok. Kıdem tazminatını ödeyelim. İzinleri yok, izinlerini 22 güne çıkaralım. Ancak bizim taleplerimizle bunun örtüşmediğinden dolayı bunu kabul etmemizin mümkün olmadığını ifade ettik ve ayrıldık.''

Kumlu, ''Gazetecilerin bundan sonra ne olacağına'' ilişkin sorusu üzerine, ''Taleplerimiz karşılanmadığına göre uzlaşma yok demektir'' dedi.

Maaş ve çalışma süresi anlamında yeni bir öneri olmadığını dile getiren Kumlu, şunları kaydetti:

''Farklılık şu: Biz 4857 sayılı yasaya tabi olarak arkadaşlarımızın başka kurumlara geçirilmesini talep ediyoruz. Hükümet, 4/C statüsünde çalıştırılması anlamında yaklaşım gösteriyor. Bu nedenle bir uzlaşma temin edemedik.''

Kumlu, 6 konfederasyon ile birlikte 3 Şubatta uygulanmak üzere aldıkları bir eylem kararı olduğunu, ayrıca Tekgıda-İş Sendikası'nın da açlık grevi yönünde bir kararı bulunduğunu anımsatarak, bunları değerlendirecekleri bildirdi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Kumlu, gazetecilerin soruları üzerine, 4/C'nin devlet memurları ile ilgili bir statü olduğunu, kendilerinin ise TEKEL işçilerinin işçi statüsünde değerlendirilmesini talep ettiklerini belirtti.

gercekgundem
 

kirmizigül

Kıdemli
Üye
TEKEL işçisi...

Liberal Demokrat Parti Başkanı Cem Toker bir hesap yapmış...

TBMM’nin 2010 yılı bütçesi 470 milyon TL.

Bu rakamı önce 12’ye sonra 550’ye bölerseniz bir milletvekilinin halkımıza aylık maliyeti 71.000 TL çıkıyor.

Bu vekillerin çoğunun yaptığı arada bir parmak kaldırıp indirmek...

TEKEL işçisinin çok görülen maaşı ise çok çok 1500 lira...

Cem Toker soruyor:

- Sadece TEKEL işçisi mi iş yapmadan para kazanıp, kamuya yük oluyor bu ülkede?

Melih Aşık/milliyet
tesekkürler simge hanim bu direnisi gündemden tüttügün icin sana sonsuz sagilarimi
sunar aydinlik günler dilerim.
 

simqe

Kıdemli
Üye
Tekel işçileri 50. günde

AÇLIK GREVİ BAŞLIYOR

Türkel, yeni eylem planını şöyle açıkladı: “Tek Gıda-İş ve Tekel çalışanları olarak yarın (bugün) 13.00 itibariyle açlık grevine başlayacağız. 3 Şubat sabahı Tek Gıda-İş, örgütlü olduğu özel ve kamuya ait tüm iş yerlerinde bir gün boyunca dayanışma grevi yapacak. Açlık grevinde bu kez ilkindeki gibi sayı sınırlaması olmayacak. Sağlık koşulları elvermeyen kişiler dışında isteyen herkes açlık grevine katılacak. Bu kez eylem Sakarya Caddesi’nde çadırlarda sürdürülecek.”
 

simqe

Kıdemli
Üye
Türk-iş genel grev kararı aldı

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, Tekel işçilerine destek amacıyla 4 Şubat Perşembe günü genel greve gidileceğini açıkladı.
İşte Türk-İş Başkanı'ndan grev açıklaması
- Daha önce 3 Şubat günü üretimden gelen gücümüzü kullanacağımız söylemiştik.
- Görüşmeler olumsuzlukla sonuçlandı.
- Özellikle 4C statüsünün belli bir noktaya gelmesini önemsiyoruz.
- Ancak başından beri tekel işçileriyle yaptığımız dayanışma mücadelesinde şunu söyledik: burası kapatılıyor. Kapatılan iş yerlerinde Seka örneğinin burada da yapılmasını istedik.
- Bu arkadaşlarımızın iş yerleri de kapatılması başka bir kamu kurumuna geçmesi sağlanmalı dedik.
- Ama hükümeti bir türlü ikna edemedik. Bizim talebimizle hükümetin önerisi arasındaki fark bu.
- Dünkü görüşmeden sonra 6 konfederasyonla konuştuk tarihi 4 şubat olarak karalaştırdık.
- 4 şubatta üretimden gelen gücümüzü sabah 8 ile 17 saatleri, arasında kullanacağız.
- 4 şubattan sonra 5 şubat Cuma günü KESK Genel Merkezi’nde bu eylemi değerlendirmesini yapacağız.
haberturk
 

uzak yollar

Tecrübeli
Üye
Yıllarca yan gelip yatarak maaşlarını alanlar,kendilerin iş verildiğği halde beğenmeyenler,
bu ülkede asgari ücretle çalışıp ev geçindirenlerin haline baksınlar.
Sendika patronları dolgun maaşlarından azcık fedakarlık yapsınlar bakalım yürekli el veriyormu.
 

RABİA

Bağımlı
Üye
Yan gelip yatamayacaklar ya artık,devlete sırt dayamak yok ya...işlerinin hakkını vermek zorundalar ya artık...480 milyon Tl zarar vermeyecekler ya devlete...
 

Ahrariyye

Amatör
Üye
Ne istiyorlarsa yapsınlar bize insanlara zorluk çıkaran değil insanlara hizmet eden lazım.Devlet tazminatını vermiş , iş vermiş daha ne istiyorlarmış.Beğenmiyorsan git evinde otur yada daha iyisini bulabiliyorsan bul...Çekin elinizi cebimizden kardeşim yahu.

Bitti , eski camlar bardak oldu.
 
Üst Alt