Tarot Falı - Tarot nedir?

TAROT NEDİR?

Tarot günümüzün en popüler fallarından biridir ve diğer fallardan farklıdır. İlk önce kendinize bu falı neden öğrenmek istediğinizi sorun. Vereceğiniz cevap çok önemli, çünkü o cevap size kapıyı açacak olan doğru anahtarı getirecektir. Eğer verdiğiniz cevap yeterli değilse, elinizde yanlış anahtarla doğru kapıyı açmaya çalışacaksınız. Ama kapı açılmayacak.

Eğer bu falı öğrenirken kapı açılmazsa, Tarot falına baktığınız insanlar size '' hayır öyle değil, doğru değil, bilemiyorsun'' derseler, yanlış anahtarı tutuyorsunuz demektir. Ve o zaman '' neden Tarot öğrenmek istiyorum?'' sorusu tekrar senden bir cevap bekler. O doğru anahtarı bulma meziyetti belki bir ayini, belki de yıllarını alabilir. Bu falı yanlış anahtarla asla bakamazsınız.

Eğer Tarot falını öğrenmeyi hala istiyorsanız, bu kartlarla yasamak istiyorsunuz demektir.

Tarot özel zamanlarda, özel insanlara bakılan bir falmış gibi lanse edilir. Ama Tarot bakan kişi her ani özel ve her insani özel kabul eder. İsterseniz mistik dekorlu, Los ışıklı ve sakin bir yerde, isterseniz kalabalık, gürültülü bir caddede kartları açıp yorumlayın. Hiçbir önemi yok. Eğer geleceği görme yetisine sahip ve karsınızdaki insanin ruhunu okuyabiliyorsanız, zaman, mekan önemini yitirir.

Tabii güzel dekorlu, mistik objelerle süslü, ipek masa örtüsü, kimsenin el sürmediği 10 yıllık Tarot kartları ve masada yanan bir mumun olduğu odada Tarot açmak keyiflidir. Ve sizin daha iyi konsantrasyon sağlamanıza yardımcı olur. Fakat bu ayrıntılar hiçbir zaman sizin geleceği görmeniz için yeterli değildir. Eğer bu ayrıntılar ve geleceği görme yetisi birleşirse çok keyifli ve doyurucu bir seans ortaya çıkacaktır.

Tarot kartlarını, kendinizin değil başka insanların geleceğini görmek için yorumlamak zorundasınız. Bu yüzden anlatımlarımda, karsınızda size fal baktırmak niyetinde olan bir insani göz önünde bulundurarak açıklamalarımı yapmaya çalışacağız. Tarot tek kişilik bir oyun değildir. Eğer sadece kendi geleceğinizi görmek için kartları kullanmak isterseniz, olduğunuz yerde sayarsınız ve de en sonunda kartları terk edersiniz.

Tarot kartlarını iyi yorumlayan insanların, kartları kullanmaya başlamadan öncede 6.hissi, sezgileri güçlü olduğu bilinir. Kartlar sezgilerin yön bulmasını sağlar. Zamanla daha güçlü ve doğru tahminler yapmaya baslarsınız. Peki sezgilerinizin güçlü olduğunu nasıl anlayacaksınız? Kendinizi dinleyerek. İçinizden gelen sese güveneceksiniz. Eğer sizde ufak bir kıvılcım (6. His, sezgi) mevcutsa, ilerleyen yıllarda sönmeyen ve kontrollü yanan ateşe dönüşecektir. Maalesef ki bu kıvılcım Tarot bakmak için şarttır.

6. Hissiniz kuvvetli değilse, bir tasın iletkenliği gibi geçirmez, kati olursunuz ve karsınızdaki insanin sıcak veya soğuk, iyi veya kötü, güçlü veya zayıf, hakli veya haksiz olduğunu algılayamazsınız. Algılayamadığınız zaman Tarot kartlarına iletemezsiniz ve sonuç olarak kartlar gerçekleri yansıtmaz. Tarot tun en önemli prensibi, kendi enerjinizi ve karsınızda oturan insanin enerjisini, hislerinizi dinleyerek kartlara akıtmaktır.

Bunu nasıl yapacaksınız? Kendinizi dinleyerek. Çevrenizdeki sessizliği değil, kendi içinizdeki dinginliği ve yalınlığı yakalayarak. Kendiniz ve karsınızda oturan insan hakkındaki tüm düşüncelerinizden arınarak bunu başarabilirsiniz.

