Tanri var ise; neden inaniyoruz?

Her nesne sahip oldugu enerjiyi aciga cikardiginda, bu enerji onu gozlemleyebilen ozne de hakikat bulur. Bu gozlem olmasa, -nesne var da olsa hakikat degildir. Ornegin; size hic deneyimlemediginiz x'den bahsetsem; bu, "sizin icin" hic varolmamis iken, artik varolmussa da -hakikat bulmamistir. Ornegin; Paris'e hic gitmemis biri icin Paris hakkinda anlatilanlar onun icin hakikatler degildir; bu anlatilanlara "inanctir". Yani; gercekligin hakikat bulmasi, gercegi "algilayan gozlemci" ile mumkundur.

Bunlari neden yazdigima gelince; bildiginiz gibi tarih boyunca insanin kafasini en cok mesgul eden sorular "kim oldugu, nereden geldigi, nerede oldugu, nereye gidecegi, kendini var eden seyi vs." gibi sorulari olmustur. Bu sorulara "en cok kafa yorup" KESIN VE NET CEVAPLARINI BULAN ya da VEREN insanlarin da gariptir ki tanriyi bilmediklerini anlamaktayiz... Onlarda zaten bilmediklerini soylemekteler, cunku tanriya inanmaktalar. Bu forum da yazdigim "sufiler inanmaz, cunku bilirler" sozune en azindan kendileri icin de sahiplenmeleri gereken insanlarin sirf tasavvufa olan nefretleri yuzunden karsi cikmalari mi tanriyi var eden? Ictenlikle soruyorum: tanri hakikatinden anladiginiz nedir? Tanri yok" diyen ateistlere, "var" olduguna dair argumanlar sunup, O'na inanmak nedir? Hepsini gecelim; kendi gerekceleriniz bile ancak kendinizi tanriya inandiracak kadarsa ve gerceklik de bu inancinizsa; bir baskasinin tanri fikri neden dogru olmasin?

Madem Allah var; neden inaniyoruz o halde?
 
hakikat gözünle gördüğün değildir.Allah'ıda,baş gözü değil,kalp gözü görür(idrak)
.kafir; örten anl***** gelir.Yani her insanın kalbi,Allahı az çok bilir.bunun üstünü örtendir kafir.
nasıl ki açlık yada cinsellik gibi duygular için delile ihtiyaç yoksa,kalbin de Rabbi için delile ihtiyacı yoktur fıtratı bozulmamış bir insanda.
peki fıtrat nasıl bozulur;şeytan ve nefis işbirliğiyle.Yani içindeki nefsani arzularına sed çeken din kurallarından hoşlanmaması,çevreden seçici algılamayla bu hissiyatını kuvvetlendirecek verileri alarak sonunda kalbindeki hakikati görmezden gelmeye devam sonucu körelir.On gün aç kalan insanın canının yemek çekmemesi gibi.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt