taklit tefekkürü yok eder;

selam ederim;

dostlarım bu güzel söz üzerine sohbet edelim istedim bu cuma, "taklit tefekkürü yok eder".

tefekkür'ün sözlük anlamı düşünmek demektir.

düşünmek insanlara özgü bir yetenektir. ve Kur'an ın iniş sebebi olarak ayette açıklanır. pek çok yerde geçer. ben önemli bir tanesini örnek veriyorum.

(O peygamberleri) apaçık belgeler ve kitaplarla gönderdik. İnsanlara, kendilerine indirileni açıklaman ve onların da (üzerinde) düşünmeleri için sana bu Kur’an’ı indirdik.


ayetlerde sıkça görürüz. düşünmezmisiniz? düşünesiniz? derin düşünmek..

düşüncesizce ezbere yapılan inanç ibadet sunnet adına hiçbirşey malesef yerine ulaşmaz. insan neyi ne için yaptığını bilerek icra etmeli.

'' Ne zaman onlara: "Allah'ın indirdiklerine uyun" denilse, onlar: "Hayır, biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye (geleneğe) uyarız" derler. (Peki) Ya atalarının aklı bir şeye ermez ve doğru yolu da bulamamış idiyseler?'' (Bakara Suresi, 170

düşünüyormuyuz ya bizim atalarımızda yanlış yolda idilerse? bunu bence düşünmek gerekir. herşeye en baştan başlamalı kendi bilincimizle mana bulmalıyız. çünkü bugün islam adı altında olan bitenlere akıl sır ermemektedir.

bir kaç örnek vermek gerekirse; (daha sonra fırsat buldukça, bu başlıkları elimden geldiğince açmaya çalışacağım)

birbirimize neden selam vermeliyiz?

neden "Allah'ı şiddetle sevmemiz gerekiyor" diye ayet var? şiddetli sevgi nedir?

neden insanları sevmeden iman etmiş olmuyoruz?

namaz neden farz olunmuştur?

herkezin din'i neden kendisinedir?

fatiha suresi neden namazın direğidir?

ihlas suresi neden Kur'an ın yarısıdır?

ey iman edenler, iman edin! manası nedir?

neden Allah'ı sevmemiz ve bir olduğunu kabul etmemiz isteniyor?

zorunlu ihtiyaç fazlasını neden paylaşmamız isteniyor?

neden sevgili muhammed'imizin Allahın kulu ve elçisi olduğunu kabul etmek zorundayız?

müslüman olmayanlar cennete nasıl giremez?

cehennem ateşi neyin mecazidir?

Kur'an da biz yarattık, derken yaratan özne neden çoğul kullanılıyor?

neden son peygamber? niçin son din islam?

belkide bugün en çok tartışılan "kurban neden kesiyoruz"? hayvanları kesip yemekle dağıtmakla ibadet olurmu?

islamı (insanlığı) bugünkü durumdan bir insan kurtarabilirmi?

melekler nerededirler?

kutsal din ve insan varmıdır? içimizden kişileri yüceleyen sıfatlar kullanmak doğrumu?

ibadetlerimiz bizi üstün kılarmı? niçin ve kim için ibadet ediyoruz?

cebrail as varlıkmıdır? nasıl vahiy eder?
 
Son düzenleme:
selam ederim;


neden "Allah'ı şiddetle sevmemiz gerekiyor" diye ayet var? şiddetli sevgi nedir?

şiddetli sevgi aşk'tır arkadaşlar. bugün insanlar bu aşkı birbirine veriyor ve bu büyük sevgi insanları perişan ediyor şiddetinden. o aşk duygusu ancak ulu Allah için insanlarda var edilmiştir. insan bu büyük yükün altından zaten kalkamıyor. daha çok yazacak şey var, sanıyorum birçok insan buna karşı çıkacaktır bu sebeple pek uzatmak istemiyorum.

neden insanları sevmeden iman etmiş olmuyoruz?

kitap ve peygamberlerin varlığı ulu Allah'ın varlığını kanıtlamak için değilki. bu anlayış ulu Allahımızı ihtiyaç sahibi yapmazmı? kitap ve peygamberlerin gönderiliş amacı insanlarda doğruluk ve adaletle beraber sevgi zuhur etmesi. tüm kitaplar ve peygamberlerin öğretilme nedeni insandır. insan ile başlar insan ile biter din mevzusu. bugünkü manada bakıldığında din gerçek değildir. böyle bir din anlayışı var olmamıştır.

namaz neden farz olunmuştur?

doğruyu icra etmenin semboludur namaz. o birçeşit selamdır insanın ulu rabbine ve meleklerine verebileceği. doğrulmaya niyet içerir namazda okunan dualar. unutkan insana 5 vakit hatırlatmadır.

herkezin din'i neden kendisinedir?

anladığı kadardır insanın din mevzusu. insan ancak anladığı kadarını icra edebilir." ben kulumun zannı üzerineyim" sözünde bu manada aynıdır. anlayışımızı geliştirmek zorundayızki el ele doğruya doğru yol alalım.


fatiha suresi neden namazın direğidir?


Doğrulmaya niyet vardır içerisinde. formül şöyledir dinde (insanlık ilmidir) (doğru düşünce + doğru icra= adalet ve sevgi > iyilik ) yine insanlar için. doğruluk iyiliği getirir. ama her iyilik doğruluğu getirmez insana. formüle göre doğruluk iyilikten üstnüdür. akıl ve vicdan bu kısımda birlikte hareket etmelidir. sevgili isamızın hac işaretinin manası budur. ki namazlarımızdada benzer hareketler vardır.

ihlas suresi neden Kur'an ın yarısıdır?

ulu Allah'ın birliğinden bahseder. tüm kainatın tamamını kuşatan birliktir o. tüm insanları tüm canlılar ve tüm cansızları kaplar. fiilin faili ulu Allah iken, düşünce ve niyetin sahibi özgür iradedir. niyete göre gücü kudreti veri ulu Allah. ama o güç ve kudret ile yaptığımız her işten sorumluyuz. ister yok etsin yüce Allah ister var etsin. insanın niyetine göredir. bugün İŞİD'in katliamı dediğimiz fiilin failide ulu Allah'dır. niyete göre verir. İŞİD üyelerinin inancı gereği yaptığı katliamı Allah için yaptıklarına inandıran kudret "cehalettir". insanlığın, okulları ve öğretmenleri ile tam donanımlı olması gerekir ki cehalet ile mücadele edilebilsin. o insanların niyetlerine göre alacakları ceza maalesef korkunçtur. maalesef islam adına yapılan katliam (kötü niyet) o NUR'a leke sürmüştür. o insanlara üzülmekten başka bir şey gelmiyor elden, doğru adına yaptıkları yanlışlardan dolayı sonsuz bir karanlıkta azap ile yüzleşecekler. bunu ben demiyorum Kur'an dan ayetler söylüyor. ölen insan cehaletin şehididir. öldüren ise sonsuz karanlığa mahkum olacak olan özgür iradedir. derseniz ki katliam yapana acınırmı? insandır sonuçta, yanlış eğitim almışlardır. içimizden insanlardır, aynı zamanı paylaştığımız aynı havayı soluduğumuz.

neden sevgili muhammed'imizin Allah'ın kulu ve elçisi olduğunu kabul etmek zorundayız?

insan olduğunu aklımızdan çıkarıpda tapmayalım diye. bizim gibi insandı oda. onun gibi olmaya azmetmemiz için. hatta insanlık ve incelikte onun düşünce ve anlayışını çoktan geçmiş olabilirdir. mesela hayvanları kesip yemeyebilirdik. buna bu zamanda ihtiyaç yokken zevk için yapıyoruz yada damak tadı için. bu bir adım ileriye gitmektir insanlıkta. yada insanları bölmeden kafir, atesit, musevi, hıristiyan demeden kucaklayabilirdik birbirimizi. mezhepleri ortadan kaldırıp ulu Allahımızın sevgisinde buluşabilirdik. bu muhammedimizide mutlu ederdi. öğrencisinin başarısı öğretmenini mutlu etmezmi?

müslüman olmayanlar cennete nasıl giremez?

musluman salavat getiren değildir. kitaplara, peygamberlere, ahirete, hayır ve şerre, allahın varlığına iman şartının sebebi, yaptığımız her işten sorgulanacağımız billinçte yaşamamız içindir. bunlara şartlara inanıp da, insanları sevmeyen kimse zaten iman etmiş olmuyor hadise göre. insanları seven biri zaten müslüman dır. ister itiraf etsin salavat getirsin ister getirmesin. söze değil icraata bakılır sorguda.

cehennem ateşi neyin mecazidir?

vicdan azabıdır.

Kur'an da biz yarattık, derken yaratan özne neden çoğul kullanılıyor?
ulu Allah'ın bütünün içerisindeki birliğidir konuşan. tüm kainat diyebiliriz. bildiğimiz bilmediğimiz herşeyin dilidir.

neden son peygamber? niçin son din islam?
son öğüt son şans diyebiliriz insanlığa. öğütte insana en çok 2 yada 3 kere verilir değilmi? ardından ceza veya yaptırım gelir.

belkide bugün en çok tartışılan "kurban neden kesiyoruz"? hayvanları kesip yemekle dağıtmakla ibadet olurmu?

olmaz. yanlışın önünü kesmektir anlatılmak istenilen. sevgili ibrahimin yaşadığı hikaye tekrar incelenmelidir.

islamı (insanlığı) bugünkü durumdan bir insan kurtarabilirmi?

hayır. ancak ulu Allah'ın merhametidir bunu yapacak olan. insanlar vesiledir. insanların anlayışındadır kurtuluş. çünkü bugün yaşadığımız olumsuzlukları zaten biz olumsuz niyetlerimizle var etmedikmi?

melekler nerededirler?

insanlarla birliktedirler. kullandığımız tüm enerji güç kudret ilham onlardandır. varlıktırlar.

kutsal din ve insan varmıdır? içimizden kişileri yüceleyen sıfatlar kullanmak doğrumu?

kutsal olan insandır. kutsal olmayan hiçbirşey yoktur kainatta. başına hazreti koyup nezaket gösterdiğimiz kişiler, onları anlayabildiğimiz kadardır. onları okuyan inceleyen insanlar, onları örnek aldığında kendi ruhuna haksızlık etmemiş olur. insanları yücelemek bu yüzden doğru bir davranış değildir. onların getirdiği anlayışı uzaklaştırır bizlerden. o anlayışı onda var eden kudrete saygı gösterilip o bilinçte olunmalı. buna güzel örnektir ulu önder atatürk yakıştırması, bırakın onu yaratanı, onu okutan eğiten öğretmenlerine bile haksızlıktır. düşünün, cep telefonunu icat edip bugünkü hale getiren insanın insanlığa kattığı kolaylığı, peki pil'i de bulan biri var? çipi bulan bir başkası, elektriği bulan bir başkası. tüm insanlık geçmişi ile el ele yol almaktadır. verilen ne ise niyete göre verildiği yer aynıdır, kişiler ve zaman değişiklik gösterir. tutup bir tekini ululamak yücelemek büyük hatadır. ve onları bulundukları huzurda ulu Allah'a karşı mahcupda eder. bu konuda sevgili atatürk üzüntü içerisindedir.

ibadetlerimiz bizi üstün kılarmı? niçin ve kim için ibadet ediyoruz?

bu hayatta kılmaz. ibadet Allah ve kul arasındadır. kendimiz için ibadet ediyoruz. unutmamak için. bilinçli yaşamak için. ancak bilinçli yaşayabilen insanı üstün kılar, oda kendi aramızda, doğruluk, güvenilirlik, sadakat ile. bu tür insanlar namaz kılmıyor olsa bile yokmu aramızda? o anlayışa ermek zor, namaz kılmak bir anlık kararla olacak iştir. hepsi ulu Allah'ın lütfudur niyet edene. kimseye ait değildir üstünlük yanlızca onundur.

cebrail as varlıkmıdır? nasıl vahiy eder?

varlıktır. harf iletir. idrak ve muhakemeye seslenir. beyin kavrar ama kulak duymaz. kulağın duyması için insan gerekir insanlıkla perde olacak. her insanın beyni ile duyması sınava terstir. beyinle görmek, kalple hissetmek, bunlar ince düşünce ile olacak işlerdir. niyet eden yinede bu konuda yol alabilir, kapılar her daim açıktır. insan neyi dilerse ulu Allah onu verir insana.

son olarak bize bildirilen bu duayı paylaşmak istiyorum yazımın sonunda;

uyan, arın doğrul, ve o yandaki bütün doğruların odağına doğru dur!
bir doğrudur o derim, cebirde düşüncede ve dengedeki,
deki; dengide yok.

Kulun damarında gezen genlerin ve o gökteki gezegenlerin,
birbir ve birlikte tekbir ile bize bildirdiği, bir doğrudur o derim, ki; dengide yok.

Akıl denilince akıla hemen o doğu gelir,
ki kula her işte hüda.
 
Son düzenleme:
selam ederim;

bir önceki yazımı biraz daha genişlettim, okumuş olanların tekrar okumalarını tavsiye ederim. bu bilgileri edinerek, düşünerek neyi neden yaptığımızı bilerek hayatımızı daha anlamlı hale getirebiliriz. adetten yada gelenekten ezbere yapılmışları bozup yerine yenisini ve doğrusunu koyabiliriz. biz insanlar iyiyi'de, kötüyü'de el birliği ile yaptık. ezbercilikle en çok kendimize zarar verdik. böldük, ayırdık, sınıfladık, hepsi bizdik bölen'de bölünen'de. niyetlerimiz ne ise hep karşılığını aldık. ulu Allah hiçbir niyeti boş çevirmiyor arkadaşlar. yeterki ezbercilikten kurtulalım. tefekkür ile yaşayalım hayatımızı. islamiyet sosyal bir anlayıştır zaten din dememiz gerekmiyor, çünkü din denildiği vakit malesef bugünkü yanlış düşünce ve hareketlerden dolayı insanlar uzaklaşıyorlar. insanlık ilmi diye analım bundan böyle ve birbirimiz için bunu icra edelim. buna gerçekten ihtiyacımız vardır.

bunun en güzel yolu sıkça selamlaşmak, birbirimizin eksiklerini gördüğümüzde sessiz kalmamak kibar bir dil ile uyarmaktır. eğitim çok önemlidir bu konuda, öğretmenlerimizede gereken değeri vermeliyiz. hayatınızda yaptığınız yanlışın yerine doğrusunu koyan kişileri hatırlıyorsunuz değilmi? unutulmaz o kişiler. çünkü doğru için atılan her adım insanlık için atılmış bir adımdır. ben burada "kuran" yazdığımda beni düzeltip "Kur'an" yazmanız gerekir diye doğrusunu bildiren Venhar arkadaşım, bundan sonrakilerinde yanlış yazmasını engellemiş olmaktadır. yada sevgili Bay-X uzun metin yazılarımın paragraflara bölünmesinin daha faydalı olacağını söylediğinde islamıda icra etmektedir. her ne kadar küçük ve önemsiz gibi görülsede, tüm toplum düşünüldüğünde her insan kendi gücü yettiğince doğrusunu ortaya koyabilse zaten aramızda yanlışa yer kalmayacaktır.

kapalı çarşıların girişinde ve içerisinde yeryer çöpler sigara izmaritleri görürüz. yeri pis olan bir mekana çöp atmak normal olmasada normal gibi gelir insana. fakat bir avm de tertemiz mekana giripte çöpünü atabilecek insan nadirdir. etkileşim vardır bizim aramızda. sen yerden aldın çöpü attın çöp kutusuna, başkası yine yere attı sende boş verdin. işte yanlış orada zuhur etti ve başkasıda oraya çöp attı. sen onu yerden almamakla yanlışın büyümesine sebep oldun. bununla ilgili çok hadis vardır ama bu meselelere artık din gözü ile bakılması abesttir. insanlıktır bunun adı. birçok hadis vardır bu konularda. ama hadis bilmek şartmı yerdeki çöpü almaya bu zamanda?

anlatımlarımda düşük cümleler, imla hataları ve kusurlar bana aittir. anlatmaya çaba sarf ettiğim anlayış ise bana ait değil ve kusursuzdur. bu bilgiler bizim düşünüp taşınarak idrak ettiğimiz bilgiler değildir. kusursuz bir zemin üzerinden kusurları çok olan bizlere bildirilmiştir. biz hak vermişiz ve bu yolda böylece gücümüz yettiğince açıklamaya çalışmaktayız. sizlerede tavsiyem tarafsız düşünmeye gayret etmenizdir. sevapmı? doğru icraatmı makbuldür? ideoloji işte bu soru üzerine ortaya çıkmaktadır. sevgili öğretmen cebrail as'a ve beraberindeki aziz ruhlara selam olsun.
 
Son düzenleme:

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt