Taksit hastalığı

Bu hastalığın adını ben koydum. 1989 lu yıllarda İtalya'da gördüğüm müzik setini çok ucuz bulup satın almaya çalışmıştım. Vestiyer kız zar zor only for italian people demişti : yani biz yabancılar alamazdık. Meğerse üstünde yazan taksit fiyatıymış onu sonra anladım. Gerçek fiyatı hiç yazmıyordu ilk taksitle mal alımında. Daha sonra memleketimizde öyle bir yaygınlaştı ki. Özellikle sabit gelirli emekli kişiler Ve özellikle evde oturan kadınlar Taksiti çok sevdiler. Taksitle ödeyince az geliyor anlamıyorlardı. Normal bir eşyayı 2 kat fiyata satanlar da oluyor. Hatta bazı mağazalar peşin para ile satın alırsanız kızar hale geldiler. Öyle magazalar var ki sadece taksit üstüne para kazanıyorlar. Taksidi kaldırsak çoğu satıcı firma batar.
Alınamayan taksitler için özel tahsildarlar seçildi bir ara emekli polisler kullanıldı. Ama şimdi TC kimlik numaranızla kaçamıyorsunuz.

Bu hastalık öyle enteresan ki sürünmeye başlanıldı, Otobüs şöförleri akbil(akıllı bilet) çıktığından beri.Bileti olmayan yolculara
kendi akbilini kullandırarak parayı minibüs gibi tahsil ediyordu.
Fakat taksit hastalığı bu rahatlığı bulunca bilet almadan şöförlerin bu akbillerini kullanarak neredeyse sadece onlar kullanmaya başladı, hergün bilet almayı unutan kişiler,turistler yerine taksitçilerl ile uğraşmak, Otobüs şöförü sanki minibüsçüymüş gibi bozuk para bulundurmak zorunda kalmaya başladı.
Taksit hastaları peşin para vermemek için İstanbulda Otobüs Akbil-İstanbul kart satın almıyorlar, Resmen sürünmeyi yeğliyorlar. Sırf toplu taşıma kartı almamak için otobüs içine girip birkaç kişiden yalvarır durumlara geliyorlar. Peki toplu taşıma kartı nereye dokunuyor derseniz Kartı satın alıp içine 10-20 TL para koymak zor geliyor takside alıştıkları için. Peşin para vermek zor geliyor :)
Taksit hastalığının diğer kolu da kredi kartı ile ödemek. Olmayan parayı kullanmayı seviyorlar. En son gün en son saat sıra bekleyip ödeniyor.

Geçen ay istanbulda belediye otobüslerinin içinde şöförlerin akbil basması yasaklandı. Şimdi size para vermek için durakta benim yerime basar mısın diyen birçok insan göreceksiniz. İşin Garip tarafı yan tarafta bilet satılıyor. Bu bir alışkanlıktan ziyade hastalık , Bence

yanılıyor olabilirim

fikir tamamen kendi düşüncem, eğer bugünlerde sizin de başınıza sık geliyorsa yorum yazın ki bende doğru bir konu açtığımı algılayayım.
Tesekkurler
 
Taksit, malı alırken psikolojik bir rahatlık sağlıyor. Daha sonra aldığımız o mala olan hevesimiz geçtiğinde veya bir müddet sonra, taksidi ödemek, insanı psikolojik olarak yıpratmaya başlıyor. Sanki boşu boşuna cepten para çıkıyormuş gibi... Hele bir de taksit sayısı artınca her ay ikinci bir ev kirası öder gibi taksit ödüyoruz... Yani sonraki aylarda hiçbir şey almıyorsun ama tonla para ödüyorsun...
 
Z

Ziyaretci

Ziyaretci
Otobüs şoförleri artık akbil basamıyor çünkü yasaklandı. Şimdi yolculara musallat oldu akbil almaya üşenenler. 10 liralık akbili almaktansa otobüse binip fazla akbili olan varmı demek daha çok kolaylarına geliyor. Ben şahsen soran olursa akbilimi vermiyorum. Ben enayi miyim, 10 lira verip ben nasıl akbil aldıysam gitsin onlarda alsınlar. Bir keresinde otobüste şoför yolcuyu birinden akbil alırsın diyerek yoldan aldı. Şoföre ne hakkınız var böyle yapmaya dedim. Böyle yaparak bizleri mağdur ediyorsunuz, biz akbil bayisi miyiz dedim. Haklısınız dedi ama yolda akbilsiz yolcu gördükçe de almaktan geri kalmadı. İki senedir burada akbilsiz otobüse binilmiyor ama hala her otobüse bindiğimde en az 15 kişi ödünç akbil istiyor.
 
Üst Alt