Tarot bakmanın sakıncaları var mi? İyi yanları olduğu gibi kötü yanları da vardır. Mesela eğer karsınızdaki insan çok durgunsa, onun negatif enerjisi size gedebilir. Bu yüzden olabildiğince saydam, yansıtan olmak zorundasınız. Eğer diş etkilere, enerjilere karsı güçsüzseniz Tarot bakmanızı tavsiye edilmez. Çünkü her Tarot seansından sonra yorgun düşecek, güçsüzleşecek ve zarar göreceksiniz.

Peki güçsüz olduğunuzu nasıl anlayacaksınız? Eğer size nazar değiyorsa, çok *** basınız ağrıyorsa, bir insanla konuştuktan sonra kendinizi yorgun ve bezgin veya tam tersi enerjik ve hareketli hissediyorsanız diş etkilere açıksınız demektir. Bu durum sizin zarar görmenize neden olabilir. Tarot bakmanın diğer bir sakıncası, eğer iyi bir yorumcu olmayı başarırsanız, diğer insanların dertleri ile uğraşmaktan kendinize zaman ayiramaya bilirsiniz veya insanların devamlı kendilerine Tarot bakmanızı rica etmeleri sizi bunaltabilir ve gittiğiniz her yerde size rahat vermeyebilirler.

Her seyden önce su bilinmelidir ki tarot fali gelecegi görmekten çok sizin ruhsal durumunuzu desifre eder. Karsinizdaki insan tarottun simgesel içerigini, sembollerin derinligini anlayamaya bilir. Ve tarot açilimi yaptiginiz kisi derin degilse, size altin sunmuyorsa, tarot yorumcusu sadece bir araci oldugu için en degerli kelimeleri bulup çikartamaz, soru isaretleri havada asili kalir. Bu nedenle tarot açilimi yapacaginiz insani önceden uyarmak zorundasiniz, yoksa enerjinizi bosu bosuna tüketebilirsiniz.

Tarot bakmanin getirecegi zorluklardan biride su olabilir; 6. Hissiniz gün geçtikçe güçlenecek ve gelisecek, bedensiz varliklar tarafindan rahatsiz edilebilirsiniz. Bu durumun yaratacagi etkiler kisiye göre degisebilir. Ama yinede diger boyuta açilan kanala veya paralel dünyalara yakinlasacaksinizdir. Tarot bakan her kisi bu ince sinira yaklasmayabilir. Burada asil belirtmek istedigim; Siz zaten bazi meziyetlere sahipsinizdir, tarot kartlari sizin hassaslik derecenizi arttirir. Yasayacaginiz olaylar, sesler, içine dogmalar rahatsiz edici boyuta varabilir. Eger bu tür meziyetlere sahipseniz ve rahatsiz olabileceginiz düsüncesi varsa, bu fali ögrenmeyin.

Insanlar genelde tarotun kökeninde insan p***olojisinin agir bastigini bilmezler. suan, geçmis, beklentiler, korkular, dis etkenler, gelecek kombinasyonu ile yasami elle tutulur bir hale getirir. Burada en önemli etken soru cevap yöntemi ile kartlarin isaret ettigi noktayi tam olarak tespit etmektir. Tarot geçmisi ve bugünü, tüm yasananlari net bir sekilde ortaya koyar. Eger geçmisi desemezseniz gelecekle ilgili tahminlerinizin saglamligi azalir. Tarot açilimi yaptiginiz kisinin kisiligini ve son günlerdeki ruhsal durumunu kartlari kullanarak ortaya çikarmalisiniz. Bu çok önemli, neden mi? Çünkü sizin ve karsinizdaki insan arasinda bir bag, güven olusmasini saglar. Bu güven gelecegi daha iyi görebilmenize yardimci olur.

Eger bu gizemli kartlarin gelecegi okumasini istiyorsaniz, ilk önce kartlarin üzerindeki resimleri belleginize iyice islemeniz gerekiyor. Piyasada birçok sanatçinin resmettigi tarot serileri var. Size tavsiyem mutlaka bu özel tasarimli kartlari kullanmanizdir. Çünkü tarotta ilk basta sindirdiginiz semboller çok önemlidir. Bu yüzden tarot karti çesitleri içinden size en yakin olani, hislerinizin sesini dinleyerek belirleyin. Ve tarot kartlarini seçerken ki diger bir husus, sembollerin islenisi birbirinden farkli olmali. Özellikle belirtmek istedigim, sizin olumlu veya olumsuzu net olarak görebileceginiz, sembollerin kolayca anlasildigi tarot karti serilerinden birini seçmeniz.

