• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Tekel İşçileri seslerini duyurmaya çalışıyorlar

  • Konbuyu başlatan simqe
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 45
  • Görüntüleme 5K

Okunuyor :
Tekel İşçileri seslerini duyurmaya çalışıyorlar

simqe

Kıdemli
Üye
Başkentte 35 gündür seslerini duyurmaya çalışıyorlar

17 Aralık’ta Abdi İpekçi Parkı’nda eylemlerini sürdürmek isteyen işçilere polis, biber gazıyla müdahale etmişti.

15 Aralık 2009: Türkiye’nin çeşitli illerinden 106 otobüsle Ankara’ya geldiler. İşçilerin bulunduğu otobüsler Ankara’ya girmeden durdurularak kimlik kontrolleri yapıldı. Toplanan işçiler AKP Genel Merkezi önünde basın açıklaması yapmak istedi. Fakat güvenlik güçlerince Genel Merkez önüne yaklaştırılmadılar. AKP Genel Merkezi etrafı çok sayıda çevik kuvvet ve panzerlerle çevrildi.

17 Aralık 2009: AKP Genel Merkezi önünde eylem yapmalarına izin verilmeyen işçiler Abdi İpekçi Parkı’nda toplandı. Burada eylemlerini sürdürmek isteyen işçilerin dağılması istendi. Dağılmayan işçilere polis müdahale etti. Polis işçilere önce biber gazı sıktı daha sonra biber gazından kaçarak parkın içindeki yapay göle kaçan işçilere dondurucu soğuğa rağmen su sıktı. Polisin müdahalesinden sonra işçiler Türk-İş Genel Merkezi önünde toplanarak burada eylemlerine devam etme kararı aldı.

Eyleme izin verilmedi

23 Aralık 2009: Bundan sonra uygulanacak eylem planıyla ilgili karar almak üzere Türk-İş Başkanlar Kurulu toplandı. Başkanlar Kurulu kararını açıklayan Türk- İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, “sürekli eylem kararı” aldıklarını belirtti.

24 Aralık 2009: Meclis’teki siyasi partileri ziyaret etmek isteyen TEKEL işçilerine izin verilmedi. MHP Parti Genel Merkezine gitmek isteyen TEKEL işçilerinin otobüsleri polis tarafından Mithatpaşa Caddesi’nde durduruldu. Milletvekilleri, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Ankara Valisi Kemal Önal ile telefon görüşmeleri yaparak otobüslere izin verilmesini istedi. İşçilere, birer otobüsle partilerin ziyaret edilmesine izin verildi.

25 Aralık 2009: “Tekel işçileriyle dayanışmak için eylem günü” ilan edilen 25 Aralık günü, Türk İş’e bağlı sendikalara üye işçiler 1 saat geç işe başladı. İş çıkışında ise tüm illerde AKP binaları önünde basın toplantıları düzenlendi.

25 Aralık 2009: 4 hafta boyunca her Cuma Türk İş e bağlı işçiler 1 saat geç iş başı yapma kararı alındı ve bu karar uygulamaya konuldu.

28 Aralık 2009: Türk İş’e bağlı sendikaların tüm merkez ve şube yöneticileri Ankara Güvenpark’ta buluşarak topluca TBMM’ye gitti ve siyasi partileri ziyaret etti.

Çalışmama hakkını kullandılar
30 Aralık 2009: Türk İş Başkanlar Kurulu ikinci kez toplandı. Başkanlar Kurulu kararı sonucu “Sürekli eylem” planına devam edileceği açıklandı. 8 Ocak, 15 Ocak, 22 Ocak tarihlerinde “çalışmama hakkı kullanarak” AKP il binaları önündeki kitlesel basın toplantıları yapıldı.

6 Ocak 2010: Tekgıda-İş Sendikası, çalışma yerlerinde referandum düzenleyerek işçilere “eyleme devam etmek isteyip istemediklerini” sordu. Referandumdan ‘eylem’ kararı çıktı.

15 Ocak 2010: Çeşitli illerden Ankara’ya gelen TEKEL işçileri Türk İş önünde oturma eylemine başladı.

17 Ocak 2010: Ankara’da “Ekmek Barış Özgürlük için Demokrasi ve haklar mitingi” düzenlendi. Alınan kararlara göre mitinglere devam edileceği açıklandı. 17 Ocak’tan sonra TÜRK İş önünde oturma eylemi yapan işçiler bugünden itibaren açlık grevine başlayacak.
 
Son düzenleme:

kirmizigül

Kıdemli
Üye
devletin bu kadar duyarsiz olusu hicte güzel deyil gittikce iclerine biriken
öfke bir gün batlar ve bundanda türkiye zarar görür.;))
 

simqe

Kıdemli
Üye
TEKEL işçilerinin dramı yürekleri sızlatıyor


ANKARA’nın ayazında TEKEL işçisinin kırk bir gündür yaşadığı dram acı gerçeği bütün açıklığıyla gözler önüne serdi.


Bu gerçek şu:

Sosyal devletçi dünya görüşü ile katı liberal dünya görüşünün emeğe gösterdiği saygı arasındaki büyük uçurum...

Sosyal devletten yana olanlar, Ankara’nın ayazında sürdürülen bu ekmek kavgasına insani açıdan, katı liberaller ise sadece ve sadece parasal açıdan bakıyorlar.

Onlara göre bu emekçilere verilen maaş “boşuna”dır.

Onların çalıştıkları kuruluş özelleştirilmiştir öyleyse devletin onlara karşı bir yükümlülüğü kalmamıştır.

Ülke yöneticilerine göre bu insanlar oturarak para almak için “Açız” diyerek ajitasyon yapıyorlar.

Yine onlara göre bu drama insani açıdan yaklaşan, emek kavgasının kutsallığına inanan ve buna saygı duyanlar işçileri provoke ediyorlar.

Oysa yurdun dört bir yanından gelen bu işçiler, yıllarca emek verdikleri ve ülkenin gururu haline getirdikleri ancak bu iktidar tarafından haraç mezat satılan kuruluşun onurlu emekçileridir.

Tek istedikleri haklarının kendilerine verilen sözlere bağlı kalınarak korunmasıdır.

Ama katı liberaller, bu inkarcı ve maddi yaklaşımları ile emeğin yeni dünya değerleri açısından kutsallığını unutuyorlar.

* * *

Ülkeyi yönetenler Ankara sokaklarında kış kıyamette eylem yapan TEKEL işçilerine doğal olarak öfkeleniyorlar.

Onları suçluyorlar, “Neden çalışmayıp depolarda oturan insanlara boşuna para ödeyelim” diyorlar.

Unuttukları ya da anımsamak istemedikleri şudur:

Bu işçiler kendi iradeleri dışında alınan kararla bu noktaya getirilmişlerdir.

Üstelik devlet TEKEL’i satarken onları mağdur etmeyeceğine dair söz vermiş, vaatlerde bulunmuştur.

İşte bunun için bu insanlar kış kıyamette ailelerini, çocuklarını, sıcak yuvalarını uzaklarda bırakarak hak arama savaşını başlatmışlardır.

Onların dramlarını izleyen milyonlarca insanın işte bunun için yürekleri sızlamaktadır.

Olayların insani boyutunu unutan, hakka emeğe saygısını yitiren iktidarlar bunun faturasını ağır öderler.

Yurdun dört bir yanından gelen, değişik siyasi görüşlere sahip, değişik etnik gruplara ait olan bu insanları ekmek savaşı tek yürek, tek yumruk haline getirmiştir.

Onları birleştiren, tek yürek, tek yumruk yapan değer “emekçi kimlikleri”dir.

* * *

Şimdi hükümet kanadından gelen bazı sağduyulu yaklaşımlar üzerine hava biraz yumuşamış görünüyor.

İşçiler başlattıkları açlık grevini ertelediler.

Umutla haklarının tanınmasını bekliyorlar.

Ama Başbakan’ın hemen her gün yaptığı konuşmalarda TEKEL işçilerine ve sendikalarına karşı kullandığı söylem bu yeşeren umutları söndürüyor.

İşçileri umutsuzluğa sürüklüyor.

