• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Tanrı’dan Gelen Rüyalar

  • Konbuyu başlatan merkür
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 550

Okunuyor :
Tanrı’dan Gelen Rüyalar

merkür

Amatör
Üye
Tanrı’dan Gelen Rüyalar

Yaratıcımız insanlarla rüyalar aracılığıyla iletişim kurdu mu?
“[Tanrı’nın peygamberi] Daniel yatağında bir düş gördü. . . . . Bunun üzerine düşü yazdı, gördüklerinin hepsini anlattı” (Daniel 7:1).
KUTSAL KİTAP NE DİYOR?
Yaratıcımız insanlara çeşitli yollarla önemli mesajlar iletmiştir. Kutsal Kitap devirlerinde bunu zaman zaman rüyalar aracılığıyla yapmıştır. Ancak bunlar herkesin gördüğü türden, belirsiz ya da mantıksız rüyalar değildi. Tanrı’dan gelen rüyalar net ve anlamlıydı ve kesin bir mesaj iletiyordu. Örneğin Daniel peygamber rüyasında Babil’den günümüze kadar uzanan imparatorlukları simgeleyen bazı canavarlar gördü (Daniel 7:1-3, 17). Tanrı yine bir rüya aracılığıyla, İsa peygamberin üvey babası Nasıralı Yusuf’a, karısını ve çocuğunu alıp Mısır’a kaçmasını söyledi. Bunun sonucunda İsa onu öldürmek isteyen zalim kral Herodes’ten kurtulmuş oldu. Herodes öldüğünde de Tanrı bir rüyada bunu Yusuf’a bildirdi ve ailesiyle birlikte memleketine dönmesini söyledi (Matta 2:13-15, 19-23).
Yaratıcımız bugün de bizimle rüyalar aracılığıyla iletişim kuruyor mu?
“Yazılanların dışına çıkmayın” (1. Korintoslular 4:6).
KUTSAL KİTAP NE DİYOR?
Kutsal Kitapta kayıtlı olan rüyalar Tanrı’nın insanlığa yazılı olarak bildirdiği mesajının bir kısmını oluşturur. Bu mesaj hakkında 2. Timoteos 3:16, 17’de şöyle der: “Kutsal Yazıların tümü Tanrı ilhamıdır ve öğretmek, yanlışı göstermek, düzeltmek ve doğruluk yolunda terbiye etmek bakımından yararlıdır. Bu sayede Tanrı adamı, her iyi iş için tam anlamıyla yeterli ve hazırlıklı olabilir.”
Kutsal Kitap Yaratıcımız hakkında bilmemiz gereken her şeyi açıklayarak bizi ‘tam anlamıyla hazırlıklı’ hale getirir. Bunu Yaratıcımızın niteliklerini, ahlak standartlarını ve yeryüzüyle ilgili amacında nasıl bir yerimiz olduğunu göstererek yapar. Dolayısıyla Tanrı insanlara mesajlar iletmek için artık rüyaları kullanmıyor. Geleceği ve Tanrı’nın bizimle ilgili isteğinin ne olduğunu öğrenmek istiyorsak ‘yazılanların dışına çıkmamalı’, yani Kutsal Kitapta yazanlara bakmalıyız. Üstelik neredeyse tüm insanlar bu kitaba ulaşabilir ve rüyalar da dahil Tanrı’dan gelen vahiyleri inceleyebilir.
Kutsal Kitaptaki rüya ve görüntülere neden güvenebilirsiniz?
“İnsanlar kutsal ruhun yönlendirmesiyle, Tanrı’dan aldıklarını aktarmışlardır” (2. Petrus 1:21).
KUTSAL KİTAP NE DİYOR?
Kutsal Kitaba kaydedilen rüya ve görüntülerin birçoğu peygamberlik sözleriydi, yani gelecekte gerçekleşecek olayları bildiren sözlerdi. Bu peygamberlik sözleri hem Kutsal Yazıların hem de bu yazıları kaleme alanların güvenilir olup olmadığını gösterdi. Peki bu sözler doğru çıktı mı? Bir örneğe bakalım. Babil İmparatorluğu’nun son dönemlerinde kaydedilen ve Daniel 8:1-7’de yer alan görüntüyü inceleyelim.
Buradaki peygamberlik sözünde bir koç ve bu koçu yere serip çiğneyen bir tekeyle ilgili sembolik bir anlatım yer alır. Daniel bu görüntünün anlamını tahmin etmek zorunda değildi, çünkü Tanrı’nın bir meleği ona bunun anlamını şöyle açıkladı: “İki boynuzlu koç Med ve Pers krallarını simgeler. Kıllı teke ise Yunan kralını simgeler” (Daniel 8:20, 21). Tarih Babil’den sonra Med-Pers’in dünya gücü olduğunu doğrular. Yaklaşık 200 yıl sonra Yunan kralı Büyük İskender, Med-Pers İmparatorluğu’nu fethetti. Gelecek hakkında bilgi veren rüyalar da dahil, Kutsal Kitabın önceden bildirdiği her şey böyle şaşırtıcı bir doğrulukla gerçekleşir. Sadece bu özelliği bile Kutsal Kitabı diğer kutsal yazılardan ayrı kılar. Evet, bu kitap gerçekten de güvenimizi hak eder.
Uyanış! | Ağustos 2014
 
Üst Alt