• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Taksim ayyaş işi mi?

  • Konbuyu başlatan YukseLL
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 6
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Taksim ayyaş işi mi?

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Bu satırların yazarının içki ile başı hoş değildir.
İçkiyi hiç sevmemiş, sevmediği için de hayatında ona yer vermemiştir.
Tıpkı mantı ve suböreğini sevmediği gibi…
“Ne cins bir adam!” diyenleriniz olabilir. Olsun.
Ama Tayyip beyle bir noktada ayrılıyorum. Hoş, pek çok noktada Tayyip beyden fersah fersah uzaklardayım da, bu içki yasağı konusunda söyleyecek birkaç sözüm olacak.
Evet, batılı bazı ülkelerde insanların, şişesini elini alıp her önüne gelen yerde kafa demlemesi elbette hoş karşılanmaz. Bunun için bazı sınırların çizilmesi yanlış değildir.
Tayyip beyin “sarhoş”, “ayyaş” diye aşağıladığı o insanlara, ne yazık ki ben aynı gözlükten bakamıyorum.
İçenler, önce kendi vücutlarına zarar veriyorlar. Kime ne?
Olaya dini açıdan bakarsak; evet, içki haram. Adam, cehennemde “ütülenme” pahasına” ben hesabımı Allah’a veririm” diyerek “işret”e devam ediyorsa sana ne?
Ama bu ülkelerde hiçbir başbakan, içki içenleri aşağılayacak bir tavrın içine girmiyor, onların üzerinden din ve tarih siyaseti yapmıyor.
Ne için uygulanırsa uygulansın, yasak her zaman kötüdür ve ilgi doğurur.
Şimdi siz içkiyi mekânlarda, lokantalarda yasaklıyorsunuz, ona zaman tahditleri koyuyorsunuz ya; iyi biliniz ki bu andan itibaren birçok ev meyhanedir!
Şişesini kapan evine kapanacak, bir de ahbap komşuyu işretine ortak ederek hem çocuklarına, hem komşularına kötü örnek oluşturacaktır.
Çok çocuk bilirim ki, evde içki içen babasının meze ve kadeh artığı ile bu illete alışmıştır.
Siz, içkiyi evlere taşıyarak masum çocukları da potansiyel birer “sarhoş” ve “ayyaş” yapıyorsunuz, farkında mısınız?
Hikâyeyi bizim Fevzi Budak’tan dinlemiştim.
Fevzi Budak, AKP iktidarında on iki defa gidip, on üç defa gelen bir milli eğitim müdürü. Benim yakın dostum. Fevkalâde iyi bir edebiyatçı, bir kitap kurdu. Siyasal ve sosyal olayları takip eden bir aydın. Gözünü budaktan esirgemeyen bir vatansever.
İran’dan gelen bir öğretmen, “devrim” ve “içki” üzerine bakın ne anlatmış:
Demiş ki:
“Devrimden önce içkiyi dışarıda içer, namazı içeride kılardık. Şimdi, küplerimiz şarap dolu. İçkiyi içeride içiyor, namazı dışarıda kılıyoruz.”
Rejimi din üzerine oturtulan yakın komşumuzda durum bu! Bu yasaklarla bizde de aynı durumun yaşanmayacağını kim iddia edebilir?
Taksim’de binlerce insan Gezi parkına sahip çıkıyor. “Yıktırmam!” direnişi, diğer illere de, sınırlarımızın dışındaki bazı Avrupa ülkelerine de sirayet etmiş.
Sirayet kanunu böyle işler.
Sen, kafayı çekmeyi parklarda bahçelerde yasaklıyorsun ama, kafayı çekenler “parkımı sana yıktırmam, yeşilimi sana yedirtmem!” diye iktidarına meydan okuyorlar.
Şimdi, gel de çık işin içinden.
Sarhoş hali. Uyanması böyle oluyor!

Mehmet Necati GÜNGÖR
 

kirmizigül

Kıdemli
Üye
dayatici sasaklar insanlari ö yüne dogru ceker icki yararli bir sey deyil ama adad iciyorsa zarari kendine kimene .
 

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

kime ne mi? alkollü kazalarda ölen masum insan sayısı teröre verilen şehitten fazla bu ülkede sayın kırmızıgül. buna nasıl bize ne deriz?
 

KOMANDO

Tecrübeli
Üye
Alkole yasak gelmedi...düzenleme geldi cokta iyi oldu.... Neden....?

KIRMIZIGÜL.... birde söyle bak bakalim kime ne..? diyebilecekmisin... Kirmizigül havalar isindi sen hafta sonu Anneni,babani kiz kardesini halalarini teyzelerini topladin mesirelik bir yerde ailecek bir piknik yapalim dedin... gittiniz piknmik alanina güzel sakin bir yer buldunuz herseyi hazirladiniz mangalda yandi etler pisiyor.... 8-10 kisilik bir grup ellerinde siseler yari sarhos 5-10 metre uzaginizda bos bir yere gelip oturdular icmeyede devam ediyorlar ....Tabi sisede durdugu gibi durmuyor dakikalar ilerledikce sarhosluklari artiyor ... Bak size ailenizin Bayanlarina yada beylerine en ufak bir kelime söylemiyorlar ,laf atmiyorlar diyelim ( bu imkansiz da öyle diyelim ) O kafa ile sesleri yükseliyor kendi aralarinda en agiza alinmayacak küfürlerle konusuyorlar....... Ne yapardin... ?

Ha birde iclerinden biri oldu ya , size dönüp adice bir laf atti o cAKIR keyf kafasi ile... ( damarina dokunan bir laf ise attigi hele ) o zaman ne yapardin...?
 

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

nasıl yani? piknik alanında alkol alıp laf atacaklar diye bunu yasaklayacaklarmı? bu insan haklarına aykırı bir durum değilmi? belkide o ailenin mangalından çıkan dumanlar orada başbaşa verip gitar çalıp şarkı söyleyen grubu rahatsız edecek? bu işde sınır yok üstadım, mantıklı olup empati yapmalıyız. benim alkol sınırlamasına desteğim gece belirli saatlerden sonra yasaklanmasına ve benzinliklerde yol üzerlerinde okula yakın mekanlarda satılmaması ve gençlere özendirilmemesinedir.

mesele alkol değildir, alkolün topluma olan etkileridir, trafik kazaları gibi. sapla samanı ayıramazsak bu meselede bir sonuca varamaz her gelen hükümetin keyfine göre yaşar giyinir konuşur robotlaşırız. insanda muhakeme vardır ve en değerli hazinesidir. bütün bu konuları başbaşa verip konuşup tartışacak insan sayısı yok gibi sebebi ise taraf olmalarıdır. ya o tarafdan ya bu tarafdan. doğrudan yana durabilecek kimse benliğinden çıkıp karşı tarafın halinide görebilendir. varmı öyle birisi? malesefki yok
 

KOMANDO

Tecrübeli
Üye
Tansx devam et böyle entellerin mehdiligine oturmak üzeresin... Simdi ben sadece binlerce verilebilecek örnekten bir örnek verdim, trafik kazalari, okul önleri ve yakinlari özendiricilik daha önce cesitli platformlarda verildi yazildi cizildi diye vermedim.... sen kalktin piknik meselesini isin ve SINIRLAMANIN merkezi noktasina getirdin...
 

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

sevgili komando basitce piknik örneğini veren sizsiniz. entel veya dindar veya atatürkçü fark etmez mehdinin ideolojisi el ele doğruyu icra etmektir. ne atatürkçülüğü nede din dediğiniz ilmi icra etmek siyasetle alakalı bir iş değildir. dilediğiniz yere çekip örnek verdiniz bende sizi empatiye davet ettim. çünkü entel dediğiniz kişilerdende dindar, yani düşünce ve davranışda titiz kimseler çıkabilirken, tam aksine dindar sandığınız bir imamdanda dini icra etmekde çok geride kalmış insanlar çıkabilir. ulu Allah her işin doğrusunu elbette bilendir. konunun mehdi ile ilgisi yokken bu mevzudada onu alet etmeniz yanlış bir tutumdur. islamda tüm insanlar eşitken entel veya şuncu buncu diye ayrım yapmanız islam ile bağdaşmaz. insan insandır. ulu Allah değer vermiş yaratmış nurundan üflemişse ve eksiksiz noksansızda bir Allah ise birbirimizin kusurlarını örtebilir yada daha makbulu yerine doğrusunu koyabiliriz.

insanların içersinde hertürlüsü vardır. türleri yaratmak onları farklı fıtratlarla bezemek ulu ve kerim olan cenabı Allah'ın işidir. onun çeşit çeşit yarattıklarını sınıflamak bir insana düşmez, yine onları sınıflamakda ulu ve kerim Allahın işidir ve maneviyata bakar. maneviyat sadece din ile alakalı bir iş değildir. ruhsal duygu ve düşünce işidir. incelik ister. bu inceliği maneviyatı yakalayamadan kılınan namazlarında sonucu malesef nafiledir. din kişinin tutuğu takımla yada siyasi bir liderle sınırlanacak ölçüde bir mesele değildir. din evrenseldir ve başlangıcında dile getirilen tekbir Allahu ekber her nekadar ulu Allah'ın birliğini ve dirliğini bildirsede, doğrununda birliği ve evrenselliğini kavramakdan geçer.

dinin gereği yasaklanan alkol ile yaşam kuralları gereği otoyol kenarlarında satılan alkolün yasaklanması arasında fark vardır. biri emredildiği için diğeri ise idrak edildiği içindir. yani hak vermek anlamak yada inanıp kabullenmek. hangisi daha üstündür? birinde kısa yoldan doğru emredilmiş, diğerinde akıl vasıtası ile doğruya doğru yol alınmıştır. alkolü hayatının bir parçası haline getiren kişi aradığı içkiyi yol kenarından değil şehir merkezinden zaten alacak yoluna devam edecektir elbet. fakat bunun yanlış olduğunu anlamış idrak etmiş kimse bu işe alkolik olsada yanaşmayacaktır. işte mehdiye verilen ideoloji budur. artık düşünmek ve idrak edilmek istiyorlar ve bu zamanda haklıdırlarda. çünkü insan aklı ile işine gelen herşeyi bulup icat edebiliyorken işine gelmeyeni düşünüp doğrusunu bulmaya gayret etme çabasına bile girmemektedir.

oysa kimsenin içtiği içki ulu Allaha rahatsızlık vermez. ulu Allah'ın gücü kudreti bakidir. insanların karışacağı hertürlü yanlış yine insanları etkiler. ve ulu Allah KUR'AN'ı insanların mutluluğu ve huzuru için indirdiği gibi önceki kitaplarıda indirme nedeni aynıdır.

ayrıca ne atatürk nede bir başkası icraat yapmaya muktedir değildir. icraatın sahibi ulu Allahdır. onun icraatlarına vesile olan ve olamayan vardır. bu bağlamda niyetler ve dilekler çok büyük önem taşır. "Allahım beni hayırlı işlerine vesile et" duası çok faydalı ve kabul gören bir duadır. yazdığım yazıları okuyan herkişiye tavsiye ederim. işte bu düşünce ve anlayışa varıldığı zaman ne parti kalır ortada nede herhangi bir din anlayışı ulu Allah'ın evrensel olan ve tüm kitaplarının özünde var olan çağrı çıkar ortaya. o çağrı doğrudan yana taraf olmak, buna niyet etmektir.

saygılar.
 
Son düzenleme:
Üst Alt