Bu olay, sosyal bir yaradır.

Hükümet, bu dramı sonlandırmak için katı liberal bakış açısından sıyrılmalı, olayı salt parasal açıdan değerlendirmemelidir.

Bugünün çağımızın dünya değerleri de bunu gerektirir.

Hiç kimse iktidardan büyük bir özveri istemiyor.

Beklenen, seçim önceleri fakir fukaraya yapılan trilyonlarca liralık dağıtımların cömertliğinin birazını da çocuk çocukları için ekmek kavgası veren bu insanlara gösterilmesidir.

TEKEL işçilerinin yaptığı eylem küçümsenecek bir direniş değildir.

Hatta “emek ve hak arama tarihi”ne geçecek boyuttadır.

Hürriyet/Tufan Türenç
 

simqe

Kıdemli
Üye
Sendikacılar oturma eyleminde

TÜRK-İŞ'e bağlı merkezi Ankara'da olan sendikaların genel başkanları ve merkez yöneticileri, TEKEL işçilerini ziyaret ederek oturma eylemi başlattı.

Burada işçilere hitaben konuşan TEZ-KOOP-İŞ Genel Başkanı Gürsel Doğru, işçilerle birlikte olmalarının ayrı bir önem taşıdığını ifade ederek, Ankara Valiliğinin işçilerin alanı terk etmesine yönelik kararını protesto etmek için geldiklerini söyledi.

TÜRK-İŞ'e bağlı sendikaların genel başkanları olarak TEKEL işçileriyle dayanışmalarını göstermek istediklerini dile getiren Doğru, ''Mücadelenize bir kez daha omuz vermek için sizlerle olacağız'' dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ercan İpekçi de ''TEKEL işçilerinin eyleminin yükselerek ilerlediğini'' belirterek, ''Maden işçilerinde olduğu gibi bu da başarıyla sonuçlanacaktır. Zaten Erdoğan şimdiden sayıklamaya başladı, eski haleflerini saymaya başladı. Halk, Özal ile Menderes'i nasıl yıktıysa bunları da yıkacaktır'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından, TÜRK-İŞ'e bağlı sendikaların genel başkanları ile merkez yöneticileri çadırları ziyaret ederek, oturma eylemine başladı. Eylemin sabah saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

gercekgundem
 

simqe

Kıdemli
Üye
TEKEL işçilerinin direnişi 42. gününde kararlılıkla devam ediyor. Direnişe bir destek de İzmir’den geldi.

İzmir Tabip Odası, Baro, Eğitim-İş, TGB, CKD, CUMOK ve İlk Kurşun gazetesinin de aralarında yer aldığı 35 kuruluşun oluşturduğu Cumhuriyet İçin Güç Birliği Platformu üyeleri bugün Konak Emekli Sandığı önünde bir araya gelerek TEKEL direnişine destek verdiler. Grup adına açıklamayı Platformun dönem sözcüsü ve İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Erdoğan Özer yaptı.

Konuşmasına Uğur Mumcu’nun Sesleniş şiirini okuyarak başlayan Özer, “Mumcu’nun çağrısıyla harekete geçen TEKEL işçileri direnişin simgesi olmuştur” dedi.

TEKEL işçilerinin ölümüne bir kavgaya girdiğini ve AKP’nin açılım palavralarına inat bütün milleti etnik kökenini dikkate almaksızın birleştirdiğini belirten Özer, “Doktorlar, avukatlar, eczacılar, emek ve emekten yana olan herkes aynı safta buluştular. Bu büyük buluşmayı genel grev, genel direniş noktasına taşımak zorundayız” dedi.

Emek örgütlerinin 26 Ocak’ta toplanacağını hatırlatan Özer, bu toplantıdan Genel Grev kararı çıkması gerektiğini vurguladı. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri ve Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel’in “Gerekirse genel grev yaparız, iktidarı deviririz” sözünün destekçisi olduklarının altını çizen Av. Erdoğan Özer, “Biz de Cumhuriyet için Güç Birliği olarak, bu kararlılıkla Ankara’da direnen yiğit TEKEL işçilerinin yanında olduğumuzu bir kez daha yineliyor ve onlara selamlarımızı gönderiyoruz” dedi.

