• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Tanrı Adva ve Şeytan

  • Konbuyu başlatan Guney
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 9
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Tanrı Adva ve Şeytan

Guney

Kıdemli
Üye
Tanrı Adva ve Şeytan

Tanrı çok kızgındı. Advayı huzuruna çağırttı. Adva insandı ve iki kişiydi. Korkuyla geldiler, diz çöküp beklediler. Öylece beklendi bir süre... Neden sonra şeytan gözüktü, ağır adımlarla yürüyüp Advanın arkasında durdu ve doğrudan Tanrının gözlerinin içine bakarak sordu:
"Ne var, neden çağırdın bizi?"
Bilirsiniz... Tanrının öfkesi görünmez ama bilinir. Oradaki herkes bildi öfkeyi.
"Sizi ben yarattım" dedi Tanrı, "ama pişmanım".
"O halde kendinden utan" diye cevapladı Şeytan. "Sen istedin diye varız, isteğin neyse sen de osun; bizi yoketmek mi istiyorsun? Öldür kendini o halde..."
Tanrı gözlerini Şeytandan kaçırdı, belli belirsiz mırıldandı: "Bilemiyorum, sanırım yapamadığım tek şey bu." Yavaşça Advaya eğildi: "ben sizlerin yaratıcısıyım siz de benim yokedicim. Siz yapabilirsiniz bunu."
Sonra sesi yükseldi, öfkeden çatallandı:
"Buyuruyorum: yok edin beni!"
Adva şaşkınlıkla birbirine baktı. Korkuyla konuştular (onlar korkmayı ve konuşmayı pek severdi):
"Ya diğerleri ne olacak? Kuşlar, böcekler, ağaçlar, bitkiler ve hayvanlar ve sular, taşlar, kumlar, ışık, gölge... yani dünya ve evren?"
"Onların bir kısmını zaten yokettiniz;" diyerek kestirip attı Tanrı. "Geriye kalanlar kendi hallerinde daha mutlu olacaklardır; ne de olsa, ben yokolunca siz de yokolmuş olacaksınız; yani Kozmos da yok olacak."
Adva ürperdiler: "Kaos?"
"Kaos" dedi Tanrı "Orda ne bana, ne de sizin gibi Kozmos üzerine Kozmos icat edenlere ihtiyaç yok Belki böylesi daha iyi"
Adva arkasında düşünceli düşünceli somurtan Şeytana dönüp: "Kaosta bize yer yok mudur?" diye telaşla sordular. Şeytan başını kaşıdı, toynaklarını tıkırdadıp boynuzlarını sıvazlayarak : "Sizin için hiç şans yok. Ama belki." dedi ve sustu.
"Belki ne?" diye atıldılar Adva. "Söyle tanrı aşkına"
Şeytan tanrı aşkı lafını duyunca Advaya ters ters baktı ve "belki siz değil, ama Havdem kaosun armonisine ayak uydurabilirler."
"Onlar da kim?" diyerek gözleri hırsla parladı Advanın
"Onlar da kim?" diye gürledi Tanrı...
Bu soruların şiddetinden öne arkaya sallandı Şeytan. "Ne bileyim ben Böyle birileri ile tanıştırılmışlığım yok. Ben sadece bir olasılıktan bahsettim" diye savundu kendini. "Hem zaten mutlak iyilik yokolunca.." sözün burasında tanrıya bakarak bıyık altından güldü, "mutlak kötülük, yani ben de yok olmayacak mıyım sanıyorsunuz.." İçini çekti.
Adva umutsuzlukla birbirine baktı; sonra ani bir kararla ayağa kalktı, gidip Tanrının yanına oturdu; hatta iki kişi olduğu için Tanrı biraz yer açmak zorunda bile kaldı.
"Konuşmalıyız" dedi Adva. "Nedir bu saçmalık? Toparla kendini biraz. Anlat bize. Sorun nedir?" Bunları söylerken ellerini dostça Tanrının omuzlarına koydu, gözlerinin içine sıcaklıkla baktı. Bu sahneyi şaşkınlıkla seyreden Şeytan, kendini tutamayıp gülmeye başladı. Adva hışımla Şeytana dönerek: "Senin yüzünden olmalı Biz aslında iyi varlıklarız, sana uyduk kendi doğamızdan uzaklaştık, Babamızı küstürdük pis Şeytan" diye hırladılar. Şeytan daha çok gülmeye başladı.
"Hadi ordan salaklar" diye mırıldandı Tanrı. "Siz neyseniz osunuz. Kim soktu aklınıza aslında iyi olduğunuzu?"
Adva itiraz etti: "Aslında iyi olmasak sevme gücümüz nerden geliyor?"
Tanrı tam cevap vercekti ki, vazgeçip ayağa kalktı, arşivine doğru gitti. Cebinden gözlüklerini çıkarıp taktı ve yığınlarca şeyin içinden bir kağıt parçasını çıkardı, biraz yukarı kaldırıp "Işık, aydınlat!" buyurdu. Işık, kayıtsızca aydınlattı kağıt parçasını. "Sizlerden biri yazmış" diyerek gözlerini kıstı Tanrı ve okumaya başladı:
Konuşmayı öğretecekti Tanrı kargaya:

