• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Tartışmayı ne kadar biliyoruz?

• Konbuyu başlatan YukseLL
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 32
  • Görüntüleme 13K

Okunuyor :
Tartışmayı ne kadar biliyoruz?

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Tartışmak, İnsanların karşılıklı inandığı fikirleri savunmasıdır.
Tartışılan konuda taraflar görüşlerini söylerler ve neden o görüşü savunduğunu gerekçeleriyle anlatırlar. En önemlisi de karşıdaki kişiyi de saygıyla dinlemek, karşı tarafın görüşleri benimsenmese de güzel bir dille karşı çıktığı noktaları anlatabilmektir.

Sizce tartışmayı ne kadar biliyoruz?
Son zamanlarda supermeydan forumlarında fikir ayrılığı çıktığında tartışmalar hemen karşılıklı kişisel atışmalara kavgalara dönüyor ve taraflar birbirlerine kendi düşüncelerini empoze etmeye çalışıyorlar.

Sizce bu yontem doğru bir yöntem midir? , bu şekilde birilerinin düşüncelerini değiştirip, kendi bakış açımızdan baktırabilir miyiz?

Neden? insanlar hep kendi bildiklerinin doğru olduklarına inanır ve en küçük bir tartışma bile güç savaşına, kavgaya dönüşür?

Neden seviyeli bir şekilde tartışmayı beceremiyoruz?

SGOR

Kıdemli
Üye
Dilimin ucundakiler dökülmüş sanki teşekkürler abi..
Bazı insanlar eleştiriyi hazmedemiyor mademki hazmedemeyeceksin topicaçma kardeğim yorumları yanlış algılayacaksın yorum yapma..
Birde yorumlarda tartışmayı sevenler varki bunlar tam bir içler acısı neyi ıspatlıyorlarsa vay hallerine..

ANLAYANA!!!

k.mutluluk

Amatör
Üye
Malesef çoğumuz bilmiyoruz;

Bu gün açılan bir başlıkda da(türbanlıda olsa kadın kadındır) gördüm ki,
İçler acısı,yazılanları okurken kişilerin birbirlerine ithamları,önce kişi kendi içindeki çelişkileri yenecek ki,tartışmayı bilecek,bakıyorum kimse altta kalmamak adına ne yazdığının farkında bile olmadan cevap veriyorlar,

Hakaretler,alay etme,küçümseme....

Üzülüyorum,garipsiyorum ve ayıplıyorum...

metu

Amatör
Üye
"Her insan kendini akıllı sanır"

ben dahil bu forumda yazı ve yorum yapan şahısların. kendilerinin ne kadar kontrollü bir şekilde anlayış ve hoşgörü içerisinde olduğunun yansımasıdır...bu gibi başlıkları açanlar da yorumlarda "anlayana" diyecek kadar kibirli ifadelerle yazı yazanlar da... beklenti,tebrik,tepki ve anlayışı yaşamak zorundadır..

G

güney

Ziyaretci
arkadaşlar çok doğal adı üstünde" sanal alem" öyle olunca insanlar gayri ihtiyari bilgilerini sınamaya başlıyorlar ve ardından atıp tutmalar....Ülkemize baktığınızda bir çok insanın bir çok konuyla alakalı bilgisi olmadan fikri olduğunu görürüz buda aynı durum. Örneğin herkes ülkemizde çok iyi futbolcudur,çok iyi siyasetçidir, bu örnekler çogaltılabilir.Tartışma nın adabı vardır düzeni vardır kişi tartışırken savunduğu fikri anlatmakla birlikte karşıdakinin fikrinide dinlemek zorundadır...gelelim supermeydana ; öncelikle hemen hemen her yaş grubunun bulunduğu, ilgi alanları , eğitimleri,politik duruşları, hayatı sorgulama şekilleriyle birbirlerinden çok farklı insanlar toplulugu..O yüzden farklı sesler çıkmalı bu forumun zenginleşsini sağlar..seslerin yüksekliğine geldiğinizde bazen gerçekten kişilerin bunu ayarlayamadığını düşünüyorum (bende arasıra giriyorum bu ton ayarlaması yapamayanların arasına)işte burada da devreye "desibel" uzmanı "yüksel admin" giriyor diye düşünüyorum..Bizim ruhumuzda var aslında düşünsenize sessiz sedasız bir topluluk hoşunuza gidermi???

toprak81

Tecrübeli
Üye
ne yalan solıyım ıkı uc kısı var bı forumda yuzyuze onlarla tartısmayı ısterdım burdan atıp tutmak asahılamak ıgnelemek kola oluo farkındayım :Cachondon:

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Yüz yüze tartışmalarda araya girip benden uyarı beklemeyin , Arada sopa yemeye hiç niyetim yok haberiniz olsun :)

Keske! forumda da araya girmem gerekmese.

atmaca34

Kıdemli
Üye
evet sorunda burda başlıyor zatenya tartışmak konun adı tartışma olursa kavganın öncesi gibi bir durum söz konusu olur bence bizler hep tartışıyoruz hiç paylaşmıyoruz bazı arkadaşlar sadece tartışma olsun diye konu açarlarken bazı arkadaşlarda intikam alırcasına onlara destek vermeyi seviye sanıyorlar halbuki bilmiyorlarmı forumlar tartışma mekanı değil paylaşma mekanıdır tabi ki benimde bazen konun dozunu kaçırdığım anlar oluyordur
ve diyorumki herkesin niyeti paylaşmak olmalı tartışmak değil

hoşumuza gitmeyen konular karşısında bile fikirsel paylaşmak veya paylaşabilmek

iyiliğe iyilik herkişinin işidir
kötülüğe iyilik ise erkişinin işidir

kendimize iğnenin bir ucu değince nasıl acı hissediyorsak bunu bilip
karşımızdakinede iğneyi batırbadan yorumlar yapmalıyız der sözlerimi noktalarım

iyi forumlar

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Ben bana yapılmasını istemediim bir şeyi karşımdakine asla yapmam benim canım nasıl acıyosa onunda acıyordur felsefesiyle tartışırım..

Üst Alt