Basın açıklamasına katılanlar sık sık “İşçi-memur el ele, genel greve” , “Genel grev Genel direniş” , “Hükümet istifa Tayyip yüce divana” sloganları attı.

SEDA OKYAY / İLK KURŞUN GAZETESİ
 

birisi

Acemi
Üye
Tekel İşçilerinin eylemini sonuna kadar destekliyorum, hükümetin bu kadar duyarsız olması akıl alacak gibi deil, ayrıca simge teşekkürler...
 

simqe

Kıdemli
Üye
Açlık grevine erteleme

Tekgıda-İş Sendikası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapılacak görüşme dolayısıyla Tekel işçilerinin açlık grevini 29 Ocak Cuma gününe kadar erteledi.

Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, 6 işçi ve memur sendikaları konfederasyonunun aldıkları kararı Türk-İş balkonundan, eylemdeki Tekel işçilerine açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Tekel işçilerinin sorununu görüşmek için 28 Ocak Perşembe gününe randevu verdiğini anımsatan Türkel, bu gelişmeyi olumlu bulduklarını söyledi.

Türkel, bu görüşme dolayısıyla ara verdikleri
açlık grevini, 29 Ocak Cuma gününe kadar ertelediklerini bildirdi. Konfederasyonların 3 Şubat Çarşamba günü üretimden gelen güçlerini kullanma kararı aldıklarını duyuran Türkel, ''İnatla, sabırla mücadelemizi sürdüreceğiz. Cuma gününü de 3 Şubatı da bekleyeceğiz. Hakkımızı almadan gitmeme kararının arkasındayız'' diye konuştu.

Konfederasyon yöneticilerine, kendilerine verdikleri destekten ötürü teşekkür eden Türkel, ''Sayın Başbakan'ın bu süreci iyi değerlendirerek, çalışma barışına katkıda bulunacağına inanıyorum'' dedi.

Konfederasyonların eylem kararı, işçiler tarafından alkışlarla karşılandı.

A.A.
 

simqe

Kıdemli
Üye
Tekel için kritik görüşme

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu’nun yarın yapacağı kritik görüşme çalışma yaşamının ana gündemini oluşturdu. Türk-İş Başkanı Kumlu, Başbakan’a TEKEL işçilerinin taleplerini ileteceğini ve Başbakan’ın önerilerini de arkadaşlarıyla değerlendireceklerini söyledi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Salim Uslu, yarın yapılacak görüşmeye Kumlu’nun sokağın sesini götürmekle yetinmemesi gerektiğini ifade etti. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, görüşme masasına nelerin götürüleceğinin çok belli ve çok açık olduğunu söyledi. Çelebi, “Kumlu Başbakanlığa, 6 konfederasyon olarak irademizi koyduğumuz 4/C dışında, bu arkadaşların özlük haklarını bozmadan, onların istihdamını sağlayabilecek formülle gitmeli” dedi.

TEKGIDA-İŞ Başkanı Mustafa Türkel ise, Başbakana götürülecek önerileri yarın değerlendirmeyi düşündüklerini ifade etti ve “Bizim alternatif seçeneklerimiz yok. Bunu Hükümet kanadı bizim önümüze koyar. Biz onu değerlendiririz” diye konuştu.

Ankara’da gözlerin çevrildiği Erdoğan-Kumlu kritik görüşmesi öncesinde, Konfederasyon Başkanları ve TEKGIDA-İŞ Başkanı Mustafa Türkel ANKA’nın sorularını yanıtladı.

-KUMLU : ERDOĞAN’IN ÖNERİLERİ ÖNEMLİ-

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Başbakan Erdoğan’a hangi önerilerle gideceğine yönelik soruyu yanıtlarken, “Onların talepleri mükteseplerini koruyarak, başka kamu kurum ve kuruluşlarına geçmek, bu TEKEL işçilerinin talebi. Sayın Başbakanın bize önereceği husus önemli, bizim talebimiz başka kamu kurum ve kuruluşlarına geçirilmeleri bunların” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın 4/B gibi bir seçenek sunması durumunda yaklaşımlarının ne olacağına yönelik soruya Kumlu, “O konuda yorum yapmak mümkün değil, oranın göstereceği önerilere bağlı, arkadaşlarla değerlendiririz. Ne önerirlerse ona göre, ama bizim talebimiz kapatılan işyeri olduğu için başka kurumlara aktarılmaları” yanıtını verdi.