"Sevgi" dedi. "Sevgi, de."
Karga ağzını açtı ve bir köpekbalığı indi denize,
Dibe doğru yol aldı, kendi derinliğini kavrayarak.
Hayır, hayır," dedi Tanrı, "Sevgi, de. Dene bir daha, SEVGİ."
Karga ağzını açtı ve bir karasinek, bir çeçesineği, bir sivrisinek
Fırlayıp uçtular aşağılara,
Her biri kendi pislik yuvasına doğru.

"Son bir kez deneyelim," dedi Tanrı. "haydi, SEVGİ."
Karga sarsıldı, ağzını açtı, öğürdü ve
Erkeğin gövdesiz dev başı
Yuvarlanıverdi dünyaya, fırıl fırıl gözleri,
Yakınan sesiyle

Ve Karga öğürdü yeniden, Tanrı kendini toparlayamadan
Ve kadının bacakarası kenetleniverdi boğazına erkeğin, sıktı.
Çimenlerin üstünde yuvarlandılar ikisi.
Tanrı araya girmeye çalıştı, sövdü, ağladı.
Suçlu suçlu uçup gitti Karga.(1)

Tanrı okumayı bitirdi, "karga meselesini biraz abartmış, ama olay üç aşağı beş yukarı böyleydi" diyerek kağıdı arşive doğru fırlattı. Adva hırsla konuştu: "kendi beceriksizliğinin suçunu şimdi bize mi yüklemeye çalışıyorsun!"
"Neyseniz osunuz" dedi Tanrı.
Adva sakin olmaya çalışarak ama tam da başaramayarak sordu: "Ya özgürlük, eşitlik, kardeşlik? Bunlara ne dersin?"
Şeytan bu sözleri duyunca öyle eğlendi ki, toynaklarının çınlaması dinsin diye bir süre bekledi Tanrı. Sonra alayla sordu: "Ne, ne, ne, nerde, nerde, nerde?"
Adva sesine inandırıcı bir ton vermeye çalışarak: "Bunların üzerinde çalışıyoruz" diye cevapladı.
Tanrı ağır ağır yürüdü ve yerine oturdu. "Sizi tanıyorum" diye söze başladı. "Siz tembel yaratıklarımsınız." Gözlüklerinin üzerinden Advayı süzerek devam etti: "Bu huyunuz benden geçmiş olmalı. Her varlık gibi, mümkün olan en az enerji ile varolmayı istersiniz. Boyun eğme kolayınıza gelir. Ne zaman ki, varlığınızı sürdürmek için gereken enerji dayanılmaz boyutlara ulaşır ve durumu değiştirmek için gerekenden daha fazla hale gelir, o zaman başkaldırırsınız. Sonra? Kendinize yeni yöneticiler bulursunuz alelacele. Kim uğraşacak o kadar çok fikirle? Düşünmek en yorucu iş sizin için. Birileri düşünsün ve ne yapacağınızı söylesin, hatta yaptırsın. Yeni bir boyuneğme yeni bir enerji tasarrufu." Adva huzursuzca yerinde kıpırdanıp tam itiraz edecekti ki, Tanrı eliyle onları susturdu ve devam etti: "Eşitlikten anladığınız ise aynılaşmadır. Yoksa, eşitlik yani her birinizin, biraradalığınıza değiştirici etki özgürlüğünde eşitlenmesi sizi yorar. Pikniğe gittiğinizde bile, mangalı nereye kuracağınıza karar verene kadar yorulursunuz, keyfiniz kaçar. Ha bir de kardeşlik vardı di mi Babil kulesi vakası ile o meselede birlikte epey yol katetmiştik sanırım" dedi ve acı acı güldü. "Arşivde uzun bir kardeşlik uygulamaları dökümü olacaktı; Habil ve Kabil ile başlayan uzun bir liste." diyerek tam yerinden doğrulacaktı ki, başları öne eğik Adva onu durdurdu: "Tamam gerek yok, aynı liste bizde de var"
