Tarihe geçen romantik jestler..

  • Konbuyu başlatanblueice
  • Başlangıç tarihi

AŞKA ADANAN BAŞYAPIT

Hindistandaki Babür İmparatoru Şah Cihan, 1631de, 14. çocuklarını doğururken ölen karısı Mümtaz Mahal için Tac Mahali yaptırdı. Bir aşka adanan dünyadaki en büyük, en güzel yapıt olan Tac Mahal, 22 yılda inşa edildi ve inşaatta 22 bin işçi çalıştı. Şah Cihan, bir daha benzerini yapamasın diye ustabaşının sağ elini kestirdi. Tac Mahal, dünyada en fazla turist çeken yerlerden.

69 KIRATLIK ELMAS

Richard Burton, 1969da, önce başkasına satılmasına rağmen, 69.42 kıratlık elması, eşi Liz Taylor için almayı başardı. Çift, iki kez evlenip boşandı. Liz Taylor, aynı elması, 1979da beş milyon dolara sattı. Taylor, öldüğünde Richard Burtonun yanında gömülmek için ünlü aktörün son eşiyle müzakere halinde.

BÜYÜK AŞKIN ŞARKISI

Ünlü gitarist ve rock yıldızı Eric Clapton, arkadaşı olan Beatles üyesi George Harrisonun karısı Pattie Boyda aşık oldu. Eric Clapton, ne yaptıysa Boydu eşinden ayıramadı. Clapton, Leyla ve Mecnun öyküsünden esinlenerek Layla adlı şarkıyı besteledi ve sözlerini yazdı. Layla bir hit oldu ve Boyd kocası Harrisonu terk etti. Boyd ile Claptonun evliliği dokuz yıl sürdü. Şarkı ise hálá popüler.

M.MNİN MEZARINA GÜL​

Marilyn Monroe, ünlü beyzbolcu Joe DiMaggio ile sadece dokuz ay evli kaldı. Monroe, 1962de intihar ederek yaşama veda etti. Joe DiMaggio, 20 yıl süreyle haftada üç kez Marilyn Monroenun mezarına gül demeti gönderdi.

OTURAK HEDİYE ETTİ

Ben Affleck-Jennifer Lopez aşkı, Hollywoodun en çok konuşulanları arasında yer almıştı. Affleck, Lopeze, 105 bin dolar ödeyerek, değerli taşlarla bezenmiş bir tuvalet oturağı satın aldı. Affleck, Jennifer benim prensesim, iş tuvalete geldi mi en iyisini hak eder demişti. Çiftin yolları daha sonra ayrıldı.

SENFONİ BESTELEDİ

Richard Wagner sevgili eşi Cosima için ve 33. yaşgünü hediyesi olarak senfoni yazdı. Wagner, 14 kişiden oluşan bir orkestraya, evinin medivenlerinde bestelediği Siegfried Idyll senfonisini çaldırdı. Cosima, anılarında, Müziği duyunca uyandım. Aman Tanrım ne müzik diye yazdı.

50 BİN DOLARLIK PARFÜM

Victoria Beckham, futbol yıldızı eşi David Beckham için şişesi 50 bin dolar olan bir parfüm satın aldı. Clive Christian No. 1 adlı parfüm, altı ayda üretilebildi ve futbol ayakkabısına benzeyen kristal bir şişeye konuldu.

İLK GÖRÜŞTE AŞK

Carole Lombard, Clark Gablei ilk gördüğünde aşık oldu. Gablein otomobil tutkusunu bilen Lambard, ilk çıktıkları gece ünlü aktöre Model T Ford hediye etti. Lombard, arabanın üzerine beyaz ve kırmızı renklerde kalpler işletti ve Clark Gablee yolladığı nota da Beni deliye çeviriyorsun diye yazdı. Aynı gece hediye otomobil ile dansa giden çift daha sonra evlendi.

MUCİT AŞIK HAMMES

Bir mimar ve mucit olan John Hammes, karısının ev işi yükünü azaltmak istedi. Hammes, 1927de, dünyanın ilk çöp öğütücüsünü icat etti ve adını In-Sink-Erator koydu. Hammesin Seni seviyorum diyerek karısına hadiye ettiği çöp öğütücü kısa sürede her eve girmeye başladı
 
benim enbuyuk hayalim tac mahale gitmek ve hindistani daha yakindan tanimak. buyüzden verdigin bilgi icin tesekürler.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt