• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Tanrı sizce nasıl bir şey?

• Konbuyu başlatan mesale
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 11
  • Görüntüleme 3K

Okunuyor :
Tanrı sizce nasıl bir şey?

mesale

Amatör
Üye
Birçok kişi tanrıya şekil vermeye bir boyut veya bir akıl yükleme gereksinimi duyar ve bundan dolayı tanrı mükemmelmidir nasıldır gibi sorular yöneltir tanrıya tanrının vucudu bedeni aklı zekası vb özellikleri olması gerektiğini belli bir zamanda yaşaması gerektiğini düşünür insanlar
Bence olay çok farklı ve bence tanrı bigbang deki o ilk olan şeydir(madde veya isimine her ne derseniz)o ilk şeye ben işte yaratıcı diyorum farabinin görüşlerinden kendime bir sentez oluşturdum
-o ilk maddenin ne başı belli nede sonu belli
-her tarafa saçılmış galaxsileri yıldızları parçalanan şeyin tozu olan dünyayı ve insanları yaratmıstır ve insanlarda bundan oluştuğu için bize bizden şah damarımızdan daha yakın
-Bu etrafa saçılan şeyde sadece atom deil ruhların da düşüncelerinde oluştuğu maddeler vardır atomlarla brlikte onlarda etrafa saçılmıstır

gibi bunun gibi şeyler olmustur bence yaratıcı her şeydir oluşmus olan her şeydedir o ilk şeydir bundandır ki bnce kainatın sahibidir...
sizce?

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Ruhlarin olustugu maddelerde biraz abartmadiniz mi? :)

Ilk satirlarinizda tam aklimdaki tanri diyordum ki, o sözünüzü okuyana dek... Sonrasi tüm hayallerim yikildi :)

mesale

Amatör
Üye
ruhların oluşturduğu madde deil
ruh ve madde ayrı şeyler bence ama ikisi arasında bir bağlantı var ben maddenin atomu gibi ruhun da bir yapı taşı olduğuna ve bunlar arasında bir bağlantı olduğuna inıyorum

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Ruhlarin olustugu maddelerde biraz abartmadiniz mi? :)

Ilk satirlarinizda tam aklimdaki tanri diyordum ki, o sözünüzü okuyana dek... Sonrasi tüm hayallerim yikildi :)
Size diğer bir konuda 11.botutu ve paralel evrenler konusunu incelenizi tavsiye ederim.
Maddelerin özünde nur var. Madde cennetten gelen 6 elementten oluşuyor. Dünya zamansızlık içinde oluşan balon gibi şişirilmiş zaman içinde yaşıyoruz. Ve Allah (c.c.) isterse zaman içinde yine zaman ve başka zamanlar hatta tüm ihtimalleri ve hayal gücümüzün aldığı herşeyi, hayalimizin almadığı şeyleri yaratır. Çünkü tüm ihtimaller bize verilen donanımlardan söz konusu.

Eğer aklınız sonsuzluğu alıyorsa bence siz özgürsünüz buda bence imkansız kendinizi kandırıyorsunuzdur.

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Sevgili mesale,

Su evrende maddeden baska ne var? Her yer madde... Dagi tasi, gezegenleri, bizler... Var olan hersey. Varliktan baska ne olabilir ki zaten? O büyük patlamadan bahsederken bile? Var olmayan birseyler patlar mi? Buna mantik hayir dese de, bilinmeyen belki hic bilinemeyecek onun öncesi icin bizler sadece tahmin yürütecez. Bunu siz, ben tanri sanacak... Bir baskasi daha baska sey. Ama bunun farkinda kimse icin var olan madde ile birlikte etrafa ruh sacilir mi? Hayir dostum. Ruhlar periler cinler eski tarihlerin yalanlari. Bu alginin putlara iman etmis kisiden farki nedir?

Sevgiler...

mesale

Amatör
Üye
Sevgili mesale,

Su evrende maddeden baska ne var? Her yer madde... Dagi tasi, gezegenleri, bizler... Var olan hersey. Varliktan baska ne olabilir ki zaten? O büyük patlamadan bahsederken bile? Var olmayan birseyler patlar mi? Buna mantik hayir dese de, bilinmeyen belki hic bilinemeyecek onun öncesi icin bizler sadece tahmin yürütecez. Bunu siz, ben tanri sanacak... Bir baskasi daha baska sey. Ama bunun farkinda kimse icin var olan madde ile birlikte etrafa ruh sacilir mi? Hayir dostum. Ruhlar periler cinler eski tarihlerin yalanlari. Bu alginin putlara iman etmis kisiden farki nedir?

Sevgiler...
ruhlar etrafa saçılmadı insanda büyük patlamada etrafa saçılmadı insanın yapı taşı olan atomlar etrafa saçıldı ve bunlar deişerek insanı doğayı bitkileri meydana getirdi
görmüyoruz diye yok deiller bilim bir gün bunları gösterecek bilim var olan şeyleri inceliyo ve bunlar da varlar ama gösterilemiyorlar

nasıl ki patlamada etrafa saçıldı herşey ve en küçük yapı taşı olan atomlardan birleşerek insan hayvanlar doğa vs oluştu
nasıl ki insanın en küçük yapı taşı var ruhun da en küçük bi yapı taşı olmalı yani anlıcanız ruhlar etrafa saçılmadı periler etrafa saçılmadı onların yapı taşları var ve bir gün ben deilse de birileri bunu sizlere açıklayacak

metafiziğin içine aldığı her şeyin bir yapı taşı var bu büyük patlamada tek başına atomlar yoktu atomlarla birlikte başka şeylerde vardı bir gün bunlar açığa çıkacak ben inanıyorum

bunlar benim ortaya koyduğum görüşler isteyen inanır isteyen inanmaz kuranda yazılanlarda uyuşuyor bazı sölediklerim .

mesale

Amatör
Üye
'İnanç görünmeyene inanmaktır,görünmeyene inanırsanız başkalarının göremedikleriniz görürsünüz.'

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
'İnanç görünmeyene inanmaktır,görünmeyene inanırsanız başkalarının göremedikleriniz görürsünüz.'

Çok güzel bir cümle

Ama önemli olan kimsenin görmediğini görmek değil görünen şeyler hakkında tefekkür etmektir...

Son düzenleme:
Üst Alt