Tarot serilerindeki sembolleri inceleyerek hislerinize en iyi tercüman olacak seçimi yaptiktan sonra Tarot serüvenine basliyorsunuz demektir. 78 tane Tarot kartinin üzerindeki resimleri belleginize iyice kazimak yillarinizi alacak. Tarotta bir tek seriyi yillarca kullanmak her zaman daha iyidir. Eger farkli farkli sanatçilarin resmettigi serileri bir arada kullanarak tarottu ögrenmeye çalisirsaniz çok güçlük çekersiniz. simdi artik kendinize bir Tarot destesi almaya hazirsiniz.

Seriniz 22 majör Arcana ve 56 Minör Arcana olmak üzere iki çesit gruptan olusacaktir. Majör Arcanalar ruhsal gelismeleri, ana degisimleri içerdikleri sembollerde barindirirlar. Minör Arcanalar da yasamin içindeki sembolleri, kisileri, iliskileri, sevgiyi, basarilari, engelleri, tehlikeleri, is hayatini, maddi inis çikislari, zaferleri, yenilgileri... günlük yasamin içinde etkili olan her durum simgesel olarak minör Arcana kartlarinda islenmistir.

Tarot kartlari, ruhsal gelisimimizi tamamlarken yasamin tüm ayrintilari göz önünde tutularak tasarlanmistir. Bu nedenle hiçbir ayrinti gözden kaçmaz ve günlük yasamda burnumuzun dibinde duran gerçekleri net bir sekilde görmemize yardim eder. Kendi yasantimiza çerçevenin disindan bakmamizi saglar. Bugünü iyi anlarsak yarinimizi kendi ellerimizle var edebiliriz. Ama bugün ki kisir döngülerimizden kurtulamazsak, neyin etrafinda dönerek vakit kaybettigimizi algilayamazsak, ümitlerimiz yarinlarla birlikte renksizlesmeye baslar.

Tarot günlük yasamimizi aydinlatir, önemli olan andir ve bize bunu daima fisildar. Bugününüz yarinin elçisidir. Kartlar bunu bilir ve bize gelecegin nasil sekillenebilecegini göstermeye çalisir. Bu 78 adet karttin her biri büyülüdür ve nerede, ne zaman sizin parmaklarinizin arasina ***isacagini bilir. Asla süpheye düsmezler. Sorunuza karsilik ortaya çikan kartlar belki ilk basta size anlamsiz gelebilir. Fakat olaylar yasanmaya basladiktan sonra kartlarin aslinda size neyi isaret ettigini görür ve hayretler içersinde kalirsiniz.

TAROT KARTLARININ TARİHÇESİ

Tarot kartlarının ortaya çıkısı görece yakın zamanda olmuştur. Uzak Doğu’da ye da Hindistan’da Tarot kartlarına benzer kartların varolduğu ye da Tapınakçı şövalyelerin bunlara sahip olduğu söylense de , bilebildiğimiz kadarı ile ilk Tarot kartları Batı’da on besinci yüzyılda ortaya çıkmıştır.

İlk Tarot kartlarının üzerinde Orta cağ’a ait figürler bulunmaktadır. İlk desteler tamamen el yapımı olup elde renklendirilmişlerdir.

Bilinen en eski destelerden biri , 1400’lü yılların ortalarına ait olan Visconti-Sforza destesidir. 1415 yılanda ölen Pizza prensi Francis Fibbia’nin da bir deste kart hazırlamış olduğu bilinmektedir.

En meşhur destelerden bir olan Mantegna destesi çizen kişinin adıyla anılmaktadır. Bu deste beş gruba ayrılmış ve 1’den 50’ye kadar numaralandırılmış katlardan oluşmaktadır.

On besinci yüzyılın ortalarında ortaya çıkan Marsilya destesi ise günümüzde de en popüler olan destelerden biridir. Bu destede Deli numaralandırılmamış olup kalan Arcına Majör kartları Romen rakamları ile numaralandırılmıştır.

On sekizinci yüzyılda Tarot üzerine çalışan Curt de Gebelin (1725-1784) Arcına Majör’ün Mısır kültüründen geldiğini ve Dünya’nın yaradılışı ile ilgili olayları sembolize ettiğini söylemiştir. Gebelin’e göre bu olayda da 7 sayisinin sembolizmi basittir. Buna göre Arcana Major 22 karttan oluşur (3x7=21 + Deli) , kalanlar ise 14x4=56 karttan oluşur ve destede toplam 78 kart vardır. Bu günümüzdeki Tarot kartlarının da sayısıdır.

On dokuzuncu yüzyılda Eliphas Levi Tarot’u Yahudi mistisizmi ile birleştirmeye çalışmıştır. Papus ise Tarot kartlarının Eski Misir ile olan ilişkisini ve inisiyasyon için sembolizmi temsil ettiğini ortaya koymuştur.

Günümüzde en çok kullanılan destelerden biri olan Rider destesi ise 1857-1942 yılları arasında yaşamış olan Dr. Arthur Edward Waite’in eseridir. Kendisi bir Golden Dawn üyesi olan Waite, bir çok Gül-Hac ve hermetizm sembollerin kullanarak kendi destesini hazırlamış ve bunlari Pamela Coleman Smith’e çizdirmiştir. Waite Tarot’a bir çok yenilik de getirmiştir.

Bunlardan en önemlileri , Arcana Minor icin oluşturduğu sembolik resimler ve bazı kartların yerlerinin değişmesidir. Waite Tarot vasıtası ile ezoterik sembolleri de vermeye çalışmış ve hepsini kapsayan bir sembolizm oluşturmak istemiştir. Bu şekilde ilk olan bu deste günümüzde de popülerliğini korumaktadır.

Yüzyılımızda hazırlanmış olan desteler içinde en ilginçlerinden biri de kuskusuz Aleister Crowley’in hazırlattığı Thoth destesidir. Bu kartlarda da Mısır, Doğu, Yunan, Hıristiyan ve Orta çağ sembolleri kullanılmıştır.

Tarot’un tarihi henüz tamamlanmamıştır, çünkü her kişi ya da topluluk kendine uygun olan desteyi hazırlamaktadır.

TAROT KARTLARINA NASIL SORMALI?

Tarot kartlariniza basvurdugunuz cogu zaman bir sorunla karsi karsiyasinizdir. Hayatinizda size aci veren birsey olabilir bu. Bunun neden böyle oldugunu ve bu konuda ne yapabileceginizi ögrenmek istersiniz. Bu durumda durumunuzla ilgili bir soru belirlemelisiniz. Bu yazida bunu nasil yapmaniz gerektigi aciklanacaktir.

Ilk adim bu duruma dogrudan ve acik bir sekilde yaklasmaniz gerektigidir. Olayin icindeki tüm dolayli ya da dolaysiz kisileri ve etkileri hesaba katmalisiniz. Bir takim ön yargilar ya da kisitlamalar getirmemelisiniz.

TAROT KARTLARI SIZIN ICIN SECEMEZ

Örnegin su iki soruyu ele alalim:
Babami bir yaslilar evine mi yerlestirmeli, yoksa kendi evimde mi bakmaliyim ?

Babamin en iyi sartlarda yasayabilmesine karar vermek icin bilmem gerekenler nedir ?

Ilk soruda tarota danisan kisi bir karar verebilmek icin sorumlulugunu kartlara birakmaktadir. Ister ki kartlar ona ne yapacagini söylesin. Ikinci soruda ise, basit bir sekilde kartlardan bilgi istemektedir. Bilir ki sorumluluk ondadir.

Birinci soru türü gercekten daha cezbedici görünmektedir. Hepimiz iyi secimler yapabilmek icin kesinlige ihtiyac duyariz, ama tarot kartlari bizim icin secemez. Sorumluluktan kacan bu tip sorulardan bu nedenle uzak durmaliyiz, tipki sunlar gibi.

"Evet" ya da "Hayir" cevaplari istenen sorular:
Bu ay dietimi layikiyle uygulayabilecek miyim ?

Is bulabilecek miyim ?
Hazir miyim ?
"Yapmali miyim" sorusunu icerenler
Birden fazla üniversiteye gitmeli miyim?
Ahmetle beraber olmali miyim?
Kiz kardesimin ayri bir eve gecmesine izin vermeli miyim ?
Sadece zamanla ilgili olanlar
Mehmet ne zaman bana evlilik teklif edecek ?
Yeni bir arabayi ne zaman satin alabilecegim ?
Ne zaman ikramiyemi alacagim ?
Bunlarin yerine, sorulari su sekilde sormak gereklidir :
... neden böyle olmustur ?
... yi anlamak icin bilgi verir misin ?
... 'nin anlami nedir ?
... nin amaci nedir ?
... olayinin ardindaki sebepler nelerdir?
... yi tamamlayabilmek icin nasil davranmali ?
... konusundaki sansimi nasil arttirabilirim ?