Tam bu sırada Şeytan söze girdi: "Son projemizi henüz tamamlayamadık, o ne olacak?"
"Neymiş o?" diye sordu Tanrı.
"Küreselleşme" diye yanıtladı Şeytan; ve heyecanla projeyi anlatmaya koyuldu:
"Şimdi bakın bunlar (eliyle Advayı işaret ederek) dünya üzerinde devlet devlet, ülke ülke ayrılmış durumda ya Diyorum ki, neden bütün bu devletler birbirlerine rakip gibi davranacakları yerde, bir organizma gibi entegre olmasınlar? Baş, gövde ve bacaklar? Tıpkı dünyanın tümünü kaplayan dev bir yaratık gibi. Her devlet bu yaratığın bir uzvu, bir hücresi gibi olsa? Böylece tüm organizma bir beyinle yönetilebilir ve..."
Tanrı Şeytanın sözünü kesti: "Marry Shelley kulumun Dr. Frankenstein kitabındaki yaratık gibi mi?" Şeytan durakladı, Tanrı sordu: "Sonu nasıldı o kitabın?" Adva ve Şeytan susmayı tercih ettiler, Tanrı arşivine bakmaya üşendi.
Uzun bir suskunluk oldu. Kimsenin içinden konuşmak gelmedi.
Neden sonra, Şeytan da yanlarına geldi; biraz yana kayıp ona da yer açtılar, oturdu. Hep birlikte "Neysek oyuz" diye içgeçirdiler. Bir süre sonra Tanrı "yeni bir big bang için mecalim var mı?" diye düşünmeye koyuldu; Adva ve Şeytan ise küreselleşme projesi üzerine tatlı tatlı sohbete koyuldular. O gün kimse, yok olmaktan ve yok etmekten bir daha bahis açmadı.


khaos.info
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Bunu edebiyat bölümüne ekledigimde, basligin ve yazarlarin oyununa gelen yönetici arkadaslar tutup ilk 'dini hikayelere' sonra tahminimce, defalarca okumalarina ve günlerce üstünde düsünüp aralarinda uzun uzun tartismalar neticesinde 'diger dinler' bölümene 'layik' görerek hakettigini esere verdiler.

Ne yalan söyleyim ben cok eglenmistim... Ciddi ciddi, yok peygamber öyle demedi, bunlar yalan yanlis diye söz edenlere ve konuyu nereye ekleyecegine karar veremeyen yöneticilere.

Simdi bu eserin ardinda bir yönetici görünce aklima geldi :)
 

mopsy

Emektar
Üye
Bunu edebiyat bölümüne ekledigimde, basligin ve yazarlarin oyununa gelen yönetici arkadaslar tutup ilk 'dini hikayelere' sonra tahminimce, defalarca okumalarina ve günlerce üstünde düsünüp aralarinda uzun uzun tartismalar neticesinde 'diger dinler' bölümene 'layik' görerek hakettigini esere verdiler.

Ne yalan söyleyim ben cok eglenmistim... Ciddi ciddi, yok peygamber öyle demedi, bunlar yalan yanlis diye söz edenlere ve konuyu nereye ekleyecegine karar veremeyen yöneticilere.

Simdi bu eserin ardinda bir yönetici görünce aklima geldi :)
Merhaba

Formumuzun anlasilamamis kayip bir degeri.
Nedense onun yazilari
Yoneticilerimizin algi seviyelerinden yuksek.
Devamli yanlis anlasildigindan yakindigina gore,
Demek erkeklerde de var mis,bu kimlikler....
 

Guney

Kıdemli
Üye
Eğlenmeye devam et daha çok şeyy göreceksin...:))
Spartaküs ciddi bir değer evet sevgili Mopsy ve dikkatinden kaçmasın onu anlayan bir kadın...:))

Algı bazen dağınıktır...
 

mopsy

Emektar
Üye
Eğlenmeye devam et daha çok şeyy göreceksin...:))
Spartaküs ciddi bir değer evet sevgili Mopsy ve dikkatinden kaçmasın onu anlayan bir kadın...:))

Algı bazen dağınıktır...
Merhaba

... onu anlayan bir kadın...
Sizde sn.Spartakus gibi ayni konuyu
Ayni yere yani Edebiyat basligina actiginiza gore
Ve;
... Spartaküs ciddi bir değer...
Dediginize gore...

Ve yine;

Sn.Spartakusu anlayan tek kadin
Siz oluyorsunuz!,
Baglaminda ona yuklediginiz
DEGER'e sizde sahip bulunuyorsunuz!

Sanki bu biraz:
" Baskasi uzerinden kendisini ovmek "
Gibi oluyor ama neyse.....
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Öylesi eglendirmiyor artik nedenini art niyet aradiklarindan diye düsünmeye baslayali Sevgili Güney. Yordu beni, onlardan nefret etmedigimi, tek farkimizin düsüncede oldugu, insan oldugumuzu, icleri rahat etsin diye hakli haksiz esasen bi bok bilmedigimi iddia ettigim kabaca ifademiz. Pek takmiyorum artik, gercekten ön yargilari yikmak zor is.

Bu foruma ilk geldigimde 'sohbet arkadaslarimizin', beni lanetlemelerine, asagilamalarina karsi senin bana yaklasimin, icten samimiyetin olmasa suana kadar onca küfrü yedikten sonra kolay kolay durmazdim burda... Eger bir deger söz konusu ise o da senin degerinin bize kattigi prestijdir sevgili dostum, benden degil. Eyvallah.
 

Guney

Kıdemli
Üye
Merhaba

... onu anlayan bir kadın...
Sizde sn.Spartakus gibi ayni konuyu
Ayni yere yani Edebiyat basligina actiginiza gore
Ve;
... Spartaküs ciddi bir değer...
Dediginize gore...

Ve yine;

Sn.Spartakusu anlayan tek kadin
Siz oluyorsunuz!,
Baglaminda ona yuklediginiz
DEGER'e sizde sahip bulunuyorsunuz!

Sanki bu biraz:
" Baskasi uzerinden kendisini ovmek "
Gibi oluyor ama neyse.....
Evet öyle onun üzerinden payeleniyorum ne olmuş yani..
ben bir megolomanım..

sizin söylemenize gerek yokki ben zaten hep kendimi överim...
neyse....(bu sizin neysenize cevap neyse)
 

mopsy

Emektar
Üye
Öylesi eglendirmiyor artik nedenini art niyet aradiklarindan diye düsünmeye baslayali Sevgili Güney. Yordu beni, onlardan nefret etmedigimi, tek farkimizin düsüncede oldugu, insan oldugumuzu, icleri rahat etsin diye hakli haksiz esasen bi bok bilmedigimi iddia ettigim kabaca ifademiz. Pek takmiyorum artik, gercekten ön yargilari yikmak zor is.

Bu foruma ilk geldigimde 'sohbet arkadaslarimizin', beni lanetlemelerine, asagilamalarina karsi senin bana yaklasimin, icten samimiyetin olmasa suana kadar onca küfrü yedikten sonra kolay kolay durmazdim burda... Eger bir deger söz konusu ise o da senin degerinin bize kattigi prestijdir sevgili dostum, benden degil. Eyvallah.
Merhaba

Lirik,
Acikli,
Orselenmis...

Sn.Spartakus siz cok
Kucuk Emrah filimleri izlediniz mi?

... ilk geldigimde 'sohbet arkadaslarimizin', beni lanetlemelerine, asagilamalarina karsi ...

Onlara da kufurlu sozler kullandiniz mi?
Onlar da sizi mesajlarinda uyardilar mi?
Onlara da baslik disi Sloganlari bilgi diye sattiniz mi?
Onlarada mesajlarinizda;
Allah cc,
Muhammed as,
Ve Kur'an hakkinda olmayanlari soyledinizmi?

Onlarla olan yazismalarinizda
Kur'an'a saldirdiniz mi?

Onlarada Kur'an boyle diyor deyip
Bir yalani one surdunuz mu?
Onlarda direk Kur'an'i yazinca;
"Diyanet tefsiri boyle yaziyor"
Dediniz mi?

Diyanetin tefsirini onlarda foruma yazdilar mi?
YALAN aciga cikinca onlarda kufurlu konustunuz mu?
Onlarda sizi mesajlariyla;"Agziniza aci biber sureriz "diye uyardilar mi?

Onlarada..........
 

Guney

Kıdemli
Üye
Öylesi eglendirmiyor artik nedenini art niyet aradiklarindan diye düsünmeye baslayali Sevgili Güney. Yordu beni, onlardan nefret etmedigimi, tek farkimizin düsüncede oldugu, insan oldugumuzu, icleri rahat etsin diye hakli haksiz esasen bi bok bilmedigimi iddia ettigim kabaca ifademiz. Pek takmiyorum artik, gercekten ön yargilari yikmak zor is.

Bu foruma ilk geldigimde 'sohbet arkadaslarimizin', beni lanetlemelerine, asagilamalarina karsi senin bana yaklasimin, icten samimiyetin olmasa suana kadar onca küfrü yedikten sonra kolay kolay durmazdim burda... Eger bir deger söz konusu ise o da senin degerinin bize kattigi prestijdir sevgili dostum, benden degil. Eyvallah.
Renklilik bazen fazla can sıkar,bazende gülüp geçmek rahatlatır.
Sen Güneyin dostu bilirsinki Güneyde çok fazla "tü kaka" muamelesi gördü o yüzden seni anlamak zor değil hissetiklerini hissetmekte.
Değerler önemlidir bende..
sende öylesin..
sağol hep buralarda ol dostum..
 

Guney

Kıdemli
Üye
Merhaba

Lirik,
Acikli,
Orselenmis...

Sn.Spartakus siz cok
Kucuk Emrah filimleri izlediniz mi?

... ilk geldigimde 'sohbet arkadaslarimizin', beni lanetlemelerine, asagilamalarina karsi ...

Onlara da kufurlu sozler kullandiniz mi?
Onlar da sizi mesajlarinda uyardilar mi?
Onlara da baslik disi Sloganlari bilgi diye sattiniz mi?
Onlarada mesajlarinizda;
Allah cc,
Muhammed as,
Ve Kur'an hakkinda olmayanlari soyledinizmi?

Onlarla olan yazismalarinizda
Kur'an'a saldirdiniz mi?

Onlarada Kur'an boyle diyor deyip
Bir yalani one surdunuz mu?
Onlarda direk Kur'an'i yazinca;
"Diyanet tefsiri boyle yaziyor"
Dediniz mi?

Diyanetin tefsirini onlarda foruma yazdilar mi?
YALAN aciga cikinca onlarda kufurlu konustunuz mu?
Onlarda sizi mesajlariyla;"Agziniza aci biber sureriz "diye uyardilar mi?

Onlarada..........
Neden öfkelisiniz?
Bir kaç gündür dikkatimi çekiyorda eski sakin halleriniz yer değiştirmiş gibi...
sakın bu "şeytan ayetleri" den olmasın..:))
olmasın olmasın...
 
Üst Alt