Tavuk Dışkısından Enerji Üretimi

Enerji konusu,Türkiye ve dünya için sürekli sorun olacak konulardan biri.Her sene artan elektrik ihtiyacını karşılamak için yeni arayışlar içine giriliyor.Bunlardan birisi de ilk örneği Çin’de bulunan,tavuk dışkısından elektrik üretimi. Çin’de elektirk ihtiyacının bir kısmını karşılayan bu yöntem,tüm dünyaya yayılmaya başlamış durumda.Hem tavuk dışkılarının çevreye verdiği zararında önüne geçilmiş oluyor bu yöntemle.Almanya’da bile yaklaşık 3 bin tesis bu şekilde faaliyet göstermekte.Bu üretim sistemine de biogaz denilmekte.

Biyogaz Nedir?

Hayvan atıklarının ortadan kaldırılması sırasında metan gazı ortaya çıkmakta.Metan gazı yanında farklı gazlar da olduğunda buna genel olarak biogaz deniliyor.İşte bu ortaya çıkan biogaz ile elektrik üretilmekte.

Peki Niye Tavuk Dışkısı?

Biogaz sadece tavuk dışkısı ile üretilmiyor tabiki.Fakat tavuk dışkıları bulunduğu çevreler için büyük sorun olmakta.Ayrıca Türkiye’yi baz aldığımızda tavuk potansiyeli çok yüksek bir ülke.Büyük tavuk çiftliklerinin bulunduğu yerlere kurulması önerilen sistem ile günde 300 ton tavuk dışkısıyla yılda 3.6 megavatlık bir enerji üretimi sağlanabiliyor.
 
  • Etiketler
    biyogaz üretimi
  • Üst Alt