BÜTÜN SEÇENEKLERE ACIK OLMAK

Sorulari bastan bir takim yargilari kabul ederek belirlememek gerekir. Örnegin:

Kaynanamin evden gitmesini nasil saglarim?

Kaynanamla daha iyi iliskiler kurmak icin neleri bilmem gerekiyor?

Ilk soruda, soruyu soran kisi bütün seceneklere hazir degil. Bastan bazi seyleri kabul etmis. Kaynanasinin gitmesini tek cözüm olarak görüyor. Ikinci soru ise daha genis tabanli. Aslinda sinirli sorular da sorulabilir tarot kartlarina, tabii bastan bazi seyleri kabul etmediysek.

EN IYI DETAY SEVIYESINI BULMAK

Cok genel ve cok detayli sorular sormamaliyiz. Bununla ilgili bazi örnekler:

Isimde nasil daha basarili olurum ?

Hasan'in istediginde dosyalara kolayca ulasabilmesi icin masami nasil yeniden düzenlemeliyim ?

Hasan'la aramdaki is iliskilerini nasil daha iyi bir duruma tasirim?

Ilk soru cok genel. Isin hangi alanda oldugunu bile belirlemiyor.

Ikincisi cok detayli. Olaya sadece bir yönüyle yaklasiyor.

Ücüncü en iyisi cünkü ilk iki soru arasindaki dengeyi buluyor. Bilmek istediginiz seyleri daha net görebilmek icin yalnizca gerekli detaylari isin icine sokmalisiniz.

KENDINIZ ÜZERINE YOGUNLASIN

Sadece kendiniz icin tarot kartlarini actiginizda, daima merkezdeki kiside sizsinizdir. Ama bazen baskalarinin durumlari üzerine de bunu kullanmak istersiniz. Bu duruma söyle bir örnek verilebilir:

Eray'in alkol probleminin ardinda ne var ?

Eray'a alkol probleminden kurtulmasi icin nasil yardimci olabilirim ?

Eray'in alkol probleminde nasil bir rol oynamaliyim ?

Buradaki ilk soru tamamen Eray ve onun problemi hakkinda.

Ikincisi sizi de kapsiyor ama merkezde bulunan hala Eray.

Ücüncüsü en iyisi, cünkü belki de rol oynamaniz iyi olmayacaktir. Bu tamamen onunla ilgilidir...

POZITIF OLUN

Sorulari belirlerken pozitif olmalisiniz. su örneklere bir göz atin :

Neden topluluk icinde konusma fobimin hakkindan gelemiyorum ?

Topluluk icinde konusabilme yetenegimi nasil arttirabilirim ?

Bana neden her karsilasmadan yenilgiyle ciktigimi söyleyebilir misin?

Karsilasmalarda beni zafere tasiyacak hangi yolu takip etmeliyim?

Neden arastirmami bir türlü yayimlayamiyorum?

Arastirmami yayimlatabilmek icin nasil bir forma sokmaliyim?

Ilk sorular bastan bir yenilgiyi kabul etmis havada.

Ikincileriyse daha kendine güvenli. Soran kisi biliyor ki iyi bir öneri onu basariya hala tasiyabilir.

Belki bir soru sormak konusunda neden bu kadar detaya indigimi merak ediyorsunuz. Bir soru sormak genellikle üc ya da dört dakikadan fazlasini almayacaktir, ama, bu kücük zaman kaybi size daha net yanitlar saglar ve ayni zamanda durumunuzu daha iyi anlamaniza ve kartlari daha iyi yorumlamaniza vesile olur.
 
merhaba..tarot ile ilgileniyorum bir süredir ve kafama takılan bir şey sormak istiyorum..tarot bakan birisini gördüm ve çok net tarihler verebiliyor,mesela "7 ay sonra şu olacak"23 gün sonra bu olacak" gibi,bunu nasıl hesaplayabilirim bilgi verirseniz çok sevinirim
 
Linke tıkladığınızda açılan sayfadaki kartlardan 7 adet seçmeniz gerekiyor.
İsminizi yazdıktan sonra (isteğe bağlı) "yorumla" butonuna tıklayarak tarot açılımınızın yorumunu alabilirsiniz.
 
Çok uzun yıllar sonra ilk defa fal baktım ama ne bileyim pek uymadı gibi geldi. ama yine de aklımın bir kenarında kalsın diyorum
 
lütfen fal ve kart gıbı seyler dogru degıldır hayırlısı allahtan dıleyın allah sıze zaten bır sekılde ne olacagını soyler ne olur tovbe ve sukur etmeyı unutmayınız...
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt