• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Tartışmayı ne kadar biliyoruz?

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Tartışmak, İnsanların karşılıklı inandığı fikirleri savunmasıdır.
Tartışılan konuda taraflar görüşlerini söylerler ve neden o görüşü savunduğunu gerekçeleriyle anlatırlar. En önemlisi de karşıdaki kişiyi de saygıyla dinlemek, karşı tarafın görüşleri benimsenmese de güzel bir dille karşı çıktığı noktaları anlatabilmektir.

Sizce tartışmayı ne kadar biliyoruz?
Son zamanlarda supermeydan forumlarında fikir ayrılığı çıktığında tartışmalar hemen karşılıklı kişisel atışmalara kavgalara dönüyor ve taraflar birbirlerine kendi düşüncelerini empoze etmeye çalışıyorlar.

Sizce bu yontem doğru bir yöntem midir? , bu şekilde birilerinin düşüncelerini değiştirip, kendi bakış açımızdan baktırabilir miyiz?

Neden? insanlar hep kendi bildiklerinin doğru olduklarına inanır ve en küçük bir tartışma bile güç savaşına, kavgaya dönüşür?

Neden seviyeli bir şekilde tartışmayı beceremiyoruz?

SGOR

Kıdemli
Üye
Dilimin ucundakiler dökülmüş sanki teşekkürler abi..
Bazı insanlar eleştiriyi hazmedemiyor mademki hazmedemeyeceksin topicaçma kardeğim yorumları yanlış algılayacaksın yorum yapma..
Birde yorumlarda tartışmayı sevenler varki bunlar tam bir içler acısı neyi ıspatlıyorlarsa vay hallerine..

ANLAYANA!!!

k.mutluluk

Amatör
Üye
Malesef çoğumuz bilmiyoruz;

Bu gün açılan bir başlıkda da(türbanlıda olsa kadın kadındır) gördüm ki,
İçler acısı,yazılanları okurken kişilerin birbirlerine ithamları,önce kişi kendi içindeki çelişkileri yenecek ki,tartışmayı bilecek,bakıyorum kimse altta kalmamak adına ne yazdığının farkında bile olmadan cevap veriyorlar,

Hakaretler,alay etme,küçümseme....

Üzülüyorum,garipsiyorum ve ayıplıyorum...

metu

Amatör
Üye
"Her insan kendini akıllı sanır"

ben dahil bu forumda yazı ve yorum yapan şahısların. kendilerinin ne kadar kontrollü bir şekilde anlayış ve hoşgörü içerisinde olduğunun yansımasıdır...bu gibi başlıkları açanlar da yorumlarda "anlayana" diyecek kadar kibirli ifadelerle yazı yazanlar da... beklenti,tebrik,tepki ve anlayışı yaşamak zorundadır..

metu

Amatör
Üye
Saygı ve anlayış gösterelim
Karşılığında saygı görelim..

G

güney

Ziyaretci
arkadaşlar çok doğal adı üstünde" sanal alem" öyle olunca insanlar gayri ihtiyari bilgilerini sınamaya başlıyorlar ve ardından atıp tutmalar....Ülkemize baktığınızda bir çok insanın bir çok konuyla alakalı bilgisi olmadan fikri olduğunu görürüz buda aynı durum. Örneğin herkes ülkemizde çok iyi futbolcudur,çok iyi siyasetçidir, bu örnekler çogaltılabilir.Tartışma nın adabı vardır düzeni vardır kişi tartışırken savunduğu fikri anlatmakla birlikte karşıdakinin fikrinide dinlemek zorundadır...gelelim supermeydana ; öncelikle hemen hemen her yaş grubunun bulunduğu, ilgi alanları , eğitimleri,politik duruşları, hayatı sorgulama şekilleriyle birbirlerinden çok farklı insanlar toplulugu..O yüzden farklı sesler çıkmalı bu forumun zenginleşsini sağlar..seslerin yüksekliğine geldiğinizde bazen gerçekten kişilerin bunu ayarlayamadığını düşünüyorum (bende arasıra giriyorum bu ton ayarlaması yapamayanların arasına)işte burada da devreye "desibel" uzmanı "yüksel admin" giriyor diye düşünüyorum..Bizim ruhumuzda var aslında düşünsenize sessiz sedasız bir topluluk hoşunuza gidermi???

toprak81

Tecrübeli
Üye
ne yalan solıyım ıkı uc kısı var bı forumda yuzyuze onlarla tartısmayı ısterdım burdan atıp tutmak asahılamak ıgnelemek kola oluo farkındayım :Cachondon:

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Yüz yüze tartışmalarda araya girip benden uyarı beklemeyin , Arada sopa yemeye hiç niyetim yok haberiniz olsun :)

Keske! forumda da araya girmem gerekmese.

atmaca34

Kıdemli
Üye
evet sorunda burda başlıyor zatenya tartışmak konun adı tartışma olursa kavganın öncesi gibi bir durum söz konusu olur bence bizler hep tartışıyoruz hiç paylaşmıyoruz bazı arkadaşlar sadece tartışma olsun diye konu açarlarken bazı arkadaşlarda intikam alırcasına onlara destek vermeyi seviye sanıyorlar halbuki bilmiyorlarmı forumlar tartışma mekanı değil paylaşma mekanıdır tabi ki benimde bazen konun dozunu kaçırdığım anlar oluyordur
ve diyorumki herkesin niyeti paylaşmak olmalı tartışmak değil

hoşumuza gitmeyen konular karşısında bile fikirsel paylaşmak veya paylaşabilmek

iyiliğe iyilik herkişinin işidir
kötülüğe iyilik ise erkişinin işidir

kendimize iğnenin bir ucu değince nasıl acı hissediyorsak bunu bilip
karşımızdakinede iğneyi batırbadan yorumlar yapmalıyız der sözlerimi noktalarım

iyi forumlar

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Ben bana yapılmasını istemediim bir şeyi karşımdakine asla yapmam benim canım nasıl acıyosa onunda acıyordur felsefesiyle tartışırım..

onuc13

Tecrübeli
Üye
Karşılıklı fikir alış verişi ile tartışmayı ayrı ayrı ele almak gerekir.
Hararetli ve hırslı hiçbir tartışmanın olumlu sonuçlandığına şahit olmadım. Olamaz da...
İnsanlar, kendi savundukları görüşlerindeki samimiyeti karşı taraf için de düşünmedikten sonra sağlıklı fikir alışverişi olamaz.

Ben haklıyım, diğerleri haksız...
Ben doğru söylüyorum, diğerleri yalan...
Benim görüşüm doğru, diğerlerinin görüşü yanlış...
Benim okuduğum gazete doğru yazar, diğerleri yalan yazar...
Ben,ben,ben,ben

"Benlik önceliğimizi bertaraf edip, gerçekler karşısında objektif gözle baktığımız zaman işte o zaman doğrular karşısında anlamsız inatlarımızdan vaz geçip hemfikir noktasında odaklanabiliriz" demek istiyorum ama çok zor...çoooook.

Moderatör tarafında düzenlendi:

atmaca34

Kıdemli
Üye
Ben haklıyım, diğerleri haksız...
Ben doğru söylüyorum, diğerleri yalan...
Benim görüşüm doğru, diğerlerinin görüşü yanlış...
Benim okuduğum gazete doğru yazar, diğerleri yalan yazar...
Ben,ben,ben,ben............

"Benlik önceliğimizi bertaraf edip, gerçekler karşısında objektif gözle baktığımız zaman işte o zaman doğrular karşısında anlamsız inatlarımızdan vaz geçip hemfikir noktasında odaklanabiliriz" demek istiyorum ama çok zor...çoooook.[/B][/SIZE][/COLOR]

güzel söylüyorsunda iki doğru aynı yerde olmaz
insan savunduğu davada haklı olduğunu bilirse ben haklıyım demesinde sakınca yoktur

onuc13

Tecrübeli
Üye
güzel söylüyorsunda iki doğru aynı yerde olmaz
insan savunduğu davada haklı olduğunu bilirse ben haklıyım demesinde sakınca yoktur
"Ben haklıyım" desin,
demesin demiyoruz.
Ama kendisine desin.
Karşısındakini delillerle ikna etsin, yani subjektif değil de objektif baksın diyoruz.
Kendisini ne kadar haklı görüyorsa,
karşısındakinin de kendisini haklı görüyor gerçeği gözardı edilmemeli...
Beğen Cevapla Denetleme için seçin Rapor Düzenle Sil IP Uyar

metu

Amatör
Üye
O kadar güzel cümleler yazmıssınız ki..tebrikler..

erkişi1

Tecrübeli
Üye
Konu başlığı "Tartışma" olunca bunun aslında özü, Münazara, karşılıklı iki grubun bir fikri zıt taraflardan tartışması şeklinde gerçekleşen eylem olarak algılanmaktadır, burada, konu ve konu hakkındaki bilinç ve sav düzeyi açık ara farklı olmadığı müddetçe bir yarışma gibi, açık fark veya uçuk ve uzak görüşler olduğunda ise zaman, zaman aşırıya kaçan tartışmalar kaçınılmaz olmaktadır. Bu işin doğası ve toplumumuzdaki doğulu kültür etkisi ile okuma yerine anlatımdan dinleme alışkanlığının etkisi olduğu kanaatındayım. Ayrıca tartışmalar bazende burada da araya sıkıştırılan cümlelerde olduğu gibi, kınama veya aşağılama ifadelerini içerdiği anda veya kontrolsüz savunmacı kişilerin saldırısı haline dönüştüğü anlarda olmuyo değil. Ama tartışma adı üzerinde zaten, yani paylaşma değil. İyi forumlar. Bu arada yüz yüze tartışma talepleri, veya incitme sözleride kişilerde gizli dürtüdür daha açık olunursa net cevap alınacağından kimsenin şüphesi yoktur. Nede olsa Anadolu eriyiz, meydanın Süperini de, er'ini de biliriz.

