• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Tek Parça Şanuzman...... Gearbox with only one solid

karafetva

Tecrübeli
Üye
Malumunuz şanzumanlar vites sayısı kadar dişli çiftine sahip olmak zorunda. cvt dediğimiz scooterlarda da olan şanzuman diyebileceğimiz sistem dişli çiftlerine ihtiyaç duymadan kayış-kasnak mantığıyla çalışabiliyor. Yalnız hem verimlilik kaybına sebep hem de bakıma muhtaç.

Şimdi bir daire üzerinde ayrı ayrı merkeze doğru yaklaşan çemberler çizilse, her bir çember dişlinin dişleri ile doldurulsa ve tekil bi dişli ile döndürülse nasıl olur? Vites değiştirmek için küçük(pinyon) dişli diğer çemberin üstüne atılır ve değişen yarıçap uzunluklarının değişen çizgisel hızları anlayışı ile devirleri kontrol edemez miyiz?

Çok önce düşünmüştüm bunu. Yalnız modül uyuşturma sorununun aşılması gerekli. Diğer taraftan bu ana dişlili kısımda dişler arasında boşluk bırakmak yani pinyonu döndürecek olan dolu kısmı çubuk gibi kısacık yapmak modül sorununu aşabilir.

Yine dairesel bir kauçuk kasnak üzerinde yine kauçuk küçük bir pinyon ile merkeze yaklaşıp uzaklaşılarak devir değiştirilebilir.
Katılımlarınız sorunu çözmese bile ufkumuzu genişletir lütfen eksik kalmayın...

by lent

Acemi
Üye
Benzerini görmüştüm anahtar kelime friction variator olacaktı sanırım ... buldum sanırım burada diğer alternatifleri de görmeni canı gönülden isterim, hatta her zaman elinin altında olsun. Saygılar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt