Tatil dönüşü cildi soymak gerek

Güneş lekelerinini silmek isteyenler, bunu renk açıcı kremler ve peeling'le başarabiliyor.
Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan, "Peeling'i mutlaka doktora yaptırın" diyor.
Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; özellikle yaz aylarında, tatil dönüşünde ortaya çıkan cilt ve güneş lekeleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

Leke, cildimize renk kazandıran melanin hücrelerinin fazla çalışmasından kaynaklanan bir sorundur. Kadınlarda daha sık görülür ve rahatsız edicidir. Kullanılan ilaçlar, sistemik hastalıklar (böbrek üstü bezi, tiroit bezi ve bazı bağırsak hastalıkları), yanlış kozmetikler, genetik nedenler ve dermatolojik hastalıklar lekeye neden olur.

ESMERLER LEKEYE DAHA YATKIN
Kozmetik ürünlerin içinde bulunan bazı maddeler güneşe karşı hassasiyet yaratarak leke artışına neden olabilir. Özellikle esans içeren kozmetik ürünlerin güneşe karşı hassasiyet yaratma riskleri bulunmaktadır. Bu sebepten kişilerin yaz aylarında kış mevsimine göre daha az kozmetik kullanmaları, kozmetiklerin güneş koruyucu içermesine dikkat etmeleri önerilir.

Cilt rengi koyu olan kişilerde, aktif melanosit sayısı açık renkli olan kişilere göre daha fazladır. Bu nedenle sorun esmerlerde daha belirgindir. Sivilce, egzama gibi dermatolojik hastalıkların iyileşmesi leke şeklinde olacağı gibi; ağda, düşme, sürtünme, yanık ve çizilme gibi nedenlerle tahriş olan deri bölgeleri de renk koyulaşması şeklinde iyileşir. Kişilerin sivilcelerini sıkmamaları ve yara kabuklarını koparmayıp tedavi ettirmeleri gerekir.

KAPALI ALANDA DA GÜNEŞ KORUYUCU...
Leke tedavisi disiplin gerektiren bir tedavidir. Güneş koruyucular tedavinin en önemli basamağıdır. Güneş koruyucuların hem ultraviole A hem de ultraviole B ışınlarından korumasına, suya ve tere dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir. Kapalı ortamlarda bile kullanılmalıdır. Kişiler ciltlerini tahriş edici ürün kullanımından kaçınmalıdırlar. İlaç kökenli leke artışı olasılığında riskli olan ilaç kesilmelidir.

DERİN LEKELERE PEELİNG GEREK
Leke tedavisinde renk açıcı kremler ve peeling yöntemlerine başvurulur. Renk açıcı kremler; hidrokinon, retinoik asit, azeleik asit, kojik asit, arbutin ve glikolik asit gibi maddeler içermektedir. Bu maddeleri içeren ürünler tek başına kullanılabileceği gibi birbirleriyle kombine bir şekilde de kullanılabilir. Tedavinin mutlaka dermatolog kontrolünde olması gerekir. Tedavinin sonuçları iki ay sonra kendini belli etmeye başlar.

Peeling; leke tedavisinde başvurulan bir diğer yöntemdir. Özellikle derin yerleşimli lekelerde peeling yöntemi, evde kullanılacak krem tedavisiyle birlikte daha iyi cevap verir. Peeling, meyve asitli ya da TCA peeling (Trichloro Asetik Asit) şeklinde olabilir. Pellingle amaç derideki lekeli hücrelerin soyularak atılmasıdır.

LEKELERLE BİRLİKTE ÇİZGİLER DE AZALIR
Peeling tedavisi, iki ya da üçer hafta arayla dört ila altı seans yapılır. Peeling işlemi için kullanılacak asidin konsantrasyonun güçlü olmamasına dikkat edilmelidir.

Güneş koruyucu kullanımı, tedavi sonrası devam ettirilmelidir. Peeling sonrası ciltte kızarıklık, hafif kabuklanma ve kepeklenme gibi bulgular gözlenebilir. Lekeyle birlikte yüzdeki çizgiler de hafifler. Cilltte gözle görülür bir değişim olur.
leyditurk
 
Üst Alt