• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

'Taliban'ın aslı Yahudi' iddiası

  • Konbuyu başlatan ajan
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
'Taliban'ın aslı Yahudi' iddiası

ajan

Tecrübeli
Üye
Hayfa'daki İsrail Teknoloji Enstitüsü, Taliban'ın temelini oluşturan Paştun halkının Yahudi asıllı olup olmadığını araştırması için bir Hintli akademisyen görevlendirdi. Paştunların Yahudi olduğunu düşünen pek çok antropolog var.

Afganistan ve Pakistan’daki etkinliğiyle baş edilemeyen Taliban’ın çekirdek aşiretinin Yahudi asıllı olması ihtimali bugüne dek pek çok araştırmacı tarafından gündeme getirilirken, İsrail hükümeti ilk kez tartışmaya resmen el attı. İsrail Dışişleri’nin burs sağladığı Hintli akademisyen Şehnaz Ali, Hayfa’daki İsrail Teknoloji Enstitütüsü’nde (Technion) Taliban taraftarı Paştun halkının ataları gözüyle bakılan ‘Afridi Pathan (Paştun)’ aşiretinin Yahudilerle kan bağı olup olmadığını araştıracak.

Afganistan, Pakistan ve Hindistan’a dağılmış yaşayan Afridilerin Yahudilerin 10 kayıp kabilesinden biri, özellikle Efraim kabilesi olduğu iddia ediliyor. Mumbai Ulusal Hematoloji Ensitüsü’nden Şehnaz Ali, Hindistan’ın Melihabad ve Uttar Pradeş bölgeleriyle Afganistan-Pakistan sınırındaki aşiretlerden aldığı Paştun kan örneklerini Technion’daki Yahudi kan örnekleriyle karşılaştıracak. Araştırmanın üç ay süreceğini belirten kadın kanbilimci, “DNA testinden nasıl bir sonuç çıkacak bilmiyorum, ama bu karmaşık konuda bize yol göstereceği açık. Ayrıca bu çabanın Müslümanlarla Yahudileri yakınlaştırmasını ve tarihi düşmanlığı bırakmalarına umuyorum” dedi.

KAYIP EFRAİM KABİLESİ Mİ?

İsrailoğullarının Yakup peygamberin soyundan 12 kabileden oluştuğu, on ikisinden onunun kaybolduğu, bugünkü Yahudilerin kaybolmayan Yehuda ve Bünyamin’den geldiğine inanılıyor. Asurların sürdüğü 10 kabileden birinin Afridiler olduğunu savunan antropologlar, Hinduizmin kutsal kitabı Veda’da ‘Pakta’ diye anılan ve düşman olarak söz edilen kabilenin Afridiler, yani Paştunlar olduğunu savunuyor. Erkeğin Y kromozomunun kalıtım etkileri üzerindeki çalışmalarıyla bilinen Britanyalı genetikçi Dr. Theodore Parfitt, DNA araştırmaları sonucunda Afridilerin MÖ 719’da sürülmüş Efraim’den geldikleri sonucuna varmıştı.

Afridi ile Yahudi geleneklerinin benzerliği de dikkat çekiyor. Paştunların çocuklarını doğumdan sekiz gün sonra sünnet ettirmesi, Yahudiler gibi düğün yapması, Aşeri ve Neftali gibi İbranice tınlayan aşiretlere bölünmüş olması gibi... İsrail’in ikinci cumhurbaşkanı İshak Ben-zvi, 1957’de yazdığı ‘Sürülmüş ve Bağışlanmış’ kitabında Asurların sürdüğü Yahudilerin Afganistan’a dağıldığını yazmıştı. 2007’de ölmüş son Afgan kralı Zehir Şah, ataları sorulduğunda, Bünyamin soyundan geldiğini söylemişti.
hürriyet
 
Üst Alt