Tasavvuf nedir ?

bziya

Kıdemli
Üye
Bir İlmin ne olduğunu en iyi o ilmi bilen diploma sahibi bir Mütehassısdan öğrenebiliriz.

Mesela , doktorluğa merak salan , bu ilmi en iyi tıp Fakültesinde öğrenir.Gidip Prodüktörden öğrenmez değil mi ?

Marangoz yahut mobilyacılığı merek edenler bu ilmi Meslek Liselerinde vs. öğrenirler.Gidip İnşaat mühendisinden öğrenmezler.

Bu örnekler çoğalabilir...

Din konusunda ise en doğru yani biricik doğru bilgi elbette Efendimiz Aleyhisselam ve O'nun Eshabı ve Varisleri olan Ehli sünnet alimlerinden öğrenilir.Çübkü hepsi Efendimizden öğrendiklerini nakletmişleridir.Bu inceliği iyi anladıktan sonra Din konusunda ve dini ilmlerde fetva vermeye yetkisi olanlar iyi bilindikten sonra İslami bir İlm dalı olan TASAVVUF hakkında da en doğru bilgiyi en iyi Efendimizin kıymetli varisleri olan Ehli sünnet alimleriden öğrenebilir.

Gidip çoğrafya öğretmeninden bu ilmi sorarsak büyük hata ederiz.Bakalım Ehli sünnet Alimleri ne buyurmuşlar , buyurun :
http://www.supermeydan.net/forum/forum432/thread42610.html

----------------------------------------------------------
 

Apollonius

Tecrübeli
Üye
Hazret-i Ebu Hüreyre de buyuruyor ki:
(Resulullahtan iki türlü ilim öğrendim. Bunlardan birini sizlere bildirdim. İkincisini söylersem, beni öldürürsünüz.) [Buhari]

Hep rivayet hep rivayet. Onlarda bile hiç tasavvuf diyen yok farkındaysan. Kabalaya yahudilik nasıl girdiyse sizinki de islama öyle girdi arkadaşım. İslamda gizli ilim yoktur! Gizli ilimlerin İslami örtüye bürünmüşleri vardır. Aynen muska gibi. Eskiden muskayı başka şekillerde yazarlardı şimdi ayetlerle hesaplayıp yazıyorlar İslami gözüksün diye. Öyle olunca günah değildir diye iddia ediyorlar. Hiç bir fark göremiyorum ben nedense.


Ebu hureyrenin bir adet daha rivayeti var. Yukarıdaki ile çelişkili.

Ebu Hureyre diyor ki: "Eğer Allah'ın kitabında: 'İlimden bir şey gizleyenler kıyamette karınlarına ateş tıkınacaklardır' anlam'ına gelen ayet olmasaydı ben (değil çok rivayet) hiç hadis rivayet etmezdim"Gerçi sözkonusu olan Ebu Hureyre ise çelişkiler olması doğaldır.

http://www.supermeydan.net/forum/forum540/thread59777.html

Kaynağınız kendi kendini yalanlıyor gördüğünüz gibi. Biliyorsunuz ki kendi kendini yalanlamayan tek kaynak Kurandır. Oradan bir ayet neden vermiyorsunuz. Yok mu?Bziyaya pek bir şey söylemeye gerek yok ama onun yazdıklarını okuyanlar varsa şunu diyebilirim: Din, iman bir ilim değildir. Bir çobanın imanı bir bziyanın veya benim imanımdan veya bir İslam aliminin imanında fazla olabilir. O çoban Allah katında hepimizden daha değerli olabilir. Dininizi açın Allahın alimlere değil insanlara gönderdiği kitabından öğrenin. Takıldığınız yerde alimlere bakarsınız. O alime bu alime değil, bütün alimlere.
 
Son düzenleme:
Üst Alt