TAMGA Türk Yapımı Oyun

Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşundan, yükseliş dönemine kadar olan zengin, tarihsel içeriği zemin teşkil ederek, kurgulanan TAMGA (Stratejik kutu oyunu) yaklaşık beş yıllık çok titiz bir çalışmanın ürünüdür. Proje, fikir ve uygulamasını Hakan Ayyıldız'ın yaptığı oyunun tarih danışmanlığını bir dönem İlber ORTAYLI'nın da asistanlığını yapmış olan Doç. Dr. Erhan Afyoncu yaptı.

Oyunda kullanılan metal akçeler, Osmanlı Türk asker çizimleri, metinler, harita gibi detaylar için binlerce doküman araştırılarak, aslına uygun çalışmalar üretildi. Türkiye'de bir örneği olmayan bu oyunun gerçek tarihi kullanarak kurgulanması anlamında da dünyada bir örneği yok. Akademik bir dille yazılan metinler sayesinde oyuncular hem oyun oynamanın hem de tarihi yeniden hatırlamanın keyfini yaşıyorlar.

OYUNA GENEL BAKIŞ

Oyun bileşenleri, dünya standartlarında üretilmiş ve oyun CE standardına sahip.
7 yaşından büyük, 2 ile 6 oyuncu arasında oynanabiliniyor.
Oyunun ismi TAMGA, Türk tarihindeki boyların yada devletlerin sembollerinden yani DAMGA'lardan meydana gelmektedir.
Oyunda kullanılan sembol Osmanlı'nın uzun süre kullandığı Kayı Boyu'nun tamgasıdır.
Oyunun dağıtımını STAR OYUN üstlenmiş durumda.

OYNANIŞ
Oyunun iki çeşit oynanma modu var.BEYLİK SAVAŞLARI oyun modu ve BÜYÜK OSMANLI İMPARATORLUĞU oyun modu.
Aşağıda sadece BEYLİK SAVAŞLARI oyun modu açıklanacaktır.

BEYLİK SAVAŞLARI OYUN MODU:
Oyuncular hem harita üzerindeki bölgeleri ele geçirmeye çalışırken hem de birbirleriyle savaşırlar.Diğer beyliklerin hepsini yok eden oyuncu oyunu kazanır.Oynanışla ilgili detaylı bilgi,kurallar,savaş biçimleri ve kuralları,savaş örneklerine ve daha fazlasına oyunla birlikte gelen OYUN KILAVUZU kitapçığından ulaşabilirsiniz.

OYUN MATARYELLERİ

OYUN HARİTASI
Oyunun oynanacağı 90cm X 60cm ebadında geniş harita.Harita bölgelere ayrılmış ve her bölgenin kendi numarası mevcut.Bölgeleri ele geçirdikçe kendi bayraklarınızı dikebiliyor ve o bölgede belirtilen askeri birimi ordunuza katma hakkını kazanıyorsunuz.Haritada sınırlandırılan ve numaralandırılan tüm bölgeler Osmanlı İmparatorluğu'nun yükseliş döneminde sahip olduğu topraklardır.

BAYRAK ÖRNEKLERİ
Oyunda kullanılan 6 çeşit bayrak Türk tarihinde kullanılmış olan orijinal TAMGA'lardır.Sınırlarınıza kattığınız her bölgeye kendi bayraklarınızı dikeceksiniz.

SAVAŞ KARTLARI VE ASKERİ BİRİM ÖRNEKLERİ
Tüm askeri birim kartları birinci sınıf ve uzun ömürlü oyun kağıtları üzerine ilüstrasyonlar hazırlanarak üretildi.Tüm asker çizimleri için askeri müzeler de dahil gerçek binlerce kaynak tarandı ve araştırıldı.Tüm kıyafetler,başlıklar,kılıçlar ,aksesuarlar ve desenler Osmanlı ordusu envanterinde kullanılan birebir materyallerdir.Her birimin kendine has üstün özellikleri de mevcut.

ORDU KARTLARI
Savaş kartlarınız ordularınızı ve ordularınızdaki birimleri simgeler.Basit bir uygulama gibi görünse de savaş kartlarınızdaki sıralama tıpkı bir meydan savaşında okçuların ön safta,süvarilerin ve yaya birliklerin arka saflarda olması gibidir.Askeri birlik sıralamanız saldırı ve savunmalarınızda hayati önem taşımaktadır ve öncelikli stratejik özelliktir.

AKÇELER
Akçeler özel kalıplar hazırlanarak altın ve gümüş olarak 2 şekilde hazırlandı.Altın akçeler 5,gümüş akçeler 1 birim değerinde.TAMGA'da ekonominizi bu metal akçeler ile yöneteceksiniz.

ORDU TAŞLARI
Ordu taşları da özel kalıplar üretilerek ALEM şeklinde hazırlandı.Ordularınızı harita üzerinde simgeleyecek ve saldırı veya savunma yapmanızı sağlayacaklar.

KÜLTÜR KARTLARI
Kültür kartları gerçek tarihi metinler içerirler.Bazı ordu birimlerini satın alabilmeniz için gerekli KÜLTÜR PUANI'nı KÜLTÜR KARTLARI'nı çekerek ya da satın alarak kazanabilirsiniz.

OYUN KILAVUZU
Oyunun oynanışıyla ilgili tüm detaylar,kurallar,savaş biçimleri ve kuralları,savaş örneklerine ve daha fazlasına oyunla birlikte gelen 16 sayfalık OYUN KILAVUZU kitapçığından ulaşabilirsiniz.

TAMGA'DA NELER YAPACAKSINIZ ?

Tamga'da vergi toplayarak ekonominizi güçlendirecek,
Kaleler kurabilecek,
Gelir gider dengesini sağlamaya çalışacak,
Topladığınız vergilerle ordular kurabilecek,
Ordu diziliminizle saldırı ve savunma stratejinizi belirleyebilecek,
Ordularınızla fethe çıkabilecek,
Diğer beyliklerle meydan savaşları yapabilecek,
Yeni fethettiğiniz bölgelerle sınırlarınızı genişletip daha fazla vergi toplayabilecek,
Her yeni bölgede ordu birim envanterinizi genişletebilecek,
Kültür kartlarıyla tarihi tekrar hatırlayabilecek,
Ve tüm bunları yaparken çok eğleneceksiniz.

Tamga Oyun Gönüllü Tanıtım Grubu
Not: Sorularınız bu başlık altında cevaplanamayabilir.Sorularınız ve önerileriniz için tamgaoyun.com adresindeki forumu ya da tamgatanitim@hotmail.com posta adresini kullanabilirsiniz.
 
Üst Alt