• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Tarihte Türklerin İlkleri

Okunuyor :
Tarihte Türklerin İlkleri

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Tarihte atı ilk ehlileştiren ve pantolonu kulanan Türklerdir. Çünkü,Türkler savaşçı bir millet olarak atı ilk kullanmışlar ve ata rahat binebilmek için de pantolonu bulmuşlardır .

-Piri reis,1521'de yazdığı "Kitab-ı Bahriye " adlı eserinde ilk defa dünya haritasını çizmiştir. 1528'de 2. haritasını yapmıştır.

-Fatih Sultan Mehmet ,1453'de ilk defa surları yıkacak büyüklükte ve "Şahi" adını verdiği topların planını yaparak Doğu Roma İmparatorluğunu yıkmış, böylece Ortaçağın bitip Yeniçağın başlamasına sebep olmuştur .

-Hazerfen Ahmet çelebi, 1630 yılında ilk defa yaptığı kanatlarla İstanbul Galata kulesinden uçarak boğazı geçmeyi başarmıştır.

-Lagari Hasan Çelebi,1680'de ilk defa roket yaparak Ay'a gitme denemesi yapmıştır.

-Yoğurt ve ayran tamamen Türk buluşudur ve Dünya literatürüne aynı adla geçmiştir.Çünkü Türkler genellikle göçebe yaşamış ve hayvancılıkla uğraşmışlardır ...

-İbn-i Sİna ,M.S. 1010'da (Dairede"Çevre/Çap"oranının sabit bir sayı olduğunu keşfederek )"Pi Sayısı"nı bulmuştur.

Osmanlı döneminde ilk denizaltıyı İbrahim Efendi yapmıştır.

Osmanlı Devleti padişahlarından piyanist olan ilk ve tek patişah V.Murat'tır.

İlk Türk amirali Çaka Bey'dir.

İlk Türk deniz savaşını Çaka Bey yapmıştır.

İlk kumaş fabrikası Lale Devrinde İstanbul'da açıldı.

Suğdak Deniz Seferi ilk denizaşırı seferidir.

osmanlı'da matbaayı ilk açan 1505 senesinde yahudilermiş. matbaanın adı da samuel ibn davidmiş. yani yanlış bilinen bir gerçek var. o da şu: ibrahim müteferrika osmanlı'da matbaayı ilk açan kişi değil; ilk türkçe kitabı basan kişidir.

osmanlı imparatorluğu'nda ilk defa matbaayı ispanya'dan kaçan bir yahudi kurdu. onu osmanlı devleti'nde oturan ermeni, yunanlı ve yahudiler takip etti. fakat sultan ii. beyazıt (1481-1512) basımevinde türkçe ve arapça kitapların basılmasına izin vermedi. zira türkler, semavi kitapların; süslenirlerse, semavi kitap olarak anılamayacağına inanıyorlardı.

ibrahim müteferrika'ya gelecek olursak

ilk arapça kur'an metni 1530 senesinde italya'da venedik şehrinde yayımlandı. elbette bu durum martin luther'in çağına yakın bir zamandı. martin luther: "kuran, isa'nın ve hıristiyanlığın büyüklüğünü tanımaya yardım eder, müslümanların önemini azaltır ve sonunda kötülük ilahının tehlikesinin ortadan kalkmasına sebep olur" diyordu. arapça ve türkçe yazıların basılmasını yasaklayan ferman 18. yüzyıla kadar yürürlükte kaldı. 1727 senesinde aslen macar olan ibrahim müteferrika ve yoldaşı said çelebi'nin çalışmaları ve abdullah efendi'nin fetvası ile meşrulaştırıldı. fakat basılan kitapların içeriği kur'an tefsiri, hadis ve dini ilimlerle ilgili olmayacaktı.