-USLU: SADECE SOKAĞIN SESİ GÖTÜRÜLMEMELİ"-HAK-İŞ Genel Başkanı Salim Uslu, ise yarın yapılacak görüşmeye Kumlu’nun sokağın sesini götürmekle yetinmemesi gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:
"Sokak mesajını verdi. Söyleyeceğini söyledi. Burada teknik bir çalışma yapılması gerekiyor. Sayın Kumlu, Sayın Başbakana gittiğinde sadece atılan sloganlara denk düşen bir söylem yerine TEKEL işçisinin problemini çözecek ve onları tekrar evlerine ve işlerine gönül rahatlığıyla gönderecek alternatif çözüm önerileriyle gitmesi gerekiyor. Çünkü bundan sonrası artık teknik çalışmadır. Sözün bittiği yerdir, bu konuda bir uzman desteğine bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.”

Uslu, Toplu İş Sözleşmesi’nin ve 4/C’nin başlı başına teknik bir düzenleme olduğunu kaydederek, bu konularda alternatiflerin B Planı C Planı gibi seçeneklerin ve kaç tane hazırlayabiliyorsa en uygun ve en öncelikli çalışmaların tercihlerinin Başbakan Erdoğan’ın önüne koyabilmesi gerekliliğini vurguladı.

-ÇELEBİ: İŞÇİLERİN TALEPLERİ-


DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Kumlu-Erdoğan görüşmesinde masada hangi önerilerin olabileceği sorusuna, şöyle yanıt verdi:
“Görüşme masasına nelerin götürüleceği çok belli ve çok açık zaten. 40 gündür TEKEL işçilerinin talepleri belli, bu taleplerin başında da 6 konfederasyon olarak irademizi koyduğumuz 4/C dışında, bu arkadaşların özlük haklarını bozmadan, onların istihdamını sağlayabilecek, yaşam koşullarını devam ettirecek, açlık sefaletine ittirmeyecek bir yaşam koşuluyla, hayatlarını devam ettireceği formülle gitmeli.

Sayın Kumlu ve gidecek heyetin de bu formüllerle de gideceğini düşünüyorum. TEKEL işçilerinin kapsayacak onların taleplerini geliştirecek, formüllerin hepsi masa da konuşulabilir. Masada bu eğilimi ve o sendikanın eğilimini Türk-İş Genel Başkanı da bilir. Oradaki arkadaşların taleplerini de biliyor. O taleplerin çözümü konusunda arkadaşların verdikleri mücadelenin ortaya koyduğumuz iradenin karşısında bütünleşecek talepler ne ise; o konuda mutabakat sağlanabilir. 4/B 5/C 6/B gibi yeni formüller oluşabilir. Oluşacak olan formüller daha önceden arkadaşların ifade ettiği özlük haklarını sosyal haklarını, standartlarını, sendikal hak ve özlük haklarını kısıtlayıcı düzenlemenden uzak durmalı.”

-EVREN: 4/C UYGULAMASI KALDIRILMASI-

KESK Genel Başkanı Sami Evren, 6 konfederasyonun 21 Ocak tarihli toplantı aldığı kararın çok açık olduğunu ve 4/C uygulamasının tamamen kaldırılması gerektiğini söyledi. Evren, şöyle dedi:
“TEKEL işçilerinin tüm kazanılmış haklarının geri iade edilmesi, bu eylem ve bu talebin gerekçesi bu. Bu iki konuda hükümet somut çözüm üretirse muhtemelen sorun çözülür, aksi takdirde sorunun çözüleceği kanısında değilim. Biz 4/B 4/C gibi düzenlemeleri iş güvencesini ortadan kaldıran kuralsız çalışma uygulamaları olarak görüyoruz. 4/B’de 4/C’de bizim için kabul edilebilir bir şey değil, esas olansa TEKEL işçilerinin, TEKGIDA-İŞ’in talepleridir. Eylem gerekçeleri ve talepleri ortada. Bunu Kumlu TEKGIDA-İŞ Sendikasıyla beraber bir paket oluşturacak. Görüşme, eylem yapan mağdurların kendi mağduriyetlerini giderilmesi üzerine şekillenecektir.”

-AKYILDIZ: TALEP BELLİ-

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, TEKEL işçilerinin talepleri belli olduğunu, görüşmenin de o talepler üzerine yoğunlaşaması gerektiğini söyledi. Akyıldız, “Talepler nelerdir biz bunlar üzerinde ne savunacağız onları görüşmedik, doğru da olmaz zaten. Görüşmeleri Türk-İş yürütecek biz ihtiyaç duyulan noktada olacağız. Genel eylemde üretmeyeceğiz çalışmayacağız, bu noktada baktığımızda şu anda bu karar alındı. Ekstra bir karar düşünülmüyor. Olumlu bir netice alınması için gayret sarfediliyor. İhtimaller üzerinde konuşmak istemiyorum. 4/B bizim kabul ettiğimiz bir uygulama değil. Türkiye Kamu-Sen olarak 4/B’yi de 4/C’yi reddediyoruz. Sunulacak öneriyi görmeden değerlendirme yapmak istemiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

-TÜRKEL: ALTERNATİF SEÇENEK YOK-


TEKGIDA-İŞ Başkanı Mustafa Türkel ise Başbakana götürülecek önerileri yarın değerlendirmeyi düşündüklerini ifade ederek, sendika olarak belirlenmiş bir takım düşünceleri olduğunu, yaptıkları çalışmaları yarın kendilerinin önüne koyacaklarını kaydetti. Türkel, şunları kaydetti:

“Bizim alternatif seçeneklerimiz yok. Bunu Hükümet kanadı bizim önümüze koyar. Biz onu değerlendiririz. Bunun yerine ne konabileceğini de biz bilemeyiz. Devlet çalışmasını yapar bizim önümüze getirir değerlendirilebilecek bir şey ise biz de bunu değerlendiririz”

ANKA
 

simqe

Kıdemli
Üye
TEKEL işçisi...

Liberal Demokrat Parti Başkanı Cem Toker bir hesap yapmış...

TBMM’nin 2010 yılı bütçesi 470 milyon TL.

Bu rakamı önce 12’ye sonra 550’ye bölerseniz bir milletvekilinin halkımıza aylık maliyeti 71.000 TL çıkıyor.

Bu vekillerin çoğunun yaptığı arada bir parmak kaldırıp indirmek...

TEKEL işçisinin çok görülen maaşı ise çok çok 1500 lira...

Cem Toker soruyor:

- Sadece TEKEL işçisi mi iş yapmadan para kazanıp, kamuya yük oluyor bu ülkede?

Melih Aşık/milliyet
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Aslında hepimizin ısrarla gündemde tutmamız gereken konuyu,sürekli sıcaklığını koruması için takip ettiğinden dolayı öncelikle sn.simge hanıma sonsuz teşekkürler.

Tekel işçileri mi?Onlar da kim...Onlar bu ülkeyi sözde " demokratik açılım " söylemi ile kaosa sürükleyenlerdir,onlar binlerce vatan evladını şehit eden ocaklara ateş düşüren sonra da alkışlarla sınırda kırmızı halılarla karşılanan teröristledir,onlar polise taş-molotof kokteyl atan-ortalığı ve vatandaşı tarumar eden eylemcilerdir...Aaaaa pardon galiba ben karıştırdım.Onlar hiç bir şey değilmiş beee.Onların ne taşı,ne silahı,ne sopası,ne jopu,ne de kanun gücü yokmuş.Onların sadece " SESİ " varmış!!!

Emek mücadelesi,alın teri mücadelesi,nafaka mücadelelerini sonuna kadar destekliyorum,bu soğukta da hem kendilerine hem ailelerine Allah gayret kuvvet versin.

Sağlıcakla kalınız.
 
Üst Alt