İ

İNCİ

Ziyaretci
Arkadaşlar bu forum sitesinden önce başka forum sitelerinde de çok paylaşımlarda bulunmuş ve forum konusunda deneyim sahibi bir insanım. Bu benim uğradığım onuncu köy oluyor. :) Doğruları söylediğiniz için yasaklanıyorsunuz yada iktidar partisi Akp yi eleştirdiğiniz için forumdan bir şekilde atılıyorsunuz. Ben bunları yaşamış biri olarak demokratik bir şekilde fikirlerimi paylaşabilmek adına buraya uğradım. Bu köyde neler yaşayacağımı bilemiyorum. Yanlızca şunu söylemek isterim. İnandığım doğruları her şekilde yazarım ve her zaman yazdıklarımın arkasında dururum. Medeni bir şekilde konuları tartışırım ve asla hakaret, küfür argo kelimeler kullanmam. Hiç biriniz benim düşüncelerime katılmak zorunda değilsiniz ama en azından karşıt görüşleriniz olsa bile medenice tartışalım. Sizin gibi düşünmüyorum diye beni düşmanlıkla suçlamayın...

Saygılarımla

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Arkadaşlar bu forum sitesinden önce başka forum sitelerinde de çok paylaşımlarda bulunmuş ve forum konusunda deneyim sahibi bir insanım. Bu benim uğradığım onuncu köy oluyor. :) Doğruları söylediğiniz için yasaklanıyorsunuz yada iktidar partisi Akp yi eleştirdiğiniz için forumdan bir şekilde atılıyorsunuz. Ben bunları yaşamış biri olarak demokratik bir şekilde fikirlerimi paylaşabilmek adına buraya uğradım. Bu köyde neler yaşayacağımı bilemiyorum. Yanlızca şunu söylemek isterim. İnandığım doğruları her şekilde yazarım ve her zaman yazdıklarımın arkasında dururum. Medeni bir şekilde konuları tartışırım ve asla hakaret, küfür argo kelimeler kullanmam. Hiç biriniz benim düşüncelerime katılmak zorunda değilsiniz ama en azından karşıt görüşleriniz olsa bile medenice tartışalım. Sizin gibi düşünmüyorum diye beni düşmanlıkla suçlamayın...

Saygılarımla
Kendini ve Sitemizi yasalar onunde zor durumda bırakmayacak olduktan sonra tabiki düşüncenizi özgürce yazabilirsiniz,Ne kimse sizin düşüncenize,nede siz başkalarının düşüncesine katılmak gibi bir zorunluluğunuz yok. iyi forumlar

İ

İNCİ

Ziyaretci
Kendini ve Sitemizi yasalar onunde zor durumda bırakmayacak olduktan sonra tabiki düşüncenizi özgürce yazabilirsiniz,Ne kimse sizin düşüncenize,nede siz başkalarının düşüncesine katılmak gibi bir zorunluluğunuz yok. iyi forumlar

Zamanla seviyeli yorumlarımı okudukça sizi ve sitenizi hatta kendimi zor durumda bırakmayacak biri olduğumu siz de anlayacaksınız bu konuda içiniz rahat olsun.

Size de iyi forumlar...:Entusiasmado:

S

SAHARAY

Ziyaretci
Tartışmak, İnsanların karşılıklı inandığı fikirleri savunmasıdır.
Tartışılan konuda taraflar görüşlerini söylerler ve neden o görüşü savunduğunu gerekçeleriyle anlatırlar. En önemlisi de karşıdaki kişiyi de saygıyla dinlemek, karşı tarafın görüşleri benimsenmese de güzel bir dille karşı çıktığı noktaları anlatabilmektir.

Sizce tartışmayı ne kadar biliyoruz?
Son zamanlarda supermeydan forumlarında fikir ayrılığı çıktığında tartışmalar hemen karşılıklı kişisel atışmalara kavgalara dönüyor ve taraflar birbirlerine kendi düşüncelerini empoze etmeye çalışıyorlar.

Sizce bu yontem doğru bir yöntem midir? , bu şekilde birilerinin düşüncelerini değiştirip, kendi bakış açımızdan baktırabilir miyiz?

Neden? insanlar hep kendi bildiklerinin doğru olduklarına inanır ve en küçük bir tartışma bile güç savaşına, kavgaya dönüşür?

Neden seviyeli bir şekilde tartışmayı beceremiyoruz?

Tartışacağım kişinin karşısına aynalı bir elbiseyle çıkmak isterdim..
Muhatabım bana nereden bakarsa baksın kendisini görecekti;
Ve aynalar önüme sunulan her teze, her soruya doğru cevap verecekti...

Son düzenleme:

el_nara

Acemi
Üye
Eleştiren insanlar topluluğu olduk son zamanlarda. Tartışmak ; aşağılamadan ve uslubu kirletmeden güzel bir paylaşımdı oysa.