Türk akademik dünyasında profesör unvanını alan ilk kişi olan Hulusi Behçet'in tanımladığı deri rahatsızlığı, 'Behçet Hastalığı' olarak dünya tıp literatürüne geçti. Ağız ve gözde iltihaplanma ve genital bölgede yaraları bulunan üç hasta üzerinde araştırma yapan Behçet, bu şikayetlerin yeni bir hastalığın işareti olduğunu fark eder. Bu konudaki görüşlerini 1937'de 'Dermatologische Wochenschrift'e yazar. Hastalık, 1947 yılında Zürih Tıp Fakültesi'nden Prof. Mischner'in Uluslararası Cenevre Tıp Kongresi'nde yaptığı bir öneriyle 'Morbus Behçet' olarak adlandırılır ve literatüre geçer.
 

Y.E.K.

Altın Üye (Haziran 2008)
Üye
Bir tane ben ekleyeyim;Sinop'un Ayancık ilçesinde dünyada ilk kez kale ağları kullanılmıştır.Daha önceden kale arkalarında çıtalar varmış:)
 
G

güney

Ziyaretci
Bir tane ben ekleyeyim;Sinop'un Ayancık ilçesinde dünyada ilk kez kale ağları kullanılmıştır.Daha önceden kale arkalarında çıtalar varmış:)
Literatüre geçmiş mi bu durum? ben ilk kez duyuyorum....

Hemde Sinop ha....:)))
ordan çıkarmıymış böyle "ilk" ler....
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Bu kadarmıymış....:icon_question:
Değildir herhalde Mesela Tarihde ki ilk uçak gemisini Çanakkale savaşında Türkler batırmış Siz öğretmen oldugunuza göre daha fazlasını bilip eklersiniz diye düşünmüştüm Fakat yanılmışım herhalde.

Ben bekliyorum bacımdan Bacım ölüyor acından :)
yani....
 
G

güney

Ziyaretci
Valla Adanadan çok şey çıkmış hemde öyle çok ki yaz yaz bitmez...:)))
Söyleyenlerin yalancısıyım....:))
fakat bizati bildiğim çok ünlüleri mevcut....
Sıralarız bir ara...
bu arada Admin de Sinopa laf ettik diye sinirlendi galiba...??
hoca bu ara "bacı" trak ta...
yani kal gelmiş...
öyle kalmış ..
kalakalmış....
yazarlar eklerler şimdi sevgili arkadaşlar....
 

Bay X

Kıdemli
Üye
Dünya'nın ekseni etrafında dönmeye başladığı müddetten bu yana bir çok şey dönüverdi etrafımızda..Tekerlek bunların ilkiydi..Bursalı İskender usta insanların başını döndürecek bir lezzete imza atıncaya kadar pek rutindi Dünya'da işler..İslender usta kömür ızgarasına yaptığı dönen bir mekanizma ile bir ilke imzasını atmıştı bir kere...Tarihler 19. yüzyılı işaret ediyordu..Bu müthiş icat zengin olan et kültürümüze bir halka daha eklemişti..Günümüze kadar vazgeçilmez bir lezzet oldu..1960'ların 2.çeyreğinde Batı'ya göç eden işçilerimiz sayesinde Batı'da bu lezzetle tanışmış oldu..Yıl 1980 idi girişimci Türk'ler ticarete yön vermeye başlamış ardı ardına Döner salonları açılıyordu hali hazırda tavuk ve köfte yemekten sıkılan Batı'lılar bu lezzete karşı koyamadılar Turkish Kebap adıyla lanse ettiler ve tüm Dünya tanıdı döneri bu vesileyle..Dünya döndüğü müddetçe onunlada dönmeye devam edecek bir şey daha var onun adı Döner..:prv:
 

Bay X

Kıdemli
Üye
Tıp literütürüne geçen bir ismimiz var adı Hulusi Behçet..Hastaları üzerinde ağız ve gözde iltihaplanma,genital bölgede yara tespit edip bunun yeni bir hastalığın habercisi olduğunu düşünür..Elde ettiği tezleri ve verileri 1937 yılında Dermatologische Wochenschrift'e yazar..Hastalık 1947 yılında Zürih Tıp Fakültesi'nden Prof. Mischner'in Uluslararası Cenevre Tıp Kongresi'nde yaptığı bir öneriyle 'Morbus Behçet' olarak adlandırılır ve literatüre geçer.
 
Z

Ziyaretci

Ziyaretci
Bir yerde okuduğuma göre davulu ve gelinliği de türkler bulmuş
 